Jump to content

SOS Ανεβασμενα Nitrate No3


Recommended Posts

Καλησπερα! εκανα σημερα μετριση και ενω τα Νο2 και ΝΗ3 ειναι και τα δυο 0 το Νο3 ειναι 40-80 . (κανω μετρησεις με τα τεστ της ΑΡΙ ) εκανα και 2 φορες τα Νο3 μηπως το 1ο ηταν λαθος. 
ενω προχθες ηταν ολα οκ. και χθες εβαλα τα ψαρια , σημερα αυτο με τα νο3 . απο τοτε που στρονω το ενυδρειο δεν εχω κανει αλλαγη νερου. μηπως φτεει αυτο?

το ενυδρειο μου ειναι 180 Λ με ΕΗΕΙΜ 2217. και εστρονε για 3ς εβδομαδες περιπου οπως ειπα χωρης αλλαγη νερου.

τι πρεεπει να κανω τωρα? φοβαμαι και για ψαρακια ( 6 chindongo saulosi)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Philip Zivos έγραψε:

απο τοτε που στρονω το ενυδρειο δεν εχω κανει αλλαγη νερου. μηπως φτεει αυτο?

και βεβαια φταιει! Σε ενα στρωμενο ενυδρειο, πριν την εισαγωγη ψαριων, κανουμε μια καλη αλλαγή νερου (μεχρι40-50%) και μετα βαζουμε ψαρια.

Κάνε αλλαγες νερου τωρα  πχ 15-20% καθε μερα και σε 3-4 ημερες θα εισαι  μια χαρα. Καλυτερα να ριχνεις και βακτηρια μετα την αλλαγη.

Και δες το φιλτρο, μηπως εχει πολυ μπιχλα και τα σφουγγαρια θελουν "πλυσιμο".....

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, natateo said:

και βεβαια φταιει! Σε ενα στρωμενο ενυδρειο, πριν την εισαγωγη ψαριων, κανουμε μια καλη αλλαγή νερου (μεχρι40-50%) και μετα βαζουμε ψαρια.

Κάνε αλλαγες νερου τωρα  πχ 15-20% καθε μερα και σε 3-4 ημερες θα εισαι  μια χαρα. Καλυτερα να ριχνεις και βακτηρια μετα την αλλαγη.

Και δες το φιλτρο, μηπως εχει πολυ μπιχλα και τα σφουγγαρια θελουν "πλυσιμο".....

 

Σε ευχαριστω πολυ! Εκανα την πρωτη σημερα! Μετα απο καθε αλλαγη , μετα απο ποση ωρα μπορω να κανω μετρισεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Με τόσα νιτρικά δεν αρκεί μια αλλαγή. Θα κάνεις κάθε μέρα 20-30% μέχρι να μειωθούν τα νιτρικά σου στο 10. Μετά από κάθε αλλαγή θα κάνεις μετρήσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, killerknight said:

Φίλε μου καλησπέρα. Με τόσα νιτρικά δεν αρκεί μια αλλαγή. Θα κάνεις κάθε μέρα 20-30% μέχρι να μειωθούν τα νιτρικά σου στο 10. Μετά από κάθε αλλαγή θα κάνεις μετρήσεις

ναι αυτο θα κανω! οποτε σε καθε καινουριο νερο θα βαζω και τα απαρετια βακτηρια? για να μην χασω την βιολογια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βάζεις πλέον βακτήρια αφού έχεις ήδη στρωμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ψάρια έβαλες; Ταισες; Και αν ναι πόσο περίπου και πόσο συχνά;

Λίγη τροφή να έμεινε κάπου μπορεί να σού σηκώσει νιτρικά,το σημαντικό αρχικά είναι ότι δεν σήκωσε αμμωνία ή νιτρώδη.

Με προσοχή το τάισμα,το ενυδρείο έχει ολοκληρώσει τον βασικό κύκλο του αζώτου, αλλά για να ωριμάσει πραγματικά χρειάζεται αρκετό χρόνο.

Κάνε τις αλλαγές σου όπως σου είπαν τα παιδιά,πες μας πόσα κ ποια ψάρια έβαλες, ακόμη κ τι υλικά έχεις στο φίλτρο.

Προσοχή λίγο, αλλά όχι άγχος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φρεσκο ενυδρειο. Προσωπικα θα ριχνα βακτηρια μετα τις αλλαγες ακομα για κανα μηνα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...