Jump to content

στρωσιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας και παλι, αυτη την φορα θα ηθελα να ρωτησω οταν μηδενισει η αμμωνια και τα  ΝΟ3 ειναι ανεβασμενα θα πρεπει να συνεχισω να ριχνω υγρη αμμωνια μεχρι να μηδενισουν και τα  ΝΟ3 η απλα ριχνω μονο βακτηρια μεχρι να ειναι ολα μηδεν?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για να σου μηδένισε η αμμωνία σήμαίνει ότι έχει βακτήρια, τα NO3 θα μηδενίσουν όταν ο πληθυσμός τους είναι αρκετά μεγάλος για να το μεταβολίσουν όλο. Το να ρίχνεις τροφή, πχ αμμωνία, είναι ένα θέμα ισορροπίας ώστε να μην πεθάνουν από την πείνα. Μπορεί λοιπόν να δεις μηδέν NO3 αλλά μετά να έχει νεκρώσει όλη η αποικία σου από ασιτία. Το να προσθέσεις λοιπόν μόνο βακτήρια μέχρι μηδενισμού των NO3 ενέχει τον κινδυνο να φάνε τα πάντα μεχρι θανάτου... πρέπει λοιπόν να τα κερνάς και κάτι τις.

Η συνεχής προσθήκη αμμωνίας και βακτηρίων δεν έχει όμως σταματημό. Θα στήσεις καλλιέργεια νιτροβακτηρίων μετά αντί για ενυδρείο! Όσο ταίζεις αυτά αυξάνονται.

Εγώ θα έλεγα ότι όταν τα ΝΟ3 φτάσουν σε ένα επίπεδο (5-10ppt) και διατηρείται για κάποιες μέρες, θα είναι αρκετά για να διατηρούν φαγητό στα βακτήριά σου και σχετικά ασφαλή για την σταδιακή εισαγωγή οργανισμών (με την αμμωνία μηδέν). Άρα τότε κόβεις την όποια προσθήκη αμμωνίας κλπ και ξεκινάς να ταίζεις τον/ τους οργανισμούς που θα προσθέσεις. Μόνο μην το κάνεις μονοκοπανιά, σιγά σιγά ώστε να ισορροπούν με τον πληθυσμό βακτηρίων σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση, τα ΝΟ3 ειναι περιπου [10-20ppt] αλλα ειναι και τα ΝΟ2 ανεβασμενα λες θα ηταν καλω να αλλαξω ενα μεγαλο ποσοστο νερου, πρωτου βαλω τα ψαρια μεσα?

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμη έχεις NO2 θα πρέπει να του δώσεις και άλλο χρόνο. Θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι τα βακτήριά σου είναι εδραιωμένα σωστά πριν τα ψάρια. Όταν όλα ειναι οκ, τότε θα κάνεις και αλλαγή πριν τη εισαγωγή ψαριών.

Έχεις μέσα φυτά; Μήπως έχεις ήδη λαθρεπιβάτες, σαλιγκάρια κλπ;

Μπορείς αφου ακόμη μετράς NO2, να προσθέσεις εξτρα βακτήρια αλλά μην το παρακάνεις, αν δεν βρουν τροφή απλά θα πεθάνουν επιβαρύνοντας περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τίποτα μέσα. Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω μπορώ να βαλω ξύλο στα χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να το ρωτήσεις στην κατηγορία του κρυου νερού. Δεν έχω καθόλου εμπειρια με χρυσόψαρα, σίγουρα όμως οι εμπειρότεροι θα σε συμβουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

τα NO3 θα μηδενίσουν όταν ο πληθυσμός τους είναι αρκετά μεγάλος για να το μεταβολίσουν όλο.

Τα νιτρικα δεν θα μηδενιζουν, αν δεν θα υπαρχουν αρκετα φυτα στο ενυδρειο(ή απονιτροποιητικο φιλτρο, ή συχνες αλλαγες νερου). Μαλλον ηθελες να γραψεις ΝΟ2 - νιτρωδη.

