Jump to content

Χρώμα red cherry


Recommended Posts

Έχω γαριδες red cherry εδώ και 6 μήνες σε ενυδρείο με guppy φυτεμένο αλλά έχουν χάσει το χρώμα τους ενώ η θιλικες ήταν κατσκοκινες τώρα έχουν γίνει ανιχτο πορτοκαλι και τα αρσενικά κατασπρα λες και είναι  αμανο  τα μικρά που γεννιούνται είναι κοκκινα στην αρχή 

Γιατί συμβαίνει αυτό?

Screenshot_20200828-162426_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου; και ποσες γαριδες εχεις παρει στην αρχη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρησεις νερου; και ποσες γαριδες εχεις παρει στην αρχη;

Οι μετρήσεις είναι οκ

Nh3=0

No2=0

No3=5

Tds=230

Ph=8

Ειχα πάρει 7

 

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφές δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Οι μετρήσεις είναι οκ

Nh3=0

No2=0

No3=5

Tds=230

Ph=8

Ειχα πάρει 7

 

Παιζουν ρολο και οι τροφες.

Νομιζω, οτι εχεις παρει λιγες γαριδες και οταν αναπαραγονται, γινεται mix - inbreeding, τοτε σιγα σιγα χανεται χρωμα και μετα απο καποιο καιρο οι περισσοτερες γαριδες θα γινουν σχεδον διαφανες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, natateo said:

Παιζουν ρολο και οι τροφες.

Νομιζω, οτι εχεις παρει λιγες γαριδες και οταν αναπαραγονται, γινεται mix - inbreeding, τοτε σιγα σιγα χανεται χρωμα και μετα απο καποιο καιρο οι περισσοτερες γαριδες θα γινουν σχεδον διαφανες.

δηλαδή αν ειναι πιο πολλές απο την αρχή, δεν χάνεται το χρώμα? νομιζω ειναι θεμα τροφων... αλλα καποιες φορές αγοράζουμε απο συνχομπίστες που εχουν γινει μιξ.. και οι επόμενες γέννες χανουν τα χρωματα, αλλιώνονται...

αλλα αν χάνουν το χρώμα τους οι γαρίδες που αγοράστηκαν αρχικά, οχι τα γεννημένα στο ενυδρείο, τότε δεν ειναι θεμα ινμπρηντ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

αλλα αν χάνουν το χρώμα τους οι γαρίδες που αγοράστηκαν αρχικά, οχι τα γεννημένα στο ενυδρείο, τότε δεν ειναι θεμα ινμπρηντ...

τοτε σιγουρα φταιει κατι αλλο - τροφες και ποιοτητα νερου πχ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τοτε σιγουρα φταιει κατι αλλο - τροφες και ποιοτητα νερου πχ

 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

τοτε σιγουρα φταιει κατι αλλο - τροφες και ποιοτητα νερου πχ

Έχουν χάσει και οι παλιες το χρώμα και λογικά είναι θέμα τροφής Γιατί η τροφη που της Ρίχνω Μαλον την τρώνε τα guppy και τώρα την τελευταία βδομάδα δοκιμάζω να ταιζω με φρούτα και λαχανικα την μπανανα και το σπανάκι το τρωνε παντός το καρότο Όχι τόσο.  Πόσο να αφιερώνω τα λαχανικά μεσα για να μην έχω και θέμα με το νερό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

 

Έχουν χάσει και οι παλιες το χρώμα και λογικά είναι θέμα τροφής Γιατί η τροφη που της Ρίχνω Μαλον την τρώνε τα guppy και τώρα την τελευταία βδομάδα δοκιμάζω να ταιζω με φρούτα και λαχανικα την μπανανα και το σπανάκι το τρωνε παντός το καρότο Όχι τόσο.  Πόσο να αφιερώνω τα λαχανικά μεσα για να μην έχω και θέμα με το νερό?

