Jump to content

Γνώμες για αντιμετώπιση Καφέ Άλγης στο ενυδρειο μου.


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Καινούριος στο χόμπι και με πρόσφατο 100 λίτρων ενυδρείο….

Θα πω δυο λόγια για το ενυδρειο μήπως μπορέσει κανείς να με βοηθήσει στην αντιμετώπιση καφέ αλγης που μου έβγαλε.Όπως είπα είναι 100 λίτρα ενυδρειο που ξεκίνησε 27 Μαΐου με στρώσιμο βιολογικού από την αρχή.Εβαλα φυτά μέσα (αυτά που φαίνονται στις φωτογραφιεσ), όλα κομπλέ και για ένα μήνα όλα καλά έστρωσε το ενυδρείο μια χαρά.κατά της 20 Ιουνίου έβαλα τα πρώτα ψάρια 4 γκαπυ (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) και ένα σαλιγκάρι apple snail (το οποίο μετά εμαθα ότι τρώει τα φυτά).όλα καλά τα ψάρια πάνε περίφημα.πριν 3 μέρες είχα γεννά από τις τις δυο θηλυκές και περιμένουμε και την Τρίτη (άγνωστος αριθμός από μωρά μέχρις στιγμής).Πριν καμία βδομάδα άρχισα να παρατηρώ καφέ άλγη πάνω στο τζαμι και στα φυτά όχι κάτι υπερβολικό αλλά φαίνεται και ειδικά πάνω στα φύλλα από τα φυτά.

προσπαθω να βρω τι φταίει αλλά μια δεύτερη γνώμη πάντα είναι καλό να υπάρχει.

Απο εξοπλισμό έχω :

1) ένα εξωτερικό φίλτρο astro 2202 μικρό μεν αλλά στην παρούσα αυτό είχα μελόντικα μπορεί να αναβαθμιστεί με βιολογικό υλικό μέσα Eheim SUBSTRATpro Κεραμικό Υλικό και glass inlet outlet με skimmeraki επιφάνειας 

2) Φωτισμό 2 λάμπες Juwel λάμπα NovoLux LED 80 White 10.5W-680mm

Και σκευτομαι και για μια Juwel NovoLux LED 40 Red 4W-343mm Λάμπα (τα φωτιστικά είναι στο καπάκι πάνω)-(φωτό περίοδος ηταν 13:00 - 21:00 μέχρι και εχθές από σήμερα άλλαξα και είπα να την μειώσω μπας και βοηθήσει στην αντιμετώπιση της αλγης όποτε εβαλα την μια λαμπα 13:00-18:00  και την αλλη 15:00-20:00)

3) Tropica Plant Growth Co2 System Nano με 15 φυσαλίδες το λεπτο

4) από υπόστρωμα έχω fluval stratum 

Από λίπανση βάζω δυο φορές την εβδομάδα Seachem Flourish από 2ml την φορά και ακόμα βάζω 3 φορές την εβδομάδα Seachem Flourish Excel πάλι από 2 ml. Να σημειωθεί ότι το ενυδρειο στρώθηκε με βακτήρια Seachem Stability και αντιχλωριο Seachem Prime.

 

Τώρα έχω τις εξής απορίες και θέλω συμβουλές:

1) τι να κάνω για να αντιμετωπίσω την καφέ άλγη όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

2) τι τροφή να βάλω για το σαλιγκάρι για να μην τρώει τα φυτά και κάθε ποτέ.

3)κάθε ποτέ πρέπει να καθαρίζω το εξωτερικό φίλτρο καθώς μέχρι τώρα 45 μέρες δεν έχει καθαριστεί (δεν έχω δει μείωση ροής)

 

Τελος να σημειωθεί ότι αλλαγές νερού γίνονται εβδομαδιαία της τάξης 20%

 

3A6C040B-1C8F-4334-8528-6FB9CE2FBF8C.jpeg

4DD641C8-6C93-4E87-8542-267B829154FB.jpeg

222C5AB9-7D12-44E3-88E7-C3935CA0D757.jpeg

C93AE1B9-427B-47D1-B013-B048D562FA1F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μετρήσεις σήμερα φαίνονται στην φωτό παρακάτω.Και έγινε αλλαγή νερού της τάξεως των 20%.

Η θερμοκρασία η αληθεια είναι ότι έχει ανεβεί το τελευταίο διάστημα στους 28-29 και παλεύω με ανεμιστήρες να την κατεβάσω όσο μπορώ.

 

DD90F11F-B1EF-4F0C-8921-C20BEFB68F4D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν βλεπω αλγη. Κα-θο-λου.... Που ειναι; :)

πριν 55 λεπτά, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

3) Tropica Plant Growth Co2 System Nano με 15 φυσαλίδες το λεπτο

Αυτο το συστημα ειναι πολυ μικρο για το ενυδρειο σου. Παρε ενα με μπουκαλα 2λ.

