Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Gmm

Recommended Posts

Έχω μια τέτοια μπαρα led μήπως κάνει για 30 λίτρα Φιτεμενο με εύκολα φυτά  η οχι για πέταμα  είναι 30cm και Έχει 27 led  είναι 6000k γωνία φωτισμού 120 μιρες αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τα lumens που είναι από ότι έχω ψάξει καταφερα να βρω μόνο ότι αποτελιτε από led τιπου 2835 SMD 

Και από ότι έψαχνα αυτό τα λεντακια βγάζουν γιρο στο 30 lumens το ενα υπάρχει αλος τρόπος να βρω πόσα lumens είναι 

Screenshot_20200308-105327_Chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20200308-105327_Chrome.thumb.jpg.f4cdd4c3f25cb024a05792e0a93c72a8.jpg

πριν 22 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω μια τέτοια μπαρα led μήπως κάνει για 30 λίτρα Φιτεμενο με εύκολα φυτά  η οχι για πέταμα  είναι 30cm και Έχει 27 led  είναι 6000k γωνία φωτισμού 120 μιρες αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τα lumens που είναι από ότι έχω ψάξει καταφερα να βρω μόνο ότι αποτελιτε από led τιπου 2835 SMD 

Και από ότι έψαχνα αυτό τα λεντακια βγάζουν γιρο στο 30 lumens το ενα υπάρχει αλος τρόπος να βρω πόσα lumens είναι 

Screenshot_20200308-105327_Chrome.jpg

20200308_112025.thumb.jpg.ea78cb59b7b90cd7e9f01d64f4009640.jpg

20200308_111752.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Τα Kelvin είναι σωστά, τώρα τα lumens πιστεύω θα είναι λίγα, από την άλλη είναι λίγα τα λίτρα του ενυδρείου σου και όπως είπες έχεις εύκολα φυτά, εγώ πιστεύω θα τα υποστηριξεις.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Τα Kelvin είναι σωστά, τώρα τα lumens πιστεύω θα είναι λίγα, από την άλλη είναι λίγα τα λίτρα του ενυδρείου σου και όπως είπες έχεις εύκολα φυτά, εγώ πιστεύω θα τα υποστηριξεις.....

Την έχω στο φυτεμένο μου 2 μήνες τα φυτά πάνε καλά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω πολύ καφέ αλγη μπορεί να φτεει ο φωτισμός?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Την έχω στο φυτεμένο μου 2 μήνες τα φυτά πάνε καλά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω πολύ καφέ αλγη μπορεί να φτεει ο φωτισμός?

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Μπορεί ακόμα να περνάει τις φασεις του, εάν δεν περάσει αυτό το στάδιο με τις αλγες δεν μπορείς να καταλάβεις αν φταίει κτ συγκεκριμένο, συνήθως τη καφέ άλγη τη παρουσιάζει κάποια νέοστημενο ενυδρείο..... Όσο αφορά την άλγη, καθάριζε όσο μπορείς και κάποια στιγμή θα ωριμάσει το ενυδρείο θα κάνει το κύκλο της και θα σταματήσει.... 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Μπορεί ακόμα να περνάει τις φασεις του, εάν δεν περάσει αυτό το στάδιο με τις αλγες δεν μπορείς να καταλάβεις αν φταίει κτ συγκεκριμένο, συνήθως τη καφέ άλγη τη παρουσιάζει κάποια νέοστημενο ενυδρείο..... Όσο αφορά την άλγη, καθάριζε όσο μπορείς και κάποια στιγμή θα ωριμάσει το ενυδρείο θα κάνει το κύκλο της και θα σταματήσει.... 

2 μήνες τρέχει έχω καφέ αλγη στο χαλίκι και πάνω σε φυτά στα φυτά δεν καθαρίζετε 

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική είναι η άλγη μην σε αγχώνει θα φύγει με το καιρό, έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις?, η παροχή co2 θα βοηθούσε αρκετά.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φυσιολογική είναι η άλγη μην σε αγχώνει θα φύγει με το καιρό, έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις?, η παροχή co2 θα βοηθούσε αρκετά.... 

