Jump to content

Διαρροή σε παλιό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!! Διαβάζω εδώ και λίγες μέρες το φόρουμ σας καθότι νέος στο σπορ... Μου χάρισαν ένα ενυδρείο διαστάσεων 100*40*40 της juwel... Χθες το βράδυ το γέμισα μέχρι πάνω για να ελέγξω για τυχόν διαρροές. Δυστυχώς κάτω από το ενυδρείο στο κάτω τζαμί του (έχει και πλαστικό πλαίσιο οπότε η βάση δεν ακουμπάει στο πάτωμα ) είδα να μαζεύεται υγρασία κ το πρωί είχαν μαζευτεί κάποιες σταγόνες στο κάτω τζαμί επαναλαμβάνω... Άρα έχουμε διαρροή έστω κ μικρή... Από τα πλαϊνά που πέρασα χαρτοπετσέτα δεν βρήκα κάποια υγρασία άρα είναι από τον πάτο κ συγκεκριμένα από την πίσω πλευρά... Ερώτηση... Να το περάσω πιο χοντρό στρώμα σιλικόνης στο πάτο θα κάνει δουλειά πιστεύετε χωρίς να ξεκολλήσω την υπαρχουσα σιλικόνη γιατί δεν είμαι να μπαίνω σε τόσο μεγάλη διαδικασία; Επίσης μήπως ξέρετε καποιον τζαμα κοντά μου μένω άγιο Δημήτριο μήπως πάω να το επισκευασει... κοντά μου εννοώ περιοχές Άλιμο δάφνη Καλλιθέα κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι ξεκόλλημα και ξανακόλλημα από την αρχή για να είσαι ήσυχος για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αυτό αλλά είναι διαδικασία που μπορεί να μου την κάνει μόνο κάποιος τζαμας που ασχολείται για αυτό έλεγα αν περάσω από πάνω ένα καλό στρώμα μήπως έκανα δουλειά κι αργότερα να πάρω κάνα καινούριο γιατί είναι αρκετά παλιό αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επισκευαζει ενυδρεια αλλα ειναι τζαμας στα νοτια προαστια και ειναι καλα παιδια. Δεν χανεις κατι να τους κάνεις ενα τηλέφωνο. 

http://www.gkogkosglass.gr/

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Spartiatis7 έγραψε:

Το διάβασα αυτό αλλά είναι διαδικασία που μπορεί να μου την κάνει μόνο κάποιος τζαμας που ασχολείται για αυτό έλεγα αν περάσω από πάνω ένα καλό στρώμα μήπως έκανα δουλειά κι αργότερα να πάρω κάνα καινούριο γιατί είναι αρκετά παλιό αυτο

 

Θα αφαιρούσα πρώτα την παλιά σιλικόνη για να είμαι σίγουρος πως θα κολλήσει πάνω στο γυαλί και θα κρατήσει. Αν το ενυδρείο είναι πάνω από 10ετίας θα ήταν καλύτερα αν του αντικαθιστούσες την σιλικόνη παντού (ξεκόλλημα - κόλλημα). Ένα βιντεάκι που ίσως να σε βοηθήσει 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπερευχαριστω για τις συμβουλές... Αλλά επειδή είμαι αρχάριος ξέρετε κάποιο κατασταστημα στην Αττική η κάποιον τζαμα να το πάω να το ανακατασκευάσει ;;; Περιοχές κέντρο νότια και δυτικά προάστια με βολευει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...