Jump to content

Ειναι τα μωρα Platie πιο ευαισθητα


Jiannis

Recommended Posts

Γεια σας,

Εδω και 2 μηνες περιπου εχω γεννες απο 3 Guppie και 1 Platy.Απο τα 7 Platie μωρα (πρωτη γεννα 25/4/07) επεζησε μονο το 1 και απο την νεα γεννα (19/5/07 11μωρα) εχασα ηδη τα 4. Απο τα 105 περιπου Guppie εχουν επιζηση τα 88 οπου τα μεγαλητερα ειναι 8 εβδομαδων και τα μικροτερα 9 ημερων. Τα εχω χωρισει σε 4 διαφορετηκες γεννηστρες ανα μεγεθος. Ολα μαζι τα εχω στο 60αρη που μεσα υπαρχουν και αλλα ψαρακια (6 Rummy-nose tetra, 3 fimale Guppie, 2 Molly Balloon, 1 Zebra Danio, 1 Common Plecos, 2 Albino Cory Cat και 1 Platy fimale) Ειναι τα Platie μωρα πιο ευαισθητα? Κανω 1 με 2 αλλαγες νερου την εβδομαδα (λογο των πολλων ψαριων)και τα τεστ νερου εναι σταθερα και σωστα. PH 7.2, KH 4, GH 7, NO2 0, NO3 25-50, Temp 27.5, φωτισμος 10 ωρες. Τα ταϊζω 4 φορες την ημερα με τροφη τριων σταδιων της JBL.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη,

δεν ξέρω να σου πω αν είναι πιο ευαίσθητα από άλλα μωρά, αλλά όταν τάιζα τα δικά μου μωρά πλάτυ, άλλαζα νερό 15% κάθε μέρα σε 100λίτρα ενυδρείο που είχε μόνο τα μωρά, τη μάνα τους και 4 σαλιγκάρια.

Αυτό γιατί η τροφή για μωρά (ή τα τριμμένα flakes) επιβαρύνει πολύ το νερό, συν το ότι όλα τα μωρά είναι πιο ευαίσθητα.

Από 3 γέννες δεν έχει χαθεί κανένα (εκτός από αυτά που έφαγε η μάνα τους βέβαια :hysterical: )

Επίσης από ότι διαβάζω, οι γεννήστρες λόγω περιορισμένου χώρου μπορεί να δυσκολέψουν σοβαρά την σωστή ανάπτυξη των μικρών. Εγώ τους είχα πολλά φυτά και πολύ κερατόφυλλο που επέπλεε και έτσι τα πιο υγειή και δυνατά επέζησαν (δε φαγώθηκαν) και μάλιστα έτρωγαν και άλγη από τη 2η μέρα καθώς ήταν ελεύθερα στο ενυδρείο.

Τώρα βέβαια εσύ έχεις πολλά ενήλικα ψάρια και ίσως σου τα είχαν φάει όλα.

Νομίζω επίσης ότι υπάρχουν και κάποια άλλα θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσεις σχετικά με τη σύνθεση των ειδών που έχεις, γιατί κάποια δεν ταιριάζουν, και κάποια είναι για κοπάδι ενώ έχεις μόνο 1.

Αυτό όμως είναι θέμα των πιο έμπειρων από εμένα να εξηγήσουν.

Το σίγουρο είναι ότι τα μωρά θέλουν πιο καλή ποιότητα νερού και μάλιστα τόσο καλή που δεν αρκεί να δείχνουν καλά τα τεστ νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

Θα δοκιμασω να αλλαζω καθε μερα λιγοτερο νερο (15%) αντι δυο φορες την εβδομαδα (28%).

Οσο για το Zebra ειχα 3 οπου τα δυο ψωφισαν και δεν θελω αλλα γιατι κυνηγανε πολυ.

Οντως εχω μεγαλα ψαρια που θα τα ετρωγαν με την μια, ειδικα τα Mollie που δεν χορταινουν ποτε.

Τα guppie μια χαρα τα πανε στις γεννηστρες. Τα μεγαλυτερα εχουν γινει 2 εκατοστα.

Οσο για τα ειδει περιμενω εδω και 3 βδομαδες να μου φερουν το RIO 180 για να τα αρεωσω και να μπωρω να ελευθερωνω σιγα σιγα τα μεγαλυτερα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαζες τόσο, (δηλ 30% 2 φορές τη βδομάδα), μάλλον δε θα έχει και μεγάλη διαφορά από αυτό που έκανα εγώ (15% κάθε μέρα)...

Το πρόβλημα δεν πρέπει να έχει σχέση με τις αλλαγές.

Σκούπα βυθού χρησιμοποιείς? μένει τροφή κάτω? φιλτράρισμα? ροή νερού στις γεννήστρες?

μπορεί να υπάρχει και κάποιο παθογόνο (αφού χάθηκαν και zebra) και χτυπάει τα μωρά που είναι πιο ευαίσθητα.

EDIT: καλώς να δεχτείς και το ΡΙΟ.. ωραίο ενυδρείο και πολύ βολικό για φύτεμα.

Έγινε επεξεργασία - chrisb
Link to comment
Share on other sites

Από τις μετρήσεις που δίνεις, καταλαβαίνω ότι μάλλον μετράς με στικ (?). Αυτό σημαίνει ότι οι τιμές που δίνεις, μπορεί να απέχουν αρκετά από τις πραγματικές... Πρόσεξέ το.

Επίσης, με τόσα πολλά νιτρικά (25-50, που αν είναι από στικ σημαίνει ότι είναι και περισσότερα στην πραγματικότητα), δεν μπορεί να επιζήσουν και να αναπτυχθούν σωστά τα μωρά.

