Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα να μου πείτε αν αυτά τα σημάδια που έχουν οι ανουμπιες μου, είναι κάποια μορφή αλγης ή κάτι άλλο; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20200925_211054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι τριχοειδης άλγη από ότι βλέπω εγώ βάζω seachem excel που είναι διοξείδιο του άνθρακα σε υγρή μορφή και σε υπέρ δοσολογία βοηθάει στην αντιμετώπιση αλγων όποτε προτείνω να το δοκιμάσεις απλά εχε τον νου σου διότι σε υπερδοσολογια γίνεται βλαβερό στα ασπόνδυλα όποτε μην βάλεις πολύ παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

IMG_20200925_211015.jpg

Γενικά όπως φαίνεται από την εικόνα, πρέπει να έχεις έλλειψη CO2, δυνατό φως και χαμηλή ροή νερού. Επίσης, μάλλον δεν κάνεις συχνές αλλαγές νερού.

Πες μας κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου.

Δεν βλέπω και τα υπόλοιπα φυτά σε καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Γενικά όπως φαίνεται από την εικόνα, πρέπει να έχεις έλλειψη CO2, δυνατό φως και χαμηλή ροή νερού. Επίσης, μάλλον δεν κάνεις συχνές αλλαγές νερού.

Πες μας κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου.

Δεν βλέπω και τα υπόλοιπα φυτά σε καλή κατάσταση.

Δεν έχω CO2(προς το παρόν),ο φωτισμός είναι σταθερά 8 ώρες την ημέρα και αλλαγές νερού κάνω κάθε 14 μέρες ένα 30%. Απ'ότι βλέπω μόνο οι anoubies δεν πάνε καλά...

IMG_20200925_220328.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε τες με ένα σφουγγαράκι εκτός ενυδρείου, και κατά την επανατοποθέτηση τους βάλτες σε ένα σκιερό μέρος του ενυδρείου.

Κάνε μεγαλύτερες και πιο συχνές αλλαγές νερού.

Το οξυζενέ σίγουρα θα σε βοηθήσει. Κατά τη χρήση του κλειστό το φίλτρο.

Πιστεύω κάνοντας αυτά θα βελτιωθεί η εικόνα τους.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Καθάρισε τες με ένα σφουγγαράκι εκτός ενυδρείου, και κατά την επανατοποθέτηση τους βάλτες σε ένα σκιερό μέρος του ενυδρείου.

Κάνε μεγαλύτερες και πιο συχνές αλλαγές νερού.

Το οξυζενέ σίγουρα θα σε βοηθήσει. Κατά τη χρήση του κλειστό το φίλτρο.

Πιστεύω κάνοντας αυτά θα βελτιωθεί η εικόνα τους.:)

Ευχαριστώ πολύ,από αύριο κιόλας θα ξεκινήσω... οξυζενέ? Σε τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ,από αύριο κιόλας θα ξεκινήσω... οξυζενέ? Σε τι ποσότητα;

Τι έχεις μέσα από ζωντανά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι έχεις μέσα από ζωντανά?

Ένα ancistrus,ένα zebra nerite snail κ δύο ψαράκια που μου έφεραν και δεν ξέρω το όνομα τους 

IMG_20200921_165729.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οξυζενέ διάλυμα 3% από φαρμακείο.

7-8 ml στα 100 λίτρα είναι ασφαλές.

Χρειάζεται να κάνεις όλα τα παραπάνω που σου έγραψα, και όχι μόνο τοπικό ψέκασμα με οξυζενέ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Οξυζενέ διάλυμα 3% από φαρμακείο.

7-8 ml στα 100 λίτρα είναι ασφαλές.

Χρειάζεται να κάνεις όλα τα παραπάνω που σου έγραψα, και όχι μόνο τοπικό ψέκασμα με οξυζενέ.

Σ ευχαριστώ πολύ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2020 at 10:17 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Καθάρισε τες με ένα σφουγγαράκι εκτός ενυδρείου, και κατά την επανατοποθέτηση τους βάλτες σε ένα σκιερό μέρος του ενυδρείου.

Κάνε μεγαλύτερες και πιο συχνές αλλαγές νερού.

Το οξυζενέ σίγουρα θα σε βοηθήσει. Κατά τη χρήση του κλειστό το φίλτρο.

