Jump to content

Νέο φυτεμένο ενυδρείο για χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ

Ασχολούμε με το χόμπι τα τελευταία 2 χρόνια, ξεκίνησα με ενα ενυδρείο 25 λίτρα φυτεμένο με ενα betta (μονομάχο) και τους τελευταίους 2 μήνες τρελάθηκα με τα fancy goldfish. 

Αγόρασα ενα ενυδρείο Hailea 45 λίτρα και εβάλα 2 fancy goldfish (5 cm) και λίγα ανθεκτικά φυτα.

Εχτές άρχισα να στείνω το Juwel Rio 180 L που αγόρασα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το hardscape και την φύτευση που έκανα.

Πήρα μπόλι απο το ενυδρείο μου που τρέχει 2 μήνες οπότε οι μετρήσεις μου είναι όλες οκ ?

 

Juwel Rio 180 L

Υπόστρωμα, Hardscape:

JBL ProScape Volcano

Crystal Quartz Gravel - Natural White 2mm

Gravel - Beige 0-2mm

Gravel - Black Pebbles 2-23cm

Gravel - Talerkies 4-8mm Natural gravel mixture

Φυτά:

Cryptocoryne Parva

Anubia nana

Microsorum Pteropus mini

Microsorum pteropus 'Windelov'

Microsorum Pteropus

Rotala spec. "H'Ra"

Rotala spec. Green

Χρυσόψαρα θα μπούνε σε καμιά εβδομάδα περίπου.

57CFF834-1B32-4544-821C-EFA9F3058941.thumb.jpg.01e4ebfd7e4bf75b5b8be8fc4f177a55.jpg

IMG_6278.thumb.jpg.84c5779d1cf1b3e3d97caa7772e00a01.jpg

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Από τους βυθούς που μάλλον θα τους προτιμούσα χωρίς τα φυτά, πραγματικά υπέροχος συνδυασμός άμμου και πέτρας, μίνιμαλ ενώ παράλληλα γεμίζει το μάτι όπου κι αν κοιτάξεις.!
Εννοείται δεν θα σου έλεγα να βγάλεις τα φυτά, σίγουρα προσθέτουν στην εικόνα. Απλώς λέω ότι χωρίς αυτά δείχνει πιο "ψαγμένο" κατ εμέ πάντα.
Τα φυτά όμως είναι οξυγόνο και ζωή, το αφήνεις ως έχει και δεν ακούς τη δική μου γνώμη.

Ελπίζω η Parva σου να μην έχει την ίδια κατάληξη με τη δική μου που τα Black Moor την έκαναν φύλλο και φτερό σε χρόνο dt. Βέβαια στο δικό μου υπήρχαν ήδη τα ψαράκια πριν φυτέψω την Parva μέσα, μπορεί να παίξει τον ρόλο του αυτό.

Καλή συνέχεια και αναμένουμε να το δούμε γεμάτο με νερό και ψυχές.!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο.

Καλογέμιστο να είναι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο, και το στήσιμο (οι στρογγυλές πέτρες είναι :thumbsu: ) και ο συνδυασμός των χρωμάτων. Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου. Να σου προτείνω όταν με το καλό γεμίσεις να βγάλεις το ακροφυσιο από το φίλτρο και να το αφήσεις χωρίς, κάνει πολύ καλύτερη κυκλοφορία ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλημέρα. Πολύ ωραίος ο χώρος που έχεις στήσει για τα ψαράκια σου. Βλέπω ότι δεν το έχεις κάνει και μπράβο σου, αλλά σε κάθε περίπτωση μη βάλεις αιχμηρές πέτρες και ξύλα. Εφόσον ξεκινας το στήσιμο σου με fancy χρυσόψαρα, καλό θα ήταν να μη βάλεις καθόλου μονοουρα. Μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο αυτό μέχρι 4 -5 fancy. Τι φιλτρανση θα χρησιμοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι!

Σας ευχαριστώ όλους για τα όμορφα σχόλια σας!

Ορίστε και γεμισμένο με νερό!

pA5ADdS4RRiVEx27IbFCkQ.thumb.jpg.bfd48b6f11960b87738e631ac470afc5.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα και απο μενα.......για χρυσοψαρα ξερω λιγα πραγματα και θεωρητικα.....αλλα επειδη  ειμαι της Αφρικης θελω να σε ρωτησω  για το στησιμο στις πετρες......  εβαλες πρωτα τις πέτρες και μετα την αμμο ή το αντιστροφο??