Για φυσαλιδες... 15 το λεπτο ειναι σταγονα στον ωκεανο. Κανε το προοδευτικα 1 το δευτερολεπτο.

Εχεις drop checker; Αν οχι, παρε ενα απο ebay με 2€.

Τωρα για επιλογη ψαριων.... Αν σκεφτεσαι για πικνοφυτεμενο με CO2 φουλ, καλυτερα να δωσεις τα γκαπακια και να παρεις καποια κοπαδοψαρα, γιατι στα ζωοτοκα αρεσει το ph πανω απο 7.2 , με το CO2 το ph θα πεφτει πιο κατω....kαι τα περισσοτερα φυτα χρειαζονται χαμηλο ph.

Μία ώρα πριν, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

2) τι τροφή να βάλω για το σαλιγκάρι για να μην τρώει τα φυτά και κάθε ποτέ.

Μπορεις να δωσεις βραστα λαχανικα (καροτο, κολοκυθακι), σπανακι,μαρουλι.

Καλυτερα να το επιστρεψεις στο μαγαζι, θα μεγαλωσει πολυ.

Μία ώρα πριν, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

κάθε ποτέ πρέπει να καθαρίζω το εξωτερικό φίλτρο καθώς μέχρι τώρα 45 μέρες δεν έχει καθαριστεί (δεν έχω δει μείωση ροής)

Προσωπικα, καθαριζα καθε 2-3 εβδομαδες. Οχι το κατι ιδιαιτερο, απλα αλλαζα ενυδρειακο βαμβακι και λιγο ξεπλυμα το βιολογικο υλικο.

Καποιοι φιλοι μου καθαριζουν μονο , οταν πεφτει αρκετα η ροη.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο φυτεμενο. Καλυτερα μην παει πανω απο 26. Βαλε και άλλα ανεμιστηρακια. Βγαλε φωτο που τα εχεις και πως.

Το ενυδρειο ειναι με καπακι;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου ευχαριστώ για τις συμβουλές σου…το ξέρω το co2 που έχω είναι μικρό αλλά δεν έβγαινε για κάτι παραπάνω στο άμεσο μέλλον θα γίνουν αναβαθμίσεις αρκετές….drop checker περιμένω να έρθει αυτή την εβδομάδα έχω παραγγείλει.πυκνό φυτεμένο έγινε τώρα εξαπλώνονται παντού αλλά θα μείνω σε αυτά που έχω τώρα δεν θα βάλω κάτι άλλο μέσα αυτά τα 3 διαφορετικα που έχει τώρα ….το ph για κάποιο λόγο παίζει στο 7,5 δεν πέφτει παρόλο που έχω το co2 και το υπόστρωμα που ρίχνει το ph, τώρα για τα γκαπυ η αληθεια είναι ότι δεν τα αλλάζω προς το παρόν και προσπαθώ να βρω μια χρυσή τομή στα 7,2 το ph για να μπορώ να βάλω και γαριδουλες μέσα (ακόμα το ψάχνω τι είδος έλεγα για blue velvet).
Τώρα για το σαλιγκάρι πως τα βάζω μέσα απλά περνώ καρότο πχ το ξεπλένω και το πετάω μέσα;

Ναι το ξέρω η θερμοκρασία δεν είναι ότι καλύτερο τώρα αλλά προσπαθώ…έχω έναν μεγάλο ανεμιστήρα και βαραει όλη μερα στο τζαμι και λίγο στην επιφάνεια.

οσο για την άλγη να δες την έχω κυκλωσει και υπάρχει και σε αρκετά φύλλα των φυτών.

Με την φωτό περίοδο δεν ξέρω τι να κάνω…

78D5F665-5593-4780-9E3C-C891C698EA3C.jpeg

BFE51448-FB47-4A13-822C-F9B14B0F915B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει καπάκι το οποίο οταν κλείνουν τα φωτα το ανοίγω.

Τάισμα 3 φορές την μερα με 4 γιατί έχω καμία 15 μωρά μεσα.

Και έχω μια μικρή ανησυχία με την σκόνη που μπορεί να πετάει ο ανεμιστήρας όταν είναι ανοιχτό το καπάκι.

5F3C4650-6117-4CC2-A7DF-DA229BA166FD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

το ph για κάποιο λόγο παίζει στο 7,5 δεν πέφτει παρόλο που έχω το co2

και βεβαια δεν θα πεσει. πρεπει να βαρας ποσότητα και οχι σταγονιτσες :)

Για CO2 διάβαζεις εδω -

Δεν εχες δυσκολα φυτα, για αυτο δεν χρειαζεται να βαρας πολυ.

