Jump to content

TECATLANTIS ΦΙΛΤΡΟ CLEANSYS 200+


Vasileios Tsekouras

Recommended Posts

γειά σας φίλοι!!

έχω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

έχω ένα ενυδρείο μικρό 20 lt με 2 χρυσόψαρα για το γιό μου!

και χρησιμοποιώ το φίλτρο νερού που μου έδωσαν όταν το αγοράσαμε το TECATLANTIS ΦΙΛΤΡΟ CLEANSYS 200+.Συχνά όμως 1 φορά την εβδομάδα, ή σταματά να δουλεύει ή δεν φιλτράρει τίποτα και το νερό θολώνει πολύ γρήγορα- σε κάθε αλλαγή και καθαρισμό αλλάζω και άθρακα πλέον. Επειδή θέλω να το αλλάξω και να πάρω κάτι καλύτερο, μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ψάχνω για κάτι καλύτερο που να είναι και πιο δυνατό και αποδοτικό.

τι μοντέλο, σχετικά οικονομικο και απο που παρακαλώ. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα ΔΕΝ ΖΟΥΝ σε ενυδρείο 20 λίτρων. Ότι φίλτρο και να τους βάλεις το νερό τους θα μολύνεται σε χρόνο dt. Κι αν είναι ακόμα μικρά, σε λίγους μόλις μήνες θα μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε καν εκεί μέσα..
Για να καταλάβεις για πόση διαφορά μιλάμε, για να ζήσουν κανονικά θέλουν μίνιμουμ 120-130 λίτρα και δυνατό φίλτρο τα δυο χρυσοψαράκια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη, μαλλον εκανες μεγαλο λαθος και ακουσες τον πετσοπα, που σου ειπε οτι γινεται να κρατας χρυσοψαρα σε 20λ....

Μην νομιζεις, οτι δεν ηξερε οτι δεν γινεται. Και βεβαια ήξερε. Απλα αν θα σου ελεγε, οτι θα χρειαστεις ενα ενυδρειο 120-300λ με τν εξοπλισμο (εξωτερικο φιλτρο πχ) για τα ψαρακια, που κοστιζουν 5€.... θα το επαιρνες;;;; Και βεβαια ....οχι!

Τωρα, που μπήκες στο χορό, θα χορέψεις....

Πρωτα, κανε συχνες αλλαγες νερου στο ενυδρειο- καθε μερα με αντιχλωριο πχ Seachem prime, η ποσοτητα νερου, που θα αλλαζεις θα ειναι 40-50% απο του ενυδρειου (9-10λ)

Αν δεν θα το κάνεις, τα ψαρακια συντομα θα φυγουν.... γιατι;

Πρεπει να διαβασεις εδω, θα λυθουν πολλες αποριες σου -

και μετα διαβασε για τα χρυσοψαρα -

Θελω να πιστευω, πως θα δράσεις σωστα και θα χαιρεσαι τα ζωντανα σου για 20-40 χρόνια ακομα! Ναι, ναι.... Τόσο ζουν τα χρυσοψαρα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...