Πιστεύω κάνοντας αυτά θα βελτιωθεί η εικόνα τους.:)

Μια βδομάδα μετά, ακολουθώντας τις συμβουλές σου και με μείωση κατά μιας ώρας του φωτισμού αλλά και την χρήση για αρχή ενός "παιδικού" συστήματος co2 και σταμάτημα λιπάσματος σιδήρου θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό...Η ερώτηση τώρα είναι, συνεχίζω με μικροποσότητα οξυζενέ ή το κόβω;

IMG_20201001_182027.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Μια βδομάδα μετά, ακολουθώντας τις συμβουλές σου και με μείωση κατά μιας ώρας του φωτισμού αλλά και την χρήση για αρχή ενός "παιδικού" συστήματος co2 και σταμάτημα λιπάσματος σιδήρου θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό...Η ερώτηση τώρα είναι, συνεχίζω με μικροποσότητα οξυζενέ ή το κόβω;

IMG_20201001_182027.jpg

Αφου το ενυδρείο ανταποκρίθηκε, και μάλιστα άμεσα, σταματάς το οξυζενέ αλλά φροντίζεις να κάνεις συχνές αλλαγές νερού. Νομίζω πως θα πάει καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αφου το ενυδρείο ανταποκρίθηκε, και μάλιστα άμεσα, σταματάς το οξυζενέ αλλά φροντίζεις να κάνεις συχνές αλλαγές νερού. Νομίζω πως θα πάει καλά.:)

Οκ σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Οκ σ'ευχαριστώ

Εννοείτε ότι περιμένουμε φώτο από την εξέλιξή του ενυδρείου.:D

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις χρήσιμες συμβουλές σας 10 μέρες μετά...το οξυζενέ το έχω σταματήσει εδώ κ 5 μέρες,τις υπόλοιπες ενέργειες τις αναφέρω πιο πάνω, θεωρώ ότι πάω πολύ καλά

IMG_20201004_183626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια φωτογραφία ακόμα πιο ενδεικτική στο φυτό με το μεγαλύτερο πρόβλημα...

IMG_20201004_183652.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν άρεσε το οξυζενε στο κερατοφυλλο. Κανονικα θα το ξεπερασει. το χαλασμενο κομματι κοψε και πεταξε. Ριχνεις καποια λιπασματα για τα φυτα;

Ριξε μια ματια εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν άρεσε το οξυζενε στο κερατοφυλλο. Κανονικα θα το ξεπερασει. το χαλασμενο κομματι κοψε και πεταξε. Ριχνεις καποια λιπασματα για τα φυτα;

Ριξε μια ματια εδω -

 

Απ'το κερατοφυλλο εννοείς σωστά; Έριχνα μέχρι να μιλήσω κ να διαβάσω κάποια πράγματα το flora carbo της hs Aqua κ έχω σαν υπόστρωμα το Deponit-Mix 10in1

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

κ έχω σαν υπόστρωμα το Deponit-Mix 10in1

Πεταμενα λεφτα, ειδικα αν μιλαμε για το δικο σου ενυδρειο, που εχει τρεις ριζες limnophila. Aυτο το υποστρωμα θα ηταν χρησιμο σε ενα ενυδρειο με echinodorus ή κρυπτοκορινες πχ, που εχουν μεγαλες ριζες. Αυτο, που διάβασες στο φυλλαδιο απλα δεν το καταλαβες καλα. Αυτο το υποστρωμα μπορει (!) να παραμενει ενεργο για 8 χρόνια. Αυτο δεν σημαινει , οτι θα προσφερει στα φυτα τα απαραιτητα στοιχεια αναπτυξης. Ενα γενικο λιπασμα πχ Flourish ή Easy life profyto θα χρειαστεις.

πριν 13 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

το flora carbo της hs Aqua

το ριχνεις καθε μερα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν ξέρεις και θες να προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς...(σε πιάνουν "κότσο" που λένε και στο χωριό μου)...όχι το έριχνα μια φορά την βδομάδα μέχρι να μου εμφανιστεί αυτή η άλγη κ να διαβάσω κάποια άρθρα ώστε να βελτιώσω τα λαθοι μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα πουθενα το τι περιεχει το flora carbo της hs Aqua. Μηπως πανω στο κουτι αναγραφεται τι και πως και πόσο; Αν ναι, βγαλε μια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βρηκα πουθενα το τι περιεχει το flora carbo της hs Aqua. Μηπως πανω στο κουτι αναγραφεται τι και πως και πόσο; Αν ναι, βγαλε μια φωτο.

 

IMG_20201006_221847.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Πανος Κοντοζοπουλος έγραψε:

Δεν αναφερει το τι περιεχει και πόσο. Δεν θα το επαιρνα (προσωπικα). Λεει-

Το ειδαHS aqua Flora Carbo περιέχει:
• Όλα τα σημαντικά ιχνοστοιχεία όπως ο σίδηρος και το μαγνήσιο
Όλα τα απαραίτητα μέταλλα, όπως κάλιο.

Πόσο καλιο περιεχει;;;; Πόσο σιδηρο;;; Μακρια απο τετοια προιοντα.......

Για το οργανικο ανθρακα.... Η γνωμη μου ειναι , οτι βοηθαει αρκετα τα φυτα, και προλαμβανει τις αλγες. Το ριχνουμε ή καθε μερα ή μερα παρα μερα.

https://www.easylife.eu/products/freshwater/plant-food/easycarbo

https://www.seachem.com/flourish-excel.php

Για low tech ενυδρεια ριξε μια ματια -

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...