Δεν έχω co2 Ρίχνω seahem excel 

Μέτρησης 

Nh4=0

No2=0

No3=5

Ph= 7,2

Gh=7

Kh=6

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι σύντομα, εγώ προσωπικά επειδή οι μετρήσεις σου είναι καλές πιστεύω πως το μόνο που δημιουργεί την άλγη είναι ότι είναι νέοστημενο ακόμα το ενυδρείο και δεν έχει κάνει το κύκλο του, το φωτιστικο δεν θα το άλλαζα.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι σύντομα, εγώ προσωπικά επειδή οι μετρήσεις σου είναι καλές πιστεύω πως το μόνο που δημιουργεί την άλγη είναι ότι είναι νέοστημενο ακόμα το ενυδρείο και δεν έχει κάνει το κύκλο του, το φωτιστικο δεν θα το άλλαζα.... 

ΕΧΩ αλο ένα ενυδρείο και δεν ξέρω τι φωτισμό να βάλω έχω ένα προβολακι led που πήρα από το praktiker εδώ και 2 εβδομάδες που λειτουργεί και έχω και αυτήν την μπαρα led

Τα χαρακτηριστικά τους:

Προβολεας :

6000k

800 ml

10w

μιονεκτιμα ότι έχει κάποιους υδρατμούς μεσα και θερμενετε πολύ 

Μπαρα

6000k

3w

έχει 27 led 

δεν γνωρίζω τα lumens 

έχει λιγότερη ένταση φοτος αλλά διαχέεται πολύ καλιτερα σε όλο το ενυδρείο ενώ ο προβολεας έχει πολύ φως στην μέση 

Βάζω και 2 φωτογραφίες για να δείτε την διαφορα 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη είναι η μπάρα και στην δεύτερη ο προβολεας 20200308_202007.thumb.jpg.d2b9cd096895cc9aaac4e34dbea3f282.jpg

20200308_201859.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Με το "μάτι", θα έλεγα ότι η μπάρα είναι πιο σωστή, λόγω ομοιόμορφης διάχυσης. έχε στο νου σου ότι τα φυτά που έχεις δεν έχουν ανάγκη και από τρελλό φως... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Με το "μάτι", θα έλεγα ότι η μπάρα είναι πιο σωστή, λόγω ομοιόμορφης διάχυσης. έχε στο νου σου ότι τα φυτά που έχεις δεν έχουν ανάγκη και από τρελλό φως... 

Ωραία Ευχαριστώ και εγώ την μπάρα έβαλα 

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε αν δεις ότι δεν φεύγει η καφέ άλγη ή δεν αναπτύσσονται τα φυτά καλά τότε μπορείς πχ για 3-5 ώρες να ανάβεις και το σποτάκι κατά το μεσημέρι ώς προσημείωση του μεσημεριανού ήλιου. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κοίταξε αν δεις ότι δεν φεύγει η καφέ άλγη ή δεν αναπτύσσονται τα φυτά καλά τότε μπορείς πχ για 3-5 ώρες να ανάβεις και το σποτάκι κατά το μεσημέρι ώς προσημείωση του μεσημεριανού 

Έχω τα λιπασμα

seahem flourish,

seahem excel, 

potassium

ταμπλετες sera florenette

και απο φυτά  εχω:

Criptocorine 

Ehonodorus 

Anubia 

Eleocharis 

Vellinseria 

Ceratofilum 

Ρίχνο κάθε μέρα seachem excel μια φωρα την εβδομάδα potassium και 2 φωρες την εβδομάδα flourish  η ανάπτυξη των φυτών πάει καλά εκτός από το cryptocoryne wendtii που αρχίζει και σαπίζουν τα φύλλα του να βαλω ταμπλετες η άκρη η λιπανση που κάνω? Και αν βάλω θα γεμίσω αλγες 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...