Μάλλον χρειάζεσαι ενυδρείο χωριστό για να μεγαλώνεις τις γέννες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Απ' όσο ξέρω τα πλάτυ είναι πολύ πιο ανθεκτικά απο τα γκάπυ γενικότερα. Κι απο pet shops που ρωτάω μου λένε οτι στα γκάπυ έχουν πολλές απώλειες, ενώ τα πλάτυ τα κρατάνε πολύ πιο εύκολα. Μάλιστα ένας μου είπε οτι θα σταματήσει να φέρνει γκάπυ γιατί δεν τον συμφέρουν. Φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να έχει αντίθετη γνώμη. Εγώ τη γνώμη μου σου λέω. Κατ' επέκταση πιστεύω οτι ισχύει το ίδιο και στα μωρά τους.

Πιστεύω οτι ψοφάν γιατί είναι πολλά τα μικρά( 100+ απ' ότι κατάλαβα), ακόμη και για 4 γεννήστρες. Αν τους αφιέρωνες ένα δικό τους ενυδρειάκι (πάνω απο 20 λ.) ίσως να μην είχες πρόβλημα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτε τα μικρά απο τις γεννήστρες....δεν ειναι ελιές......το βασικότερο .

Η καθημερινή αλλαγή νερού πχ 10% έχει πολύ μεγάλη διαφορά απο την κάθε 3 ημέρες 30%.

Μακάρι να μπαίναμε σε αυτήν την διαδικασία κάθε ημέρα αλλά......ποιός;

Γενικά τα μικρά είναι πιό ευαίσθητα σε όλα.

6 Rummy-nose tetra δεν πάνε με ζωοτόκα βγάλτα τα ταλαιπωρείς

2 Molly Balloon είναι ιβρίδια βγάλτα άσε που είναι και πιό ευαίσθητα απο τα κανονικά

1 Zebra Danio δεν πάνε με ζωοτόκα βγάλτα τα ταλαιπωρείς

1 Common Plecos γ.ινετε 50 εκατοστά είναι απαράδεκτο να το κρατάς σε τόσα λίγα λίτρα

2 Albino Cory Cat δεν πάνε με ζωοτόκα βγάλτα τα ταλαιπωρείς

Χρειάζεσε μια επαναδιαπραγμάτευση του ενυδρείου σου.........

Link to comment
Share on other sites

Τα guppy είναι τρομερά ανθεκτικά ψαράκια. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κακές συνθήκες ζωής τα κάνουν απρόσβλητα σε ασθένειες. Το γεγονός ότι στα καταστήματα χάνονται σωρηδόν οφείλεται στην πολιτική πολλών καταστημάτων να μην υπολογίζουν την ιχθυοφόρτιση, και τις κακές συνθήκες νερού στα ενυδρεία τους και να θεωρούν τα ψάρια "αναλώσιμα"... Προσωπικά τα μαγαζιά που θα εμπιστευόμουνα για να αγοράσω ψάρια είναι μετρημένα στο δάχτυλο (!) του ενός χεριού, όπως και τα μαγαζιά που θα αναζητούσα εξειδικευμένες συμβουλές για τις συνθήκες και την συμβατότητα.

Σχετικά με τα molly balloοn, βρέθηκα με 2 αρσενικά στο ενυδρείο μου, γιατί δεν είχα ενημερωθεί για την γενετική τους προέλευση, όντας αρχάριος στην φιλοξενία τροπικών ψαριών. Πλέον, αναγνωρίζοντας μεν τα λάθη στην επιλογή αυτή, μου είναι αδύνατον να τα αποχωριστώ γιατί έχω δεθεί εξαιρετικά μαζί τους.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ο segusm με κάλυψε πλήρως: Επαναδιαπραγμάτευση των ενυδρείων σου και σωστή επιλογή στα ψάρια που θα κρατήσεις τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχαριος κι εγω (Ιαν.2007) πηγαινα στα pet shop και τους ρωτουσα, τι ψαρια μπορω να βαλω και παντα τους ελεγα τι εχω ηδη.

Τα Zebra δεν ψωφησαν απο αρρωστια αλλα το ενα το κινυγουσαν τα ιδια και στρεσαριστηκε και το αλλο σφηνωσε σε ενα διακοσμητικο.

Οσο για το pleco (6cm) θελω να πιστευω οτι ειναι το ειδος που γινεται το πολυ μεχρι 15cm (ετσι μου ειπανε τουλαχιστων).

Τα Molly Ballon δεν ειναι ζωοτοκα? Τι σημαινει ιβριδιο? Οπως τα Beta?

Το να αφησεις ελευθερα τα μωρα θεορω υπαρχουν πολυ κινδυνοι και μειονεκτηματα:

α) Θα τα φανε τα αλλα ψαρια. β) Θα ειναι κρυμενα και δεν θα βγαινουν να τρωνε. γ) Θα τα ρουφηξει το φιλτρο. δ) Δεν θα ξερεις ποια ψωφησαν. ε) Ολα τα μικρα δεν τρωνε την ιδια τροφη. ζ) Οσο μεγαλωνουν θα κινυγουν τα μικροτερα. η) Δεν θα ξερεις ποια τρωνε. θ) Η αποσταση απο τον βυθο εως την επιφανια ειναι μεγαλη. κ.α.

Σκούπα βυθού χρησιμοποιω. Η τροφη δεν μενει γιατι μολις πεσει την ρουφαν τα υπολοιπα ψαρια κατω απο την γεννηστρα.

Το 60αρι ειναι το Juwel Rekord και νομιζω οτι εχει καλο φιλτρο και ροη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...