Jump to content

Αλλαγή φίλτρου


kat_ch

Recommended Posts

Χρόνια πολλά!

Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί σκέφτομαι να κάνω αλλαγή φίλτρου στο ενυδρέιο μου. Έχω δύο χρυσόψαρα σε 120 λίτρα. Είχα πρώτα το ένα (comet) και το ενυδρείο πήγαινε καλά, όταν όμως έβαλα και το δεύτερο (black moore) το νέρο άλλαξε, έχει φτάσει πλέον σε σημείο που κάνω μεγάλες αλλαγές και παρόλα αυτά το νερό είναι βρώμικο και έχω και αφρό στην επιφάνεια που έχω καταλάβει ότι είναι λόγω αμμωνίας. Γι αυτό αποφάσισα να αλλάξω το φίλτρο. Θα ήθελα να μου πείτε για το φίλτρο που σκέφτομαι να βάλω με τι υλικό να το γεμίσω και πώς να κάνω την αλλαγή των φίλτρων. Τώρα έχω ένα μικρό εσωτερικό το 

https://www.skroutz.gr/s/24705325/Sicce-Micron-Internal-300-lt-h.html

και σκέφτομαι να βάλω το εξωτερικό

https://www.skroutz.gr/s/24688315/Eheim-Classic-250-Εξωτερικό-Φίλτρο.html.

Θα χρειαστέί να αγοράσω κάτι άλλο με το φίλτρο πέρα από  βάννες και υλικό; 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά .

Πράγματι το φίλτρο σας είναι πολύ μικρό για τα ψαράκια σας .

Θα σας συμβούλευα επειδή τα χρυσόψαρα είναι πολύ ρυπογόνα να πάρετε το εξωτερίκο αλλά να κρατήσετε και αυτό που έχετε .

Απο ότι θυμάμαι θέλει μόνο υλικά να αγοράσετε βανες και μπαστούνια περιέχονται, 

Αν θέλετε σας παρακαλώ ανεβάστε μια φωτογραφία για να δούμε το ενυδρείο και τα ψαράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

 @marinos Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ενυδρείο μου ήταν όπως στην πρώτη φωτογραφία και τώρα έχει γίνει όπως στις επόμενες φωτογραφίες με πολύ αφρό. Να πω επίσης ότι το ενυδρείο το τρέχω από τον Μάιο του 2019 και πριν από δύο μήνες περίπου έβαλα το δεύτερο ψάρι. Οι παράμετροί μου είναι λίγο ψηλά: 

Ph 8.2

Ammonia 0.25

No2 0

No3 5

Τις παταμέτρους τις μέτρησα με υγρά τεστ της api.

Από υλικά στο εξωτερικό φίλτρο να βάλω μόνο μακαρόνι συνδυαστικά με τα σφουγγάρια που περιλαμβάνει το φίλτρο;

IMG-39591a5267c1513906cb65743c96481c-V.jpg

20201228_161830.jpg

20201228_161841.jpg

20201228_182155.jpg

20201228_185147.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δυνατότητα θα σας πρότεινα να αγοράσετε και ένα γυάλινο ενυδρείο έστω και μεταχειρισμένο . Θα το χαρείτε πολύ και εσείς και τα ψαράκια σας. 

Οσο μεγαλύτερο σας παίρνει. Βεβαία δεν είμαι και ο ποιο ειδικός να σας μιλήσω για ψάρια κρύου νερού άλλα πιστεύω ότι στις αγγελίες μας  βρείτε καποια ενδιαφέρουσα περίπτωση που θα έχει μαζί και φίλτρο.πχ 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεται ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το βίντεο .

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ξέρω πως πρέπει να πάρω ένα γυάλινο ενυδρείο και έχω σκοπό να το κάνω άμεσα, προς το παρόν όμως επείγομαι για το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kat_ch έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ξέρω πως πρέπει να πάρω ένα γυάλινο ενυδρείο και έχω σκοπό να το κάνω άμεσα, προς το παρόν όμως επείγομαι για το φίλτρο.

Μα αυτό σας εξηγώ, ότι αν είναι να δώσετε πχ 80€ για την αγορά του φίλτρου, μπορείτε να ψάξετε και να βρείτε σχεδόν με τα ίδια λεφτά και ενυδρείο και φίλτρο . Απλώς θέλει λίγη υπομονή και καλή έρευνα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...