Jump to content

newbe στην Αφρικη


billerot

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αποφάσισα, μετά από μερικά χρόνια αποχής -6 για την ακρίβεια- να ξαναμπώ στο χόμπι.

Ψάχνοντας σε Internet για μεταχειρισμένα ενυδρεία, ώστε να στήσω ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο με εύκολα φυτά και ψάρια έπεσα επάνω σε ένα ενυδρείο περιπου 300Lt, το οποίο μου το έφεραν μαζί με τα ψάρια του.

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο forum και γενικότερα κατάλαβα πως έχω αφρικανικές κιχλίδες. Λογικά είναι ένα frontoza kigoma και ένα chindongo saulosi κι έχω πελαγώσει!!!

Πρέπει να μείνουν μόνο αυτά τα 2;

Με τι ψάρια συνδυάζονται;

Έχει και 3 ψάρια βυθού τα οποία όμως δεν μπόρεσα να τα αναγνωρίσω ένα προς ένα. Μοιάζουν με γατόψαρα.

Έχω ph7.2, 27βαθμούς Κελσίου και σύμφωνα με test της JBL ανεβασμένα λίγο τα νιτρικά (N03).

Στον βυθό έχει χαλίκι. Θα μπορέσω να φυτέψω κάποιο εύκολο φυτό για να πάρει λίγο χρώμα ή θα χρειαστώ υπόστρωμα;

Τα πλαστικά διακοσμητικά θα φύγουν με την πρώτη ευκαιρία και θα πάρουν τη θέση τους πέτρες. Απλά τα άφησα για να μπορούν να κρυφτούν κάπου τις πρώτες ημέρες λόγω στρεσαρίσματος.

Το ενυδρείο το έχω από την Παρασκευή απόγευμα και το γεμίζω όσο πιο αργά μπορώ ρίχνοντας παντα αντιχλώριο.

Το φίλτρο είναι ένα CrystalProfi της JBL που δεν ξέρω ακόμα πόσα l/h είναι ο κυκλοφορητής. Δείχνει πολύ δυνατό! Όπως επίσης δεν ξέρω τι εργασίες συντήρησης χρειάζεται το φίλτρο. Δεν είχα ποτέ εξωτερικό!!!

Για φωτισμό έχει 2 λάμπες φθορίου Τ5, 39W, η μία έχει γίνει πορτοκαλί. Φαντάζομαι ότι έχει χαλάσει. Θα αντικαταστήσω το συντομότερο δυνατό. Βγαίνουν οι T5 σε led να μείνουν απλά οι λάμπες ή πρέπει να κάνω ειδική κατασκευή;

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

20200628_172339.jpg

20200628_172353.jpg

20200628_172826.jpg

20200628_175341.jpg

20200628_172709.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος billerot έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.

Αποφάσισα, μετά από μερικά χρόνια αποχής -6 για την ακρίβεια- να ξαναμπώ στο χόμπι.

Ψάχνοντας σε Internet για μεταχειρισμένα ενυδρεία, ώστε να στήσω ένα φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο με εύκολα φυτά και ψάρια έπεσα επάνω σε ένα ενυδρείο περιπου 300Lt, το οποίο μου το έφεραν μαζί με τα ψάρια του.300 λιτρα ειναι καλα, αλλα σην Αφρικη παιζει ρολο κυριως το μηκος και το πλατος..τι διαστασεις ειναι?

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο forum και γενικότερα κατάλαβα πως έχω αφρικανικές κιχλίδες. Λογικά είναι ένα frontoza kigoma και ένα chindongo saulosi κι έχω πελαγώσει!!!