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, makis206 said:

Από τους βυθούς που μάλλον θα τους προτιμούσα χωρίς τα φυτά, πραγματικά υπέροχος συνδυασμός άμμου και πέτρας, μίνιμαλ ενώ παράλληλα γεμίζει το μάτι όπου κι αν κοιτάξεις.!
Εννοείται δεν θα σου έλεγα να βγάλεις τα φυτά, σίγουρα προσθέτουν στην εικόνα. Απλώς λέω ότι χωρίς αυτά δείχνει πιο "ψαγμένο" κατ εμέ πάντα.
Τα φυτά όμως είναι οξυγόνο και ζωή, το αφήνεις ως έχει και δεν ακούς τη δική μου γνώμη.

Ελπίζω η Parva σου να μην έχει την ίδια κατάληξη με τη δική μου που τα Black Moor την έκαναν φύλλο και φτερό σε χρόνο dt. Βέβαια στο δικό μου υπήρχαν ήδη τα ψαράκια πριν φυτέψω την Parva μέσα, μπορεί να παίξει τον ρόλο του αυτό.

Καλή συνέχεια και αναμένουμε να το δούμε γεμάτο με νερό και ψυχές.!

Μάκη είμουν και εγω σε δίλημμα να αφήσω το hardscape ετσι ή να προσθέσω φυτα... αλλά όπως λες και εσυ τα φυτά προσφέρουν τόσα πολλα στην γενική βιολογία του ενυδρείου!

Ευχομαι και εγώ να μην την ξεριζώσουν την Parva!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Katrin said:

Πάρα πολύ ωραίο, και το στήσιμο (οι στρογγυλές πέτρες είναι :thumbsu: ) και ο συνδυασμός των χρωμάτων. Πολύ καλή δουλειά μπράβο σου. Να σου προτείνω όταν με το καλό γεμίσεις να βγάλεις το ακροφυσιο από το φίλτρο και να το αφήσεις χωρίς, κάνει πολύ καλύτερη κυκλοφορία ?

Σε ευχαριστώ πολύ! Πράγματι τις πέτρες τις εψαξα πολύ για να τις βρώ! Φαντάσου ήρθαν απο την Αυστρία!

Το tip σου για το ακροφύσιο θα το δοκιμάσω thanks!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, killerknight said:

Χρήστο καλημέρα. Πολύ ωραίος ο χώρος που έχεις στήσει για τα ψαράκια σου. Βλέπω ότι δεν το έχεις κάνει και μπράβο σου, αλλά σε κάθε περίπτωση μη βάλεις αιχμηρές πέτρες και ξύλα. Εφόσον ξεκινας το στήσιμο σου με fancy χρυσόψαρα, καλό θα ήταν να μη βάλεις καθόλου μονοουρα. Μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο αυτό μέχρι 4 -5 fancy. Τι φιλτρανση θα χρησιμοποιήσεις?

Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ!

Το hardscape εχει τελειώσει και είναι όπως το βλέπεις, χωρίς ξύλα και αιχμηρές πέτρες.

Θα βάλω τα 3 fancy που έχω ήδη (5 cm) και κανα δυό fancy ακόμα. Περιμένω την νέα παραλαβή απο το ψαράδικο αυτή την εβδομάδα ?

Λοιπον η φιλτρανη: 

όλο το κάτω μέρος του φίλτρου είναι γεμάτο με EHEIM MECHpro συν μέρος απο βιολογικό φιλτρο απο το προηγουμενο ενυδρειο μου που τρέχει 2 μηνες.

Το επάνω μέρος του φίλτρου έχει σφουγγάρια και υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, corto maltese said:

Χρήστο καλησπέρα και απο μενα.......για χρυσοψαρα ξερω λιγα πραγματα και θεωρητικα.....αλλα επειδη  ειμαι τις Αφρικης θελω να σε ρωτησω  για το στησιμο στις πετρες......  εβαλες πρωτα τις πέτρες και μετα την αμμο ή το αντιστροφο??

Καλησπέρα

Ξεκίνησα το στήσιμο με αυτή την σειρά:

JBL ProScape Volcano

Crystal Quartz Gravel - Natural White 2mm

Gravel - Beige 0-2mm

Gravel - Black Pebbles 2-23cm

Gravel - Talerkies 4-8mm Natural gravel mixture

Ξεκινησα δηλαδή με το υπόστρωμα και την άμμο και μετά επαιξα με τις πέτρες μέχρι να καταλήξω στο τελικό hardscape. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τα "μπιζουδάκια" που ετοιμάζονται να μπούνε στο νέο ενυδρείο σε καμιά εβδομάδα ?

