Jump to content

Καθαρισμός φιλτου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια ερώτηση παρακαλώ... καθαρισμός του φίλτρου. Εσωτερικού φιλτρου. Καθαριζω το εσωτερικο σφουγγαρακι..μια χαρα...το εξωτερικό περίβλημα όμως του φίλτρου είναι τίγκα στην γλίτσα...Η απορία μου είναι η εξής... Καθαρίζω και την καφε γλίτσα που έχει σχηματιστεί στο εξωτερικό τμήμα του εσωτερικου φιλτρου ή την αφήνω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..?????

Link to comment
Share on other sites

Ναί την καθαρίζεις! Αλλά ποιό φίλτρο είναι? Για βάλε καμια φωτό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το καθαρίζεις εξωτερικά..

Το πλένεις το πλαστικό κανονικά στη βρύση..

Αν έχεις και βιολογικό υλικό (αν δεν έχεις να βάλεις) , μπορείς να πλένεις και το σφουγγάρι στη βρύση...όχι όμως το βιολογικό υλικό για να μη χάσεις τη βιολογία σου...

Αν ακόμα δεν έχεις βάλει βιολογικό , πλένεις το σφουγγάρι ελαφρά στο νερό του ενυδρείου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι eheim pickup 60, 150-300 L/h. Δεν είναι βιολογικό,εχει μόνο σφουγγάρι. Μήπως γνωρίζεται κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το σφουγγάρι του φίλτρου? Εγώ τώρα το έχω 4 μήνες και το χρώμα του έχει αλλάξει από άσπρο σε σκουρο καφέ.

Δεν το ήξερα ότι καθαρίζεις και αυτήν την γλίτσα. Νομιζα ηταν καλο για το οικοσυστημα..Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kyriakos Pirna έγραψε:

Το φίλτρο μου είναι eheim pickup 60, 150-300 L/h. Δεν είναι βιολογικό,εχει μόνο σφουγγάρι. Μήπως γνωρίζεται κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται το σφουγγάρι του φίλτρου? Εγώ τώρα το έχω 4 μήνες και το χρώμα του έχει αλλάξει από άσπρο σε σκουρο καφέ.

Δεν το ήξερα ότι καθαρίζεις και αυτήν την γλίτσα. Νομιζα ηταν καλο για το οικοσυστημα..Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κατ αρχήν να σου πω, ότι θα πρέπει να προσθέσεις άμεσα βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου.

Τώρα μιας και δεν υπάρχει βιολογικό υλικό, απλά ξέπλυνε λίγο το σφουγγάρι με νερό από το ενυδρείο, γιατί προφανώς έχει μαζέψει πολύ μπίχλα και πλέον δεν κάνει τη δουλειά που προορίζεται να κάνει. Το σφουγγάρι το κρατάς μέχρι να φθαρεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...