Πρέπει να μείνουν μόνο αυτά τα 2; κανονικα αυτα τα 2 ειδη δεν μπαινουν μαζι γιατι εκτος οτι ειναι απο διαφορετικες λιμνες, εχουν και αλλες διατροφικες συνηθειες

Με τι ψάρια συνδυάζονται; οι φροντοζες ειναι απο τανγκανυκα και μπαινουν μονες τους αλλα οχι στα λιτρα σου..... και τα σαλουοσι με καποια ειδη επισης μπουνα απο μαλαουι

Έχει και 3 ψάρια βυθού τα οποία όμως δεν μπόρεσα να τα αναγνωρίσω ένα προς ένα. Μοιάζουν με γατόψαρα.

Έχω ph7.2, 27βαθμούς Κελσίου και σύμφωνα με test της JBL ανεβασμένα λίγο τα νιτρικά (N03). για Αθηνα εχεις χαμηλο ph, ειναι σιγουρα 7.2?

Στον βυθό έχει χαλίκι. Προτεινω αμμο καλυτερα να βαλεις, αν ηταν ψιλοκοκκο το χαλικι ΙΣΩΣ και να εμενε, αλλα το βλεπω χοντρο

Θα μπορέσω να φυτέψω κάποιο εύκολο φυτό για να πάρει λίγο χρώμα ή θα χρειαστώ υπόστρωμα; Αφρικη και φυτα δυσκολα,  η vallisneria ειναι κοντα στον βιοτοπο αντε και καμια anubia που αντεχει το σκληρο νερο.

Τα πλαστικά διακοσμητικά θα φύγουν με την πρώτη ευκαιρία και θα πάρουν τη θέση τους πέτρες. Απλά τα άφησα για να μπορούν να κρυφτούν κάπου τις πρώτες ημέρες λόγω στρεσαρίσματος.

Το ενυδρείο το έχω από την Παρασκευή απόγευμα και το γεμίζω όσο πιο αργά μπορώ ρίχνοντας παντα αντιχλώριο.

Το φίλτρο είναι ένα CrystalProfi της JBL που δεν ξέρω ακόμα πόσα l/h είναι ο κυκλοφορητής. Δείχνει πολύ δυνατό! Όπως επίσης δεν ξέρω τι εργασίες συντήρησης χρειάζεται το φίλτρο. Δεν είχα ποτέ εξωτερικό!!! Δες στην ετικετα ποιο μοντελο ειναι, να μας πεις...θελει καλη φιλτρανση η Αφρικη.

Για φωτισμό έχει 2 λάμπες φθορίου Τ5, 39W, η μία έχει γίνει πορτοκαλί. Φαντάζομαι ότι έχει χαλάσει. Θα αντικαταστήσω το συντομότερο δυνατό. Βγαίνουν οι T5 σε led να μείνουν απλά οι λάμπες ή πρέπει να κάνω ειδική κατασκευή; Αυτα θα στα που οι πιο εμπειροι

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ.

Αν ημουν στην θεση σου θα εδινα τα ψαρια ολα και θα το εστηνα απο την αρχη...καποια ειδη απο Αφρικανες Κιχλιδες μπαινουν σε χαρεμι άλλα σε ζευγαρι και αλλα κοπαδι, διαβασε και την παρακατω αρθογραφια για να καταλαβεις καλυτερα...

 

 

 

Απανταω στο κειμενο σου με κοκκινα γραμματα για να μην ξεχασω κατι!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

corto maltese, Ευχαριστώ πολύ!

 

Οι διαστάσεις είναι 1.20 x 45 x 60cm.

CrystalProfi Ε 1500 είναι το φίλτρο

 

Και το ph το ξαναμέτρησα είναι 7.2. Μένω Βάρη, μήπως έχουμε άλλο ph ως περιοχή;

 

Έχω προβληματιστεί με αυτά που μου είπες για τα ψάρια...

 

Link to comment
Share on other sites

Eχεις αρκετες επιλογες  στις διαστασεις αυτες .....και για 2 ειδη μεσα αν στηθει σωστα.

Το φιλτρο καλο ειναι, αλλα σε τι κατασταση βρισκεται....