Αυτή την στιγμή βρίσκονται σε ένα HAILEA 45 L

 

 

IMG_6151.thumb.jpg.fa244d2475d57f8fcf8a79ee59c7be15.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έγραψες πιο είναι το φίλτρο σου..... Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς εξωτερικό και όχι εσωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, killerknight said:

Δε μου έγραψες πιο είναι το φίλτρο σου..... Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς εξωτερικό και όχι εσωτερικό φίλτρο

Το φίλτρο είναι το standard εσωτερικό φίλτρο που έρχεται με το Juwel Rio 180.

Το γνωρίζω ότι θα χρειαστεί να πάρω και εξωτερικό φίλτρο μολις μεγαλώσουν τα fancies.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο εξωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, SOTIRIS said:

Πολύ όμορφο.

Καλογέμιστο να είναι.:)

Σε ευχαριστώ πολύ! ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Δε μου έγραψες πιο είναι το φίλτρο σου..... Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς εξωτερικό και όχι εσωτερικό φίλτρο

Σκεφτόμουν να αγοράσω το FLUVAL 307.

Έχεις κάποια άποψη για αυτό το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλό και έχει και βιολογικό υλικό. Σαν εναλλακτική θα σου πρότεινα το eheim 2217. Απλά να ξέρεις θα χρειαστεί να αγοράσεις και βιολογικό υλικό. Πάντως είναι και τα δύο εξαιρετικά φίλτρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, killerknight said:

Είναι αρκετά καλό και έχει και βιολογικό υλικό. Σαν εναλλακτική θα σου πρότεινα το eheim 2217. Απλά να ξέρεις θα χρειαστεί να αγοράσεις και βιολογικό υλικό. Πάντως είναι και τα δύο εξαιρετικά φίλτρα.

Ευχαριστώ για την απάντηση,

λες να κρατήσω και το εσωτερικό να τρέχει ή να το βγάλω και να τρέχω μόνο το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα καθαρά για θέμα χώρου να το βγάλεις, αφού πρώτα πάντα χρησιμοποιήσεις το βιολογικό του υλικό σαν Μπολι για το μεγάλο. Να ξέρεις στην αρχή μην παρασυρθείς με το ταισμα μέχρι να στρώσει το βιολογικό υλικό πλήρως στο νέο φίλτρο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, killerknight said:

Θα σου έλεγα καθαρά για θέμα χώρου να το βγάλεις, αφού πρώτα πάντα χρησιμοποιήσεις το βιολογικό του υλικό σαν Μπολι για το μεγάλο. Να ξέρεις στην αρχή μην παρασυρθείς με το ταισμα μέχρι να στρώσει το βιολογικό υλικό πλήρως στο νέο φίλτρο

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το καινούργιο ενυδρείο! Είναι πολύ ντιζάιν! Ελπίζω να σου κάτσουν τα φυτά γιατί εγώ μόνο με ανουμπιες είδα προκοπή. Αναφορικά με φίλτρο θα σου πρότεινα να πάρεις Fluval 407 η το αντίστοιχο στις φτηνές μάρκες όπως DoPhin ASTRO, jebao, sun-sun ξέρω ότι ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά αν δεν περισσεύει δεν θα φτάσει και θα σου μείνει και για μεγαλύτερο ενυδρείο - είσαι στην τρίτη αναβάθμιση ήδη - το λέω αυτό γιατί η άποψη μου είναι ότι τα φίλτρα έχουν βγει με βάση μικρά τροπικά ψαράκια και όχι χρυσόψαρα.

Έγινε επεξεργασία - lonewolf47
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο να το χαιρεσαι! Αρκετα απλο, μινιμαλ και με χωρο να κολυμπανε...Τα ψαρακια θα το εκτιμησουν πολυ!:) 

Link to comment
Share on other sites

Μ ΄αρεσει πολυ το αποτελεσμα! Ροταλες ενα πρωι μπορει να φανε για πρωινο....:)

Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2021 at 2:49 PM, natateo said:

Μ ΄αρεσει πολυ το αποτελεσμα! Ροταλες ενα πρωι μπορει να φανε για πρωινο....:)

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι έχεις δίκιο οτι μπορεί να φαγωθούν, ο χρόνος θα δείξει...?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/26/2021 at 12:35 PM, Eos said:

Πολυ ομορφο να το χαιρεσαι! Αρκετα απλο, μινιμαλ και με χωρο να κολυμπανε...Τα ψαρακια θα το εκτιμησουν πολυ!:) 

Να σε καλά! Έτσι πιστεύω και εγω! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...