Jump to content

Ζοωτοκα


Dimitra Megakli

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ήθελα να ρωτήσω έχω γκαπυ ψαράκια η μια είναι έγκυος κ σχεδόν ετοιμογεννη μου είπαν ότι σε 2 με 3 μέρες θα γεννήσει... έχουν περάσει 3 και τπτ ακόμη... Μν γελάτε με αυτό που θα ρωτήσω αυγά γεννάει η ψαριά? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μην αγχώνεσαι,αργά ή γρήγορα θα γεννήσει. Γεννάει πολλά μικρά ψαράκια.Το θέμα είναι πως αν δεν έχουν κάπου να κρύβονται θα γίνουν τροφή για τα ενήλικα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μικροσκοπικά ψαράκια θα δεις, εξ ου και το "Ζωοτόκα".!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ποσα λιτρα ειναι? Φιλτρο εχεις και αν ναι τι εχει μεσα?Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και πως?Και τελος,ποσα ψαρακια εχεις μεσα και τι ειδους ψαρια?

 

Τα νεογεννητα σε αυτο το ενυδρειο θα γινουν μεζες για τα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Dimitra Megakli έγραψε:

Είναι αυτό

16109242001761739847455.jpg

Αυτο, φιλη μου, ειναι Αουσβιτς για τα ψαρακια σου! (αν δεν ξερεις τι ειναι - γουγλαρε)

Δεν το λεω με κακια, απλα βασανιζεις τα ψαρακια σου. Αν θελεις βοηθεια και θελεις τα ψαρακια σου να ειναι καλα, δωστα πισω στο πετσοπ και φόρεσε αυτο το "ενυδρειο" στο κεφαλι του  πετ σοπα!

Για τα ψαρακια σου χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 60-80λ. Black Widow Tetra - Χήρες - ειναι κοπαδοψαρα, δεν μπαινουν απο ενα, αλλά 8-10.

Τι πρεπει να κάνεις άμεσα, αν δεν μπορεις σημερα να επιστρεψεις τα ψαρακια σου πισω - αλλαγή νερου καθε μερα 30% απο τα λιτρα του "ενυδρειου" σου με αντιχλωριο. Και δεν βλεπω να εχεις ουτε φιλτρο, ουτε θερμοστατη.....:(

Διαβασε λιγο εδω -

Δες λιγο και τα λιτρα, που θελουν τα ψαρακια σου -

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Καλημερα!Ποσα λιτρα ειναι? Φιλτρο εχεις και αν ναι τι εχει μεσα?Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και πως?Και τελος,ποσα ψαρακια εχεις μεσα και τι ειδους ψαρια?

 

Τα νεογεννητα σε αυτο το ενυδρειο θα γινουν μεζες για τα αλλα ψαρια.

Όχι δεν έχω φίλτρο αλλαγή κάνω μια φορά την εβδομάδα μέσα είχε τέσσερα όταν μου το φέρανε κ έβαλα άλλα 2 γκαπυ τα άλλα ψαράκια δεν ξέρω τι είδους είναι πρώτη φορά ασχολούμαι με τόσο αναλυτικά γτ συνήθως επερνα ένα χρυσόψαρο κ τ κρατούσα μέχρι όσο πήγαινε είχα πολλά χρόνια να πάρω ψαράκια κ τώρα αυτό μου τ φέρανε δώρο στην μικρή μου κ είπα ν ασχοληθώ λίγο παραπάνω τα γκαπυ όταν τα πήρα από κει που τα πήρα είπε μου έβαλε αρσενικό θηλυκό κ τ θηλυκό μου είπε ότι θ γέννηση.κ το νερό το αδιαζω λίγο μετά τ υπόλοιπο που μένει τ αδιαζω σε τάπερ μαζί με τα ψαράκια τ καθαρίζω κ έχω σε 3 μπουκάλια κρατιμενο νερό τ γεμίζω κ βάζω κ τα ψάρια μετά.τωρα για τα λίτρα γράφει αυτό αν σε βοηθάει 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Καλημερα!Ποσα λιτρα ειναι? Φιλτρο εχεις και αν ναι τι εχει μεσα?Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και πως?Και τελος,ποσα ψαρακια εχεις μεσα και τι ειδους ψαρια?

 

Τα νεογεννητα σε αυτο το ενυδρειο θα γινουν μεζες για τα αλλα ψαρια.

 

161097398630194818012.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο θαυμα ζουν τα ψαρακια σου.Χρειαζεσαι μεγαλυτερο ενυδρειο(60 λιτρα+)αν θες να σου ζησουν και να τα χαρεις.Αμα δεν μπορεις ομως να αγορασεις ενυδρειο το καλυτερο θα ηταν να τα επιτρεψεις πισω ή να τα δώσεις σε καποιον που μπορει να τα φροντισει.Αμα καταληξεις στο να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο, μεχρι να σου ερθει και να ειναι ετοιμο να δεχτει τα ψαρακια σου θα πρεπει να αγορασεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα φιλτρο και να βαλεις τα ψαρακια καπου με περισσοτερο χωρο(πχ ενα κουτι αποθηκευσης ή μια μεγαλη λεκανη).Διαβασε και αυτα τα αρθρα που σου εστειλε η @natateo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η κατασταση ειναι τραγικη.....

Ο νονος της κορης μου μια μερα της εφερε 4 λιτρο "ενυδρειο", καλα που δεν εφερε και το χρυσοψαρο!

Τον ρωταω - ο πετσοπας ειπε τί ψαρι μπορουμε να βαλουμε μεσα;

Και λεει- ενα χρυσοψαρο!

Νομιζα, οτι θα πεθανω απο το γελιο..... αλλά η κατασταση κανονικα για κλαματα ειναι.....

Κοιτα, τα χρυσοψαρα θελουν ενυδρειο απο 100λ και πανω και ζουν 20 χρόνια και βαλε......

Και αν θα βρεις ενα πλαστικο κουτι απθηκευσης 40-60λ, καλυτερα να μεταφερεις τα ψαρια εκει.

Το νερο δεν αλλαζουμε ολο. Εχεις διάβασμα σημερα! :)

ολα μαζεμενα ειναι και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...