πριν 18 ώρες, το μέλος tenten έγραψε:

Και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω μπορώ να βαλω ξύλο στα χρυσόψαρα

Ναι μπορεις. ριξε μια ματια εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ, ετσι την πατησα και εγω με το pet shop πηρα μικρο ενυδριο κ 3 ψαρια. πληρωσα 1000 $ μετα για να παρω αυτο που χρειαζεται να εχουν για να επιβιωσουν. Το αρθρο σου ειναι διαφωτιστικο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Τα νιτρικα δεν θα μηδενιζουν, αν δεν θα υπαρχουν αρκετα φυτα στο ενυδρειο(ή απονιτροποιητικο φιλτρο, ή συχνες αλλαγες νερου). Μαλλον ηθελες να γραψεις ΝΟ2 - νιτρωδη.

Και τα νιτρικά θα μηδενίσουν κάποια στιγμή. Σε όποια αναερόβια ζώνη δημιουργηθεί και χωρίς να μπαίνει συνεχώς προσθήκη νέου αζώτου, τελικά θα πάμε σε πλήρη απονιτροποίηση με εκπομπή N2. Δεν εννοώ ότι ειναι κάτι γρήγορο, απλά όσο υπάρχει όποιοδήποτε εν δυνάμη τρόφιμο μέσα στο νερό, τελικώς θα οδηγηθεί σε πλήρη αποδόμηση. 

Θεωρώ ως δεδομένο ότι υπαρχει υπόστρωμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Και τα νιτρικά θα μηδενίσουν κάποια στιγμή. Σε όποια αναερόβια ζώνη δημιουργηθεί και χωρίς να μπαίνει συνεχώς προσθήκη νέου αζώτου, τελικά θα πάμε σε πλήρη απονιτροποίηση με εκπομπή N2. Δεν εννοώ ότι ειναι κάτι γρήγορο, απλά όσο υπάρχει όποιοδήποτε εν δυνάμη τρόφιμο μέσα στο νερό, τελικώς θα οδηγηθεί σε πλήρη αποδόμηση. 

Θεωρώ ως δεδομένο ότι υπαρχει υπόστρωμα!!!!

Για να δημιουργηθεί αναεροβια ζωνη, θα χρειαστουμε 15 εκ. υποστρωμα σε υψος! Και παλι ειναι πολυ αργη διαδικασια.Τετοιος κυκλος του αζωτου μονο στην φυση υπαρχει.

Διαβαστε για τον κυκλο του αζωτου στο "γλυκο" ενυδρειο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πλήρης κύκλος του αζώτου συμπεριλαμβάνει και βακτήρια απονιτροποίησης, δηλαδή διάσπασης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) με κατάληξη την απελευθέρωση του αζώτου (Ν2). Η απονιτροποίηση επιτυγχάνεται από τα αναερόβια βακτήρια όπου χρησιμοποιώντας οξυγόνο ανιόντων, οξειδώνουν οργανικές ύλες. Αναλυτικά, τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) διασπώνται σε διοξείδιο του αζώτου (ΝΟ2) και αυτά σε μονοξείδιο του αζώτου (ΝΟ), το οποίο με τη σειρά του διασπάται σε υποξείδιο του αζώτου (Ν2Ο) και στο τέλος απελευθερώνεται το άζωτο (Ν2).
Αυτή η διαδικασία δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα και με απλό εξοπλισμό σε ένα οικιακό ενυδρείο, οπότε υπάρχει συνεχή αύξηση της συγκέντρωσης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να δημιουργηθεί αναεροβια ζωνη, θα χρειαστουμε 15 εκ. υποστρωμα σε υψος! Και παλι ειναι πολυ αργη διαδικασια.Τετοιος κυκλος του αζωτου μονο στην φυση υπαρχει.