εγω αρχες Βουλιαγμενης στη Δαφνη εχω  καπου ανάμεσα σε 7.7-8.0

Διαβασε την αρθρογραφια, προφιλ ψαριων κλπ κλπ.... και το βλεπεις αν θες να ασχοληθεις με Αφρικη

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι πολυ καλο και δεν χρειαζεσαι κατι αλλο. Δες τι εχει μεσα και βγαλτα φωτογραφιες χωρις να κανεις κατι αλλο για αρχη εκει. Δυστυχως το χαλικι ειναι ακαταλληλο για τα ψαρια που εχεις και θελεις ν βαλεις. Θες αμμο γιατι τους αρεσει να την χρησιμοποιουν για να καθαριζονται. Την πορτοκαλι να την βγαλεις μιας και ειναι για φυτα καιι εσυ δεν εχεις αλλα θα γεμισεις αλγη(αστην τελευταια κινηση μιας και προεχουν αλλα πραγματα). Το ψαρι που λες για saulosi ειναι aulonacara και ειναι πολυ ομορφ ψαρια. Αλλα θελουν να ειναι ομαδα απο ενα αρσενικο και 2 εως 4 θηλυκα. Δυστυχως τα θηλυκα ομως ειναι αχρωμα να ξερεις. Φυτα θα βαλεις γιατι βοηθουν το ενυδρειο. Απλα θα βαλεις αργης αναπτυξης και φυτα που δεν τα πειραζουν οι αφρικανες οπως anubias , microsorum gigantea vallisneria(μονο για το πρωτο ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το πειραξουν ποτε). Επειδη ειναι ευκολα φυτα θες λιγο φωτισμο και διαρκεια και καθολου λιπασματα. Αν θες για αρχη προσθεσε κερατοφυλλο φυτο θα βοηθησει στην αρχη.

 

 

Τωρα το πιο σημαντικο. Κανε μετρησεις No2 NH3/4. Νο3 ποσο ανεβασμενα ειναι. Καλη αρχη φιλε. Σου ετυχε καλο ενυδρειο και μην ξενερωσεις τωρα στη αρχη που θα ακουσεις πολλα. Εγω πρωτα πρωτα θα εδινα τα ψαρακια γιατι θα με δυσκολεψουν και θα αλλαζα το χαλικι. Αν γεμισει ειναι ζορυ μετα να αλλαχθει

 

 

Καλη αρχη και παλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι σε αυτες. Τις διαστασεις θα μπορεις να βαλεις σιγουρα 4 ψαρακια ενος ειδους. Τωρα με ζορυ ισως 2 ειδη απο 3 ψαρακια. Συνολο δλδ 6. Να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου πριν ξεκινησεις. Αν πιστευεις οτι δεν εχεις θεμα προχωωρα στην αφρικη (malawi κιχλιδες εννοω)

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι τετοιο θα κανω.το ανοιξα το φιλτρο εχει κατω κατω μακαρονι με καποια μπιλακια που δεν τα ξερω.στη μεση εχει μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα.και πανω πανω μονο μπλε σφουγγαρι το οποιο εχει πιασει και μια ειδους γλιτσα.δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η αν πρεπει να το πλυνω.παντως δεν θα κανω κατι ακομα γιατι ηρθε με πολυ λιγο απο το δικο του νερο μαζι με το νερο του φιλτρου και προσπαθω να το αφησω να ερθει σε μια κατασταση γεμιζοντας το σιγα σιγα.ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις

20200628_201516.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενα είναι φροντόζα αλλά το άλλο δεν μου φαίνεται για saulosi μήπως είναι Aulonocara ,δεν είμαι σίγουρος ,κάποιος φίλος πιο ειδικός στις αναγνωρίσεις θα μας βοηθήσει.

Ενδιαφέρουσες διαστάσεις για δυο χαρέμια mbuna (malawi) ή και Ταγκανίκα ενα κογχυλοψάρα μαζί με julies για παράδειγμα η ομάδα Aulonocara (malawi)

 

Οι Φροντόζες μεγαλώνουν αρκετά και είναι κοπαδόψαρα οπότε οι διαστάσεις δεν βοηθούν.