παρε "κανονικη" τροφη για γαριδες πχ tropical shrimp sticks. μονο με τα φρουτα και τα λαχανικα δεν θα βγαλουν περα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

παρε "κανονικη" τροφη για γαριδες πχ tropical shrimp sticks. μονο με τα φρουτα και τα λαχανικα δεν θα βγαλουν περα.

Βρε έχω και της sera και την tropical mini stic αλλά την τρώνε τα ψαρια Ρίχνω το βράδυ Αφού κλεισουν τα φώτα αλλά και πολιτών τρώνε  τι τροφή να πάρω που να μην την τρώνε τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Βρε έχω και της sera και την tropical mini stic αλλά την τρώνε τα ψαρια Ρίχνω το βράδυ Αφού κλεισουν τα φώτα αλλά και πολιτών τρώνε  τι τροφή να πάρω που να μην την τρώνε τα ψαρια?

Τα ψάρια θα τρώνε όλες τις τροφές.

Είναι πρόβλημα η συνύπαρξη των γαρίδων, με τα ψάρια, όσον αφορά τον ανταγωνισμό για το φαί.

Προσπάθησε να τα έχεις χορτασμένα ώστε να καταφέρνεις να ταίσεις και τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

φτιάξε τροφη που ειναι και οικονομικη, με μπιζέλι, καρότο, σπανακι, σκορδο, αυγό, σπιρουλίνα και λιγο σολωμό, μπλεντερ κρέμα, απλώσεις στο ταψι (χαρτι ψησίματος να μην κολλήσει) , η στον ηλιο τετοιο καιρο, το σπας και ταίζεις οσο θελουν...αλλα το προβλημα, ειναι τα σαλικγάρια που καθονται επάνω... απλά ριχω σε τρια τεσσερα σημεια ταυτόχρονα.... η διώχνει, διαχωρίζεις τα μεν απο τα δε

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

φτιάξε τροφη που ειναι και οικονομικη, με μπιζέλι, καρότο, σπανακι, σκορδο, αυγό, σπιρουλίνα και λιγο σολωμό, μπλεντερ κρέμα, απλώσεις στο ταψι (χαρτι ψησίματος να μην κολλήσει) , η στον ηλιο τετοιο καιρο, το σπας και ταίζεις οσο θελουν...αλλα το προβλημα, ειναι τα σαλικγάρια που καθονται επάνω... απλά ριχω σε τρια τεσσερα σημεια ταυτόχρονα.... η διώχνει, διαχωρίζεις τα μεν απο τα δε

Έχω φτιάξει τροφη με μπιζελι καροτο σπιρουλινα σπανάκι αλλά και αυτήν την ριμαζουν τα guppy 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μόλις 30 λίτρα και με γκαπακια και ριλι, αλλα δεν εχω τετοια θεματα.. ισως οχι ακόμα, πάντως όλοι τρωνε καλα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

εχω μόλις 30 λίτρα και με γκαπακια και ριλι, αλλα δεν εχω τετοια θεματα.. ισως οχι ακόμα, πάντως όλοι τρωνε καλα...

 

Τι ταιζεις της γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι προσφατα, τους έβαζα κυριως ταμπλέτες για πλεκο, αλλα και ταμπλετες σπιρουλινα..

τα γκαπακια ταιζω φλεικς της τετρα... και απο την εποχή των κυπρίνων που ειχα (δυο χρυσόψαρα μικρά) ειχα παρει ενα σκευασμα, ξαρη αρτεμια, μια κοκκινοπή σκόνη, απο Ιαπωνία...

Νομίζω πεπει να τυρωνε μεν λαχανικά αλλα και πρωτείνες...

image.thumb.png.33a9f52b1007171a0123f9e5ebdc74f9.png

δεν θα έλεγα πως ταίζω κατι ιδιάιτερο... κατα βαση ταμπλετες για πλεκο... και αυγα αρτεμια νομιζω ειναι... απενεργοποιημενα...