Διαβαστε για τον κυκλο του αζωτου στο "γλυκο" ενυδρειο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πλήρης κύκλος του αζώτου συμπεριλαμβάνει και βακτήρια απονιτροποίησης, δηλαδή διάσπασης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3) με κατάληξη την απελευθέρωση του αζώτου (Ν2). Η απονιτροποίηση επιτυγχάνεται από τα αναερόβια βακτήρια όπου χρησιμοποιώντας οξυγόνο ανιόντων, οξειδώνουν οργανικές ύλες. Αναλυτικά, τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) διασπώνται σε διοξείδιο του αζώτου (ΝΟ2) και αυτά σε μονοξείδιο του αζώτου (ΝΟ), το οποίο με τη σειρά του διασπάται σε υποξείδιο του αζώτου (Ν2Ο) και στο τέλος απελευθερώνεται το άζωτο (Ν2).
Αυτή η διαδικασία δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα και με απλό εξοπλισμό σε ένα οικιακό ενυδρείο, οπότε υπάρχει συνεχή αύξηση της συγκέντρωσης των νιτρικών αλάτων (ΝΟ3).

Καλά όλα αυτά αλλά το τερματίζουμε ώρες ώρες. :buttrock: Το βασικό είναι ότι πάντοτε κάνουμε γενικεύσεις όταν προσπαθούμε να εξηγήσουμε κάτι σε κάποιον που μπορεί να μην έχει τη αντίστοιχη κατάρτιση ή εμπειρία σε κάποιο αντικείμενο. Στο τέλος τρομάζουμε όποιον ξεκινάει.

Πραγματικά μηδέν δεν θα είναι ποτέ κανένα από τα 3 εκτός αν κάτι το καταναλώνει έξω από τον κύκλο αζώτου (πχ φυτά ή άλγη)! Πάντα θα ανιχνεύουμε κάποια συγκέντρωση ανάλογα με το τι μηχάνημα μετράμε. Ο άνθρωπος μετρά με κάποιο τεστάκι. Θα φτάσει σε ένα σημείο όπου τα νιτρικά του θα είναι μη μετρήσιμα από το τεστ και όχι λόγω αναερόβιας διάσπασης, αλλά και μόνο από την παρουσία άλγης! Μην ξεχνάς ότι ρωτά για την προσθήκη βακτηρίων και αμμωνίας, μέχρι να βρεθεί σε ισορροπία θα έχει χάσει τόσα βακτηρια που θα είναι μια χαρά για ένα ωραιότατο algae bloom (καλά δεν εννοώ και κόκκινη παλίρροια). Δεν θα χρειαστεί να γίνει το νερό του πράσινο, αλλά ακόμη και μικρή ανάπτυξη άλγης θα αρχίσει να το καταναλώνει. Προφανώς και η αποινιτρικοποίηση είναι δύσκολη να επιτευχθεί σε ένα απλό ενυδρείο, κυρίως γιατί προσπαθούμε να το κρατάμε συνεχώς οξυγονωμένο οπότε δεν θα εξαναγκάσουμε ποτέ τα βακτήρια να πάνε σε αναερόβια λειτουργία. Βέβαια δεν είναι και διαστημική τεχνολογία, σε φίλτρο που μπορούμε να εξασφαλίσουμε αναερόβιες συνθήκες, μια χαρά απονιτροποίηση θα γίνεται. Ασχετο αν δεν τη θέλουμε σε πολλές περιπτώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια δεν τρομαζω με της αναλυσεις και δεν το βαζω ποτε κατω παντα μου αρεσαν τα ψαρια αλλα ποτε δεν ειχα τον χρονο τωρα που μπορω και εχω χρονο εκατσα διαβασα ρωτησα και εκανα κι εγω το ενυδρειο μου απλα ειναι καλυτερα αν καποιος θελει να ασχοληθει με τα χρυσοψαρα να κοιταει παντα στα forum γιατι στα pet shop απλα θελουν να πουλανε η καλυτερα να παει σε μαγαζι που εχει μονο ψαρια εκει θα ασχοληθουν λιγο ποιο πολυ μαζι σου..

