Jump to content

Λίπανση


Gmm

Recommended Posts

Έχω ένα φυτεμένο 60l χωρίς υποστρομα μόνο με χαλίκι με anubia, criptocorine, ehinodurus, vallinseria, Ceratophyllum, eleocharis  από λιπασματα έχω seachem excel  κάι tropical potasium αλλά των τελευταίων καιρό βλέπω τα No3 σε πολύ χαμηλά επίπεδα ως και 0 και λογικά χριαζομαι και ένα πλήρες λιπασμα που να έχει και μακροπρόθεσμα τι θα προτείνατε ταμπλετες η υγρο η και τα 2 και ποιας ετεριας ?

 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προϊόν να πάρω όμως ταμπλετες η υγρο?

Link to comment
Share on other sites

Ταμπλέτες θα βάλεις στα φυτά που έχουν ανεπτυγμενο ριζικο αλλα θα χρειαστείς και υγρή λίπανση για το ολο συνολο. Μπορείς να δοκιμασης το flourish advance σαν έτοιμο γενικο λιπασμα και ΚΝΟ3 για να ανεβάσεις λίγο και τα νιτρικα. Άρχισε με μικρές δόσεις μέχρι να βρεις την κατάλληλη ισοροποια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 5:53 ΜΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Ποιο προϊόν να πάρω όμως ταμπλετες η υγρο?

Καλημέρα Gmm.

Βλέπω ότι σου είχα προτεινει να πάρεις το Flourish Advance σαν γενικο λιπασμα. Το συγκεκριμένο προιον ειναι φυτοδιεγεργτικο αλλά δεν είναι απο μόνο του γενικο λιπασμα. Δεν ξερω που είχα το μυαλό μου και έγραψα advance. To Flourish σκετο ηθελα να πω. Συγνώμη για την γκάφα. Εάν πηρες το advance μπορεις να το χρεισημοποιησης συνδιαστικα με το κλασσικο Flourish και μόνο καλο θα δεις απο τον συνδιασμο τους.

Και παλι συγνωμη φιλε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα Gmm.

Βλέπω ότι σου είχα προτεινει να πάρεις το Flourish Advance σαν γενικο λιπασμα. Το συγκεκριμένο προιον ειναι φυτοδιεγεργτικο αλλά δεν είναι απο μόνο του γενικο λιπασμα. Δεν ξερω που είχα το μυαλό μου και έγραψα advance. To Flourish σκετο ηθελα να πω. Συγνώμη για την γκάφα. Εάν πηρες το advance μπορεις να το χρεισημοποιησης συνδιαστικα με το κλασσικο Flourish και μόνο καλο θα δεις απο τον συνδιασμο τους.

Και παλι συγνωμη φιλε!

Όχι δεν είχε το. Advance και πήρα το flourish 

Έχω τα λιπασμα

seahem flourish,

seahem excel, 

potassium

ταμπλετες sera florenette

και απο φυτά  εχω:

Criptocorine 

Ehonodorus 

Anubia 

Eleocharis 

Vellinseria 

Ceratofilum 

Ρίχνο κάθε μέρα seachem excel μια φωρα την εβδομάδα potassium και 2 φωρες την εβδομάδα flourish  η ανάπτυξη των φυτών πάει καλά εκτός από το cryptocoryne wendtii που αρχίζει και σαπίζουν τα φύλλα του να βαλω ταμπλετες η άρκη η λιπανση που κάνω? Και αν βάλω θα γεμίσω αλγες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Gmm!

Μια χαρα με το λιπασμα τοτε! :)

 

Μην υπερβαλεις με την λιπανση και σπασε την δοση σε δυο οπως κανεις τωρα συν μια μικρη αλλαγη νερου καθε εβδομαδα βοηθαει το ολο συστημα.

Τις ταμπλετες μπορεις να τις βαλεις σε ολα τα φυτα εκτος ανουμπιας και κερατοφυλλου. Η κρυπτοκορινα σου θα το εκτιμηση ιδιαιτερα.

Οι συγκεκριμενες ταμπλετες δεν εχουν νιτρικα ή φωσφορικα οποτε δεν θα ελεγα οτι υπαρχει κίνδυνος αλγεων λογω αυτων.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...