 

Διάβασε λίγο την αρθρογαφία της Αφρικής όπως είπε ο φίλος maltese πιο πάνω για να ενημερωθείς και ξανά τα λέμε

 

?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια λογικα το ενα πρεπει να ειναι aulonacara nyassae (καπως ετσι γραφεται). Παμε τωρα στα του φιλτρου. Απο τον ανθρωπο που το πηρες το λειτουργουσε το τελευταιο διαστημα?και αν ναι ειχε τιποτα θανατους περιεργους? Σε ρωταω για να δουμε αν θα πας για απο την αρχη με καινουριο και σιγουρο μπολι ή ξεκινημα με βακτηρια ή θα συνεχισεις με αυτη την "μπιχλα" που ειδες στα σφουγγαρια και στο νερο του φιλτρου που χρειαζεται να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Ναι απ οτι μου ειπε το λειτουργουσε χωρις να εχει καποιο θεμα.αρα τα μπλε σφουγγαρια δεν ξεπλενονται.μονο υαλοβαμβακα θα αλλαζω ετσι; τα μπιλακια κατω διπλα στα μακαρονια πως λεγονται; λογικα κι αυτα ειναι χωρος για αποικια βακτηριων

20200628_201605.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην ξεπλυνεις τπτ και ειδικα με νερο βρυσης. Το συγκεκριμενο φιλτρο το νερο μπαινει απο τα πλαινα χωρισματα παει προς τα κατω και μετα ανεβαινει προς την εξοδο. Οποτε θα σου προτεινα ασε τα πλαινα σφουγγαρια αν υπαρχουν που εφαπτωνται πληρως, μετα τερμα κατω βαλε τον υαλοβαμβακα και μετα γεμισε ολο το μερος με βιολογικο υλικο. Αν δεν σε παιρνει οικονομικα βαλε οσο περισσοτερο μπορεις και μετα βαλε το μπλε σφουγγαρι το λεπτο και αν σε παιρνει και το χοντρο. Βεβαια καλυτερα θα ηταν με βιολογικο υλικο να ξερεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος billerot έγραψε:

Ναι απ οτι μου ειπε το λειτουργουσε χωρις να εχει καποιο θεμα.αρα τα μπλε σφουγγαρια δεν ξεπλενονται.μονο υαλοβαμβακα θα αλλαζω ετσι; τα μπιλακια κατω διπλα στα μακαρονια πως λεγονται; λογικα κι αυτα ειναι χωρος για αποικια βακτηριων

20200628_201605.jpg

Αναφορικα με τα μπιλακια και το μακαρονι, αν και εφοσον ειναι τα ''μαμισια'' υλικα της jbl,  εχω την εντυπωση οτι τα μπιλακια ειναι το jbl micromec που ειναι βιολογικο υλικο και το μακαρονι ειναι το jbl cermec που ομως η εταιρεια το εχει για μηχανικη κυριως φιλτρανση.....επαναλαμβανω  αν ειναι τα ''μαμισια''  υλικα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! απ οτι καταλαβαινω τα ψαρακια που εχω ειναι απο διαφορετικες λιμνες και γενικοτερα δεν ταιριαζουν καθολου να ειναι μαζι! τι διαδικασια ακολουθει καποιος οταν θελει να δωσει τα ψαρακια?το πιθανοτερο ειναι να το κανω φυτεμενο κοινωνικο με ευκολα φυτα που μας αρεσουν πολυ και ηταν και η αρχικη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Πας στις αγγελιες και ειτε τα πουλας ειτε τα χαριζεις. Αν μεινει χωρις ψαρια το ενυδρειο να ξερεις οτι θα πρεπει να ριχνεις λιγη ρροφη καθε λιγες μερες 3με 4 μερες για να εχουν τροφη τα βακτηρια. Εκτος και αν θα ξεκινησεις απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...