Jump to content

Πρόβλημα με γαρίδες bloody Mary


Recommended Posts

καλησπέρα, ύστερα από 4 χρόνια απροβλημάτιστης διατήρησης ενυδρείου 400l με σκαλαρια και ραμιρεζι, αποφάσισα να στήσω ενυδρείο γαρίδων στο παλιό 60αρι μου. Τρέχει με το φίλτρο dophin f-1200 στο οποίο μπήκε εξολοκλήρου βιολογικό υλικό από το μεγάλο ενυδρείο, κ σκουρόχρωμη άμμο με μπολι επίσης από το μεγάλο (το μπολι μπήκε στο κάτω μέρος). Γέμισα με νερό όπου επίσης μπολιασα, μετέφερα δύο ραμιρεζι για να κρατούν τη βιολογία και μετά από 4 μέρες τα αφαίρεσα και πρόσθεσα δέκα γαρίδες bloody Mary με πολύ καλή και αργή προσαρμογή. Έδειχναν πολύ ζωηρές αλλά από την επόμενη κιόλας μέρα άρχισα να βλέπω νεκρή γαρίδα ανά διήμερο περίπου. Στην αρχή θεώρησα ότι ίσως ήταν ταλαιπωρημένες από το μαγαζί και πρόσθεσα άλλες 5 από διαφορετικό μαγαζί για να έχω πάλι σύνολο δεκα. Το πρόβλημα συνεχίστηκε όμως κ αυτή τη στιγμή έχω 4. Παραθέτω τη φόρμα με πληροφορίες προκειμένου να μου πείτε τις απόψεις σας σχετικά με το τι μπορεί να φταίει.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : θάνατος γαρίδων (1 ανά 1-2 μέρες)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): dophin f-1200

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): δύο εβδομάδες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 10 γαρίδες bloody Mary

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): από φόβο μη μείνει τροφή που δεν καταναλωθεί λόγω μικρού αριθμού γαρίδων τάιζα ελάχιστα ανά 4-5 μέρες κ άφηνα να τρώνε άλγη κ φυτά. Προετοιμασία νερού σε κουβά με prime και θερμοστάτη και αλλαγή 10% κάθε βδομάδα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,5

- KH: 

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): μηδέν

- ΝΟ2 (νιτρώδη): μηδεν

- ΝΟ3 (νιτρικά): απο 1 ως 5 (3 μέρες μετά την αλλαγή νερού)

- Θερμοκρασία: 26,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: γαρίδες bloody Mary

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): κινητικές πρώτη μέρα εισαγωγής τους στο ενυδρείο κ από τη δεύτερη πολλές κρυμμένες στα φυτά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: στο ενυδρείο υπάρχει πέτρα λάβας με ανουμπια νανα, moss ball, πλαστικό πλέγμα με flame moss στην πλάτη, γρασίδι στο βυθό και μερικες ρίζες από φυτό του μεγάλου ενυδρείου που μου διαφεύγει το ονομα του. Δε χρησιμοποιώ λιπασμα και co2. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει ψιλη αμμο,δεν ηταν καλη ιδεα. Στρωνει πολυ αργα (και με μπολι), δημιουργουνται και αναεροβιες ζωνες μεσα (εξαρταται πόσο ψιλη και υψος).....

Το καλυτερο - ... ή χαλικακι 1-3 mm χαλαζιακο ή soil.

Για τα τεστ της Sera - ριξε μια ματιά εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/112684-υγρά-τεστ/

 

Προτεινω συχνες αλλαγες νερου 10-20% πχ καθε δέυτερη μερα με αντιχλωριο εννοειται. Ταιζεις 2 φορες την ημερα απο λιγο. Αν μεινει τροφη μετα απο 40 λεπτα- μια ωρα - την "ρουφας" με ενα σωληνακι (ενα αλφαδολαστιχο πχ 10-12mm). Φυτα εβαλες;

Βγαλε και μια-δυο φωτο, να δουμε την αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ο βυθός είναι κάτι ανάμεσα σε χοντροκοκκη άμμο και ψιλό χαλικακι, θα στείλω φωτό εντός της ημέρας. Επομένως θεωρείς ότι ο βυθός είναι αστρωτος και δημιουργήθηκε το πρόβλημα, σωστά? Θα βοηθούσε να ρίξω ένα στρώμα μπολι από πάνω?? Φυτά έχω, τα γράφω και στην περιγραφή

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Fani3 έγραψε:

Καλημέρα! Ο βυθός είναι κάτι ανάμεσα σε χοντροκοκκη άμμο και ψιλό χαλικακι, θα στείλω φωτό εντός της ημέρας. Επομένως θεωρείς ότι ο βυθός είναι αστρωτος και δημιουργήθηκε το πρόβλημα, σωστά? Θα βοηθούσε να ρίξω ένα στρώμα μπολι από πάνω?? Φυτά έχω, τα γράφω και στην περιγραφή

Πιο πιθανο ειναι να ειναι αστρωτος ο βυθος. Οι γαριδες σου ειναι και λιγο ευαισθητες.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κοκκομετρια- καλο χαλικακι φαινεται. Αλλαγες νερου, μπολιασμα μετα απο καθε αλλαγη και σε 2 εβδομαδες θα εισαι μια χαρα πιστευω.

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο παθαίνω με bloody Mary .Από δέκα έχουν μείνει οι πέντε.Το ενυδρείο είναι 30λοτρο και τρέχει 2 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...