Jump to content

Ξεφλούδισμα λαιμού νεροχελωνας


Thanoslim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία!!! 

Έχω ένα χελωνακι 5-6 μηνών περίπου. Παρατήρησα πως έχει αρχίσει να ξεφλουδιζει ο λαιμός του. Είναι σαν μια άσπρη πέτσα που για την ώρα κρέμεται. Δυστυχώς στις φωτογραφίες δε φαίνεται καθαρά. Είναι στον λαιμό κ όχι στο καβούκι. 

Το έχουμε πάρει εδώ κ 2 μήνες και ακόμη δε μου έχουν έρθει οι λάμπες του. Το βγάζω όμως για 4 ώρες στον ήλιο κάθε μέρα. Έχω παρατηρήσει πως δε βγαίνει ποτέ εκτός νερού για να λιαστει!!! Όταν τον βγάζω στον ήλιο τον βάζω σε ένα ρηχό λεκανακι με λίγο νερό. 

Του έχω ασβέστιο στο νερό, βιταμίνες, θέρμανση μέσα στο νερό, φίλτρο. 

Ελπίζω να μην είναι κάποιος μύκητας και απλά να ξεφλουδιζει επειδή μεγαλώνει!!! 

 

IMG_20210103_223626.jpg

IMG_20210103_223523.jpg

IMG_20210103_223438.jpg

IMG_20210103_223336.jpg

IMG_20210103_223258.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην τον βγαζεις τοσες ωρες τωρα που ειναι χειμωνας, και στο λεκανακι να μην εχει καθολου νερο...... το ξεφλουδισμα σε γενικες γραμμες είναι φυσικό και φυσιολογικό για τις νεροχελωνες......ομως αν ειναι υπερβολικο το ξεφλουδισμα συνήθως οφείλεται στο ότι ηθερμοκρασία του νερού είναι πολυ υψηλη,ή ειναι ανεπαρκής το στεγνωμα λογο ελλειψης λαμπας θερμανσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα στεγνώματος... Δηλαδή δε πειράζει να τον έχω κανένα 2ωρο στον ήλιο χωρίς νερό; Όποτε τον βάζω στο λεκανακι τον βλέπω κ δυσανασχετεί λίγο! Το ξεφλούδισμα του δεν είναι έντονο για την ώρα. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα στεγνώματος... Δηλαδή δε πειράζει να τον έχω κανένα 2ωρο στον ήλιο χωρίς νερό; Όποτε τον βάζω στο λεκανακι τον βλέπω κ δυσανασχετεί λίγο! Το ξεφλούδισμα του δεν είναι έντονο για την ώρα. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε. 

συγουρα θα δυσανασχετει.....τωρα που πιασανε τα κρυα μην το βγαζεις εξω, εχε τον στο λεκανακι και μεσα στο σπιτι να τον βλεπει ο ηλιος και ζεστενε του το χωρο καπως να στεγνωνει τουλαχιστον καλα, κανε του το κανα 2 φορες τη μερα 2-3 ωρες αλλα κοιτα να μην περναει κανεις απο κοντα ωστε να μην στρεσαρετε.....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τον έχω σε ένα γυάλινο ενυδρείο αλλά τον βάζω σε μια πλαστική χελωνιερα για να μπορώ να ακολουθώ τον ήλιο. Μέσα στο σπίτι τον έχω, δε τον βγάζω έξω. Άντε να μαζέψω τον μικρό το χελωνακι του... Η αλήθεια είναι πως μας έχει μάθει. Σήμερα πρώτη φορά χωρίς νερό κ έκανε σα τρελό... Γύριζε γύρω γύρω. Ελπίζω να συνηθίσει σιγά σιγά. Να έρθουν κ αυτές οι λάμπες μπας κ δούμε προκοπή... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...