κανω αλλαγες στο 30-40% καθε Κυριακή, όσμωση, βαζω λιπάσματα καθημερινα, φτιαχτά, καλιο, νατριο, φωσφορο και ιχνοστοιχεια, κρατω το πεχα στους 6,5 με controller και co2, εχω χαμηλώσει το φως αρκετά γιατι βαρέθηκα να καλδευω καθε βδομαδα... θερμοκρασια με αναμιστηράκι, στους 25 και συμπληρώνω νερο... οταν κατεβαίνη η σταθμη, φιλρο εξωτερικο με αρκετή ροή...και 4 - κιλα βιολογικό...το οποιο μου δινει ανεση να ταίζω αφοβα...δεν εχω θεμα με μιτρικα...κλπ...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

μέχρι προσφατα, τους έβαζα κυριως ταμπλέτες για πλεκο, αλλα και ταμπλετες σπιρουλινα..

τα γκαπακια ταιζω φλεικς της τετρα... και απο την εποχή των κυπρίνων που ειχα (δυο χρυσόψαρα μικρά) ειχα παρει ενα σκευασμα, ξαρη αρτεμια, μια κοκκινοπή σκόνη, απο Ιαπωνία...

Νομίζω πεπει να τυρωνε μεν λαχανικά αλλα και πρωτείνες...

image.thumb.png.33a9f52b1007171a0123f9e5ebdc74f9.png

δεν θα έλεγα πως ταίζω κατι ιδιάιτερο... κατα βαση ταμπλετες για πλεκο... και αυγα αρτεμια νομιζω ειναι... απενεργοποιημενα...

κανω αλλαγες στο 30-40% καθε Κυριακή, όσμωση, βαζω λιπάσματα καθημερινα, φτιαχτά, καλιο, νατριο, φωσφορο και ιχνοστοιχεια, κρατω το πεχα στους 6,5 με controller και co2, εχω χαμηλώσει το φως αρκετά γιατι βαρέθηκα να καλδευω καθε βδομαδα... θερμοκρασια με αναμιστηράκι, στους 25 και συμπληρώνω νερο... οταν κατεβαίνη η σταθμη, φιλρο εξωτερικο με αρκετή ροή...και 4 - κιλα βιολογικό...το οποιο μου δινει ανεση να ταίζω αφοβα...δεν εχω θεμα με μιτρικα...κλπ...

 

Την spirulina την κολας στο τζαμί η την ρίχνεις κάτω την ταμπλετες?

Link to comment
Share on other sites

μην περιμένεις εντυπωσιακα αποτελέσματα αμεσως... δεν θα τολμήσω να πω πως μπορει να εχει να κανει και με φωτισμό... μαλλον οχι... σιγουρα τροφές κανουν τη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια εγω δεν εχω τσερυ, εχω ριλι.., μπλε σκουρες και πορτοκαλί σε αλλο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

και βεβαια εγω δεν εχω τσερυ, εχω ριλι.., μπλε σκουρες και πορτοκαλί σε αλλο ενυδρειο...

neocaridina ειναι και το ενα και το αλλο.....και το τριτο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

 

Έχετε να προτινετε καμία ταμπλετα η να πάρω οποιαδήποτε ταμπλετες για πλεκο 

Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2020 at 11:09 PM, natateo said:

neocaridina ειναι και το ενα και το αλλο.....και το τριτο :)

ως προς το χρώμα η διαφοροποίηση, τίποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Gmm said:

Έχετε να προτινετε καμία ταμπλετα η να πάρω οποιαδήποτε ταμπλετες για πλεκο 

χωρίς να μπορω να προτείνω κατι με βεβαιότητα αποτελέσματος, εγω ταΐζω αυτό,

φαινεται να δουλεύει, αναφέρει οτι ειναι και για γαρίδες... την πρωτη εβδομάδα ισως

δεν το τιμήσουν πολύ, αλλα σίγουρα μετα απο μερες, θα το κυνηγάνε... και τα ψαρια...

 

image.thumb.png.c696a368a538bb3ed51c680f96276356.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...