Jump to content

Γαρίδες καταναλώνουν φυτά


Recommended Posts

Καλησπέρα ,
Έχω ένα ενυδρείο 25 λ και έχω μέσα μονομάχο galaxy rasbora και δύο αμανο γαρίδες . Έχω ακούσει κ από άλλους χομπίστες να λένε ότι οι άμανο τρώνε κάποια φυτά τους αλλά πάντα οι πιο έμπειροι έλεγαν αποκλείεται . 
Εγώ πάντως είδα τις γαρίδες να τρώνε το φυτό και μάλιστα ένα φυτό που ήταν πάνω στην ανάπτυξη . Μου φάνηκε πολύ περίεργο είναι η αλήθεια . Αυτές τις μέρες ταιζω λίγο λόγω ύπαρξης λίγων πλαναριων στο ενυδρείο και σκέφτηκα ( μπορεί να είναι και βλακεία ) ότι ίσως να μην βρίσκουν κάτι άλλο να φάνε . Δεν ξέρω περιμένω απόψεις ... Μου το γέμισαν τρύπες το φυτακι και ήταν πάνω στην ανάπτυξη και είχε βγάλει κ άλλο δίπλα ... Κρίμα . Περιμένω απόψεις . Είναι σίγουρα από τις γαρίδες για όσους ρωτάνε γτ τις είδα . 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 
Π.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ενδεχόμενο να άνοιξαν οι τρύπες λόγο κάποιας άλλης αιτίας και απλά οι γαρίδες να τρώνε στην περιοχή γύρω από την τρύπα που σαπίζει;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα βράδυ; Ξύπνησα το πρωί και ήταν χάλια . Είδα λοιπόν τις γαρίδες πάνω στο φυτό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Σε ένα βράδυ; Ξύπνησα το πρωί και ήταν χάλια . Είδα λοιπόν τις γαρίδες πάνω στο φυτό 

Δεν τρωνε φυτα. Αλγες πανω στα φυτα τρωνε, σάπια φυτα - μπορει.

Βγαλε φωτο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εγώ ξύπνησα το πρωί και είδα τρύπες στο φυτό που ήταν υγιέστατο το προηγούμενο βράδυ και είδα την γαρίδα από πάνω του να τρώει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PASXA έγραψε:

Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εγώ ξύπνησα το πρωί και είδα τρύπες στο φυτό που ήταν υγιέστατο το προηγούμενο βράδυ και είδα την γαρίδα από πάνω του να τρώει

Αν εχεις 3-4 και δεν τις ταιζεις, σε λιγο πετρες σ΄αρχιζουν να τρωνε. Αμανο δεν κραταμε σε ενυδρεια μικροτερα απο 40λ. Και θελουν παρεα, πρεπει να εχεις απο 7 και πανω, που στα 25λ δεν γινεται! τωρα ξαναδιαβασα, οτι εχεις μονο δυο.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διάβασα ότι δεν θέλουν παρέα αυτές . Επίσης πουθενά δεν διάβασα να μην τις κρατάμε σε τόσα λίτρα . Τα γνωστά γαριδαδικα δεν έχουν μόνο red cherry από ότι ξέρω . Αλλά για να το λέτε εσείς κάτι θα ξέρετε . Θα τις μεταφέρω στο μεγάλο μου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες ζουν σε ομαδες. Τι εννοεις γνωστα;

 

πριν 5 ώρες, το μέλος PASXA έγραψε:

Επίσης πουθενά δεν διάβασα να μην τις κρατάμε σε τόσα λίτρα .

Οταν το θυληκο φτανει 6-7 εκ, πόσα λ θελει;

https://aquariumbreeder.com/amano-shrimp-detailed-guide-care-diet-and-breeding/

https://www.aquariadise.com/spotlight-amano-shrimp/

10gal=38λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου το γνωστά . Οκ θα τις βάλω σε 60 λ ενυδρείο κ θα πάρω κ άλλες 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...