Jump to content

Αποτελέσματα τεστ


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα μικρό ενυδρείακι 20 λίτρων περίπου και έχω μέσα ανουμπιες βαλισνεριες ένα άλλο φυτό που δεν θυμάμαι όνομα κόκκινο ένα ξύλο και λίγο μος επεισης έχω μέσα 3 νέον και 3 glow light tetra και έκανα τεστ με υγρά τις απι και μου έβγαλαν τα εξής αποτέλεσματα 

-ph 7,6 (έκανα και high range ph κι μου το έβγαλε στο 8  ?

-Gh 12

-kh 11

-no2 0,25

-no3 0

-nh3/nh4 0,50 η 1

Επειδή δεν είμαι σίγουρη για τα αποτελέσματα θα στείλω και φωτογραφίες να δείτε να μου πείτε στα σίγουρα γιατί νιώθω ότι δεν βλέπω καλά το χρώμα.

received_337636197223955.jpeg

received_2663742000397007.jpeg

received_725144408288963.jpeg

received_3634810013212705.jpeg

received_267871724363404.jpeg

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο προφανώς δεν έχει στρώση η δεν έστρωσε σωστά το ΝΟ2 είναι άκρος επικίνδυνο για τα ψάρια  όπως και το ΝΗ και θα πρέπει να είναι 0.  Πρέπει άμεσα να κάνεις αλλαγή νερού 80%  διατηρώντας στο νερό της αλλαγής το ph, kh, gh και την θερμοκρασία και το και αυτό θα το επαναλαμβάνεις κάθε μέρα, αν όχι 50% τουλάχιστον 30% (αν και είναι ταλαιπωρία για τα ψάρια) έως ότου δεν έχεις καθόλου ΝΟ2, ΝΗ.

 

Το καλύτερο είναι να δώσεις τα ψαράκι πίσω να στρώσεις σωστά το ενυδρείο και μετά να βάλεις γαρίδες ή έναν μονομάχο γιατί τα λίτρα σου δεν κάνουν για άλλα ψάρια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το ενυδρείο προφανώς δεν έχει στρώση η δεν έστρωσε σωστά το ΝΟ2 είναι άκρος επικίνδυνο για τα ψάρια  όπως και το ΝΗ και θα πρέπει να είναι 0.  Πρέπει άμεσα να κάνεις αλλαγή νερού 80%  διατηρώντας στο νερό της αλλαγής το ph, kh, gh και την θερμοκρασία και το και αυτό θα το επαναλαμβάνεις κάθε μέρα, αν όχι 50% τουλάχιστον 30% (αν και είναι ταλαιπωρία για τα ψάρια) έως ότου δεν έχεις καθόλου ΝΟ2, ΝΗ.

 

Το καλύτερο είναι να δώσεις τα ψαράκι πίσω να στρώσεις σωστά το ενυδρείο και μετά να βάλεις γαρίδες ή έναν μονομάχο γιατί τα λίτρα σου δεν κάνουν για άλλα ψάρια.

 

 

Αλλαγές κάθε μέρα 50% δηλαδή? Τα ψάρια περιμένω να έρθει να τα πάρει ένας φίλος που έχει κοπάδι σε δικά του ενυδρεία. Θέλω να το στρώσω το ενυδρείο γιατί θέλω να βάλω μονομάχο ήταν από τα λάθη του αρχάριου γι αυτό και προσπαθώ τουλάχιστον όσο γίνεται τα ψάρια να τα έχω σε καλή κατάσταση μέχρι να φύγουν. Βάζω βακτήρια και αντιχλωριο σε κάθε αλλαγή νερού και το ενυδρείο τρέχει σχεδόν έναν μήνα με μια αλλαγή νερού στο 90% την Παρασκευή γιατί έβαλα φυτά και άλλαξα υπόστρωμα οπότε ίσως να φταίει αυτό. Λέτε να στρώσει μέσα στην εβδομάδα? Θα ξανακάνω μετρήσεις την Παρασκευή η κάποια άλλη μέρα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...