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το εωυδρειο μοθ ειναι ετοιμο να δεχθει τα ψαρακια μου εχουν μηδενισει αμμωνια και ΝΟ3 οποτε τωρα με μια μεγαλη αλλαγη νερου θα πεσουν και τα ΝΟ2.. Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tenten έγραψε:

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το εωυδρειο μοθ ειναι ετοιμο να δεχθει τα ψαρακια μου εχουν μηδενισει αμμωνια και ΝΟ3 οποτε τωρα με μια μεγαλη αλλαγη νερου θα πεσουν και τα ΝΟ2.. Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια..

Παει ετσι ΝΗ3/4 - ΝΟ2 και μετα ΝΟ3. Τα πρωτα δυο πρεπει να ειναι μηδεν. Μετα κανεις αλλαγη νερου και βαζεις ψαρακια.

Τελικα θα παρεις χρυσοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παει ετσι ΝΗ3/4 - ΝΟ2 και μετα ΝΟ3. Τα πρωτα δυο πρεπει να ειναι μηδεν. Μετα κανεις αλλαγη νερου και βαζεις ψαρακια.

Τελικα θα παρεις χρυσοψαρα;

Βασικα μου αρεσαν τα τροπικα αλλα πηγα να παρω κατι πραγματα απο ενα pet shop για τα σκυλια μου και ειπα θα παρω και ψαρια τωρα ρωτησα και μου λενε τα τροπικα ειναι δυσκολα ψαρια γιατι θελουν ζεστο νερο και ολα τα σχετικα και λεω τι να παρω και μου λεει χρυσοψαρα ειναι ποιο καλα για αρχαριους και λεω ωραια θελω 3 τι ενυδρειο να παρω και μου δινει 30 λιτρα και τα ψαρια μαζι ερχομαι σπιτι τα ετοιμαζω και αρχισα να διαβαζω και μετα καταλαβα οτι απλα θελουν να πουλανε και δεν εχουν καμια γνωσει.. Για να μην αργο πηγα σε μαγαζι που εχει μονο ψαρια και ειπε το παιδι οτι ειναι βρομικα ψαρια και ολα τα σχετικα και ετσι μετα πηρα 150 λιτρα ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο για 300 λιτρα οποτε να κραταει το νερο καθαρο και παλευω τωρα 5 βδομαδες να κρατησω τα ψαρακια με αλλαγες καθε μερα στο μικρο ενυδρειο για μην παθουν κατι μεχρι να ειναι ετοιμο το νερο να τα μεταφερω στο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tenten έγραψε:

Βασικα μου αρεσαν τα τροπικα αλλα πηγα να παρω κατι πραγματα απο ενα pet shop για τα σκυλια μου και ειπα θα παρω και ψαρια τωρα ρωτησα και μου λενε τα τροπικα ειναι δυσκολα ψαρια γιατι θελουν ζεστο νερο και ολα τα σχετικα και λεω τι να παρω και μου λεει χρυσοψαρα ειναι ποιο καλα για αρχαριους και λεω ωραια θελω 3 τι ενυδρειο να παρω και μου δινει 30 λιτρα και τα ψαρια μαζι ερχομαι σπιτι τα ετοιμαζω και αρχισα να διαβαζω και μετα καταλαβα οτι απλα θελουν να πουλανε και δεν εχουν καμια γνωσει.. Για να μην αργο πηγα σε μαγαζι που εχει μονο ψαρια και ειπε το παιδι οτι ειναι βρομικα ψαρια και ολα τα σχετικα και ετσι μετα πηρα 150 λιτρα ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο για 300 λιτρα οποτε να κραταει το νερο καθαρο και παλευω τωρα 5 βδομαδες να κρατησω τα ψαρακια με αλλαγες καθε μερα στο μικρο ενυδρειο για μην παθουν κατι μεχρι να ειναι ετοιμο το νερο να τα μεταφερω στο μεγαλο.

Μερικοι πετ σοπαδες ειναι για κλωτσιες.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μερικοι πετ σοπαδες ειναι για κλωτσιες.....

Οπως το ειπες..Αφου το παιδι που ρωτησα μου ειπε οτι μετα τα χρυσοψαρα το επομενο σταδιο ειναι το θαλασσινο νερο.. αν και εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα δυσκολο το θαλασσινο νερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...