Jump to content

Τι να κανω με το χελωνακι μου


Recommended Posts

Έχω σε ενα ενυδρειο 15λιτρα σχεδον εχω ενα χελωνακι περιπου 3 cm εχει μαλακο καβουκι με κατι μαυρακια πανω με θερμοστατη  ενα φιλτρο μια λαμπα led 12w δεν υπαρχουν λαμπες στα μαγαζια αυτη η λαμπα ειναι οτι πιο κοντινο εχω απο αυτες που θελουν οι χελωνες ενα νησακι απο πετρες που εφτιαξα βαζω βακτηρια η σταθμη του νερου ειναι 7 cm αλλαζω το νερο καθε τρεισ μερες τα μαυρακια ειναι στην αριστερη μερια προσ τα κατω δεν εχει φαει απο χθες που την αγορασα αλλα γενικα ειναι πρα πολυ δραστηριη επισεισ το ενυδρςιο εχει διακοσμηση η λαμπα λειτουργει 11 ωρεσ την μερα

16086681954211530952320310348133.jpg

16086684894549069599482869472471.jpg

16086685428611796206010742142992.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maria Daga
Link to comment
Share on other sites

τα μαυρακια δεν ειναι κατι...........  στο καβούκι το μαλακό σημείο   δηλώνει έλλειψη βιταμινης D3 λόγο μη επαρκής έκθεσης της χελωνας σε ηλιακή ακτινοβολία (λάμπα uvb) η οποια τους βοηθα στο μεταβολισμο του ασβεστιου σε d3 (εναι αναγκαια για την σωστη υγεια της χελωνας) που παιρνουν απο τις τροφες ή απο τα συπληρωματα ασβεστιου. Πρεπει οπωσδηποτε να παρεις λάμπα uvb και λάμπα πυρακτώσεως που να χτυπανε τη στερια τους.

Διαβασε το παρακάτω αρθρο για να σου λυθουν πολλες αποριες, και οτι δεν καταλαβεις εδω ειμαστε και παλι.

 

....

Link to comment
Share on other sites

θα ξαναψαξω στα μαγαζια αυτη η λαμπα ηταν το πιο κοντινο την εχω στην στερια και ολλα στεγνωνουν σε 5 λεπτα αυτη στη στεεια λιαζετε παρα πκλυ και γενικα κανει πολυ ζεστή και δεν την αφηνει να πέφτει σε ναρκη . Αλλα 

 για συμληρωματα ασβεστειου εψαξα αλλα δεν βρηκα αλλα θα παω σε ενα κτηνιατριο σημερα μπασ και βρω τιποτα τα συπληρωματα ασβεστιου ειναι κατι ασπρα χελωνακια

Έγινε επεξεργασία - Maria Daga
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε που μπορω να βρω λαμπες ubv αμα βρω σποτ γινεται κατι. ? στον τοπο μου δεν εχει πολλα πετ σοπ βοηθεια κατι εχω στο μαυλο μου και να σασ πω uva uvb εινσι τωρα εγω εχα διαβασςι σοπ uvb σποτ μπορω να βρω 

Link to comment
Share on other sites

Κατι βρηκα στο ιντερνετ αλλα λιγο ακριβες

Έγινε επεξεργασία - Maria Daga
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...