Jump to content

βοήθεια σε γέννα γκάπυ ζωοτοκα


Recommended Posts

εχω 3 εγκυο γκαμπυ τα οποια τα εχω βαλει σε μια γενηστρα αλλα δεν ξερω τιποτα τα εχω σε ενα ενυδρειο 200 λιτρα με ξιφοφορουσ    μολυ    νεον      μαυρα       νεον     κάμπυ  αυτα τα ψαρια εχω 

τι πρεπει να τα ταιζω

οταν γεννηθουν τα μικρα τι να κανω

τι πρεπει να τα ταιζω 

εχω διαβασει οτι οταν τα μικρα  γενιουνται πρεπει να βγαζουμε τισ μανες γιατι τα αλλα μεγαλα ψαρια οπωσ οι ξιφοφοροι τα τρωνε απο τισ τρυπες οσχοι αυτο

 

απαντηστε μου γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα να μην φαγοθουν απο τα υπολοιπα ψαρια, πρεπει να τα κρατησεις σε γεννηστρα για 2 μηνες περιπου, που δεν γινεται (θα ειναι και πολλα). Ή να πάρεις ακομα ενα ενυδρειο 30-40λ μονο για τις γεννες.... Η γνωμη μου να αφησεις τα θηλυκα ελευθερα να κολυμπουν στο ενυδρειο.

Ταιζεις με τριμμενα flakes πχ tetra min ή μπορεις να παρεις πx tetra min baby.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 15 λιτρα με φιλτρο για ενυδρεια  εξηντα λιτρα με θερμοστατη μονο αυτο μπορω να κανω αλα επιδεια τα γκαμπυ ειναι μικρα οποτε δεν γενανε πολλα  χρειαζονται τα μικρα διακοσμηση  η ροη του φιλτρου μηπωσ ειναι δυνατη και τα σκωτοσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

εχω ενα ενυδρειο 15 λιτρα με φιλτρο για ενυδρεια  εξηντα λιτρα με θερμοστατη μονο αυτο μπορω να κανω αλα επιδεια τα γκαμπυ ειναι μικρα οποτε δεν γενανε πολλα  χρειαζονται τα μικρα διακοσμηση  η ροη του φιλτρου μηπωσ ειναι δυνατη και τα σκωτοσει

Ενα σφουγγαρι πανω στο φιλτρο για να μην ρουφηξει τα μικρα και μειωμενη ροη. Και γεννανε αρκετα . 3Χ20=60!

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ   ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΓΚΑΜΠΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΗΤΑΝ 2 σε ενα  μπολακι  ΜΕΧΡΦΙ ΤΟΣΟ ΓΕΝΝΑΝΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...