πριν 13 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

και το υπόστρωμα που ρίχνει το ph,

 το νερο, που βαζεις στο ενυδρειο δεν ειναι και πολυ σκληρο, αλλά.... να ξερεις σε μερικες εβδομαδες (αν οχι αυριο), θα σταματησει να ριχνει το ph.

πριν 13 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

και προσπαθώ να βρω μια χρυσή τομή στα 7,2 το ph για να μπορώ να βάλω και γαριδουλες μέσα (ακόμα το ψάχνω τι είδος έλεγα για blue velvet).

Neocaridina αντεχουν τα παντα. Με ph 6.6-6.8 μια χαρα καταφερνουν. Αρκει να τις κάνεις καλη προσαρμογη (ιδικά αν προκειται για ενυδρειο με CO2)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Τώρα για το σαλιγκάρι πως τα βάζω μέσα απλά περνώ καρότο πχ το ξεπλένω και το πετάω μέσα;

βραζεις ενα κομματακι απο λαχανικο, το πετας μεσα. Αν επιπλεει, βαλε πανω μια μικρι πετρα ή καρφωσε το με ενα πιρουνακι μικρο. Την επομενη μερα θελει αλλαγη το καροτακι(σπανακι και οτι άλλο θα βαλεις). Καλυτερα μην αφηνεις κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο για πανω απο 4-6 ωρες. Με τις θερμοκρασιες, που εχουμε....

πριν 13 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

έχω έναν μεγάλο ανεμιστήρα και βαραει όλη μερα στο τζαμι και λίγο στην επιφάνεια.

Πρεπει να βαραει επιφανεια! Τζαμπα καις το ρευμα και δουλεια δεν κάνεις.

Πρεπει να μελετησεις καποια αρθρα εδω-

Ακομα μπορεις να παρεις ενα πλαστικο μπουκαλι 2λ, βαζεις μεσα νερο, το παγωνεις (καταψυξη) και μετα το βαζεις μεσα στο ενυδρειο να κοβει βολτες μεχρι να λιωσει ο παγος.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Για το co2 προς το παρόν κάνει δουλειά πιστεύω απλά έχουν κόστος οι μπουκάλες οι οδηγίες γι easy δυσκολίας της tropica δίνει ότι θέλει 10 φυσαλίδες εγώ το έχω ρυθμίσει στις 15-20 και πάνε καλά προς το παρόν στο μέλλον θα πάρω μεγαλύτερη.

τον ανεμιστήρα πλέον τον έχω βάλει και βαραει επιφάνεια και κρατιέται σήμερα στους 25 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

easy δυσκολίας της tropica δίνει ότι θέλει 10 φυσαλίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να κανουν δουλεια 10 φυσαλιδες το λεπτο σε 100 λ. :)

Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο. Βλεποντας και κανοντας. Αν ολα καλα, μην αλλαζεις τιποτα! (ιδικά τον φωτισμο!)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα δω πως θα πάει και βλέπουμε….Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα που έχω απορία και σκευτομαι….θέλω να βάλω γαρίδες αλλά με απασχολούν δυο πράγματα πόσες να βάλω για το ξεκίνημα 5 - 10 για να είμαι safe ότι θα πολλαπλασιαστούν και δεύτερον μετά από 47 μέρες που τρέχει το ενυδρειο είναι ασφαλές ή πρέπει να περιμένω να περάσει το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη να βάλω…;

Link to comment
Share on other sites

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1,5 μηνα θα εχει στρωθει ο βυθος σου

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μετα απο 1,5 μηνα θα εχει στρωθει ο βυθος σου

Και εγώ αυτό πιστεύω γιατί το υπόστρωμα αυτό δεν βγάζει και αμμωνία ….

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2021 at 2:30 ΠΜ, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Και εγώ αυτό πιστεύω γιατί το υπόστρωμα αυτό δεν βγάζει και αμμωνία ….

fluval stratum βγαζει φουλ αμμωνια! :P

Το ενυδρειο σου εστρωσε. Ανετα βαζεις γαριδες. για αρχη βαλε 8-10.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις γαριδες τα νιτρικα καλυτερα να κρατας στα 5-10 ppm.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τα κρατάω εκεί με συχνές αλλαγές ….τώρα αλλάζω και το φίλτρο από astro 2202 σε bio master thermo 350 πιστεύω θα δω τεράστια διαφορά….επειδή όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με διατομα καφέ άλγη έλεγα να βάλω μέσα στο φίλτρο το Seachem phosguard για να μειώσω τα silicates αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει τα φυτά το συγκεκριμένο….για αρχή θα δω πως τα πάει με την διαφορα ροής και την περισσότερη βιολογία και βλέποντας και κανοντας…οι γαρίδες τα πάνε καλά πάντως έχουν ξεκινήσει και αλλάζουν δέρμα και γίνονται δραστήριες ….

23A9DE6E-F659-4579-8AD6-2236EB810173.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Seachem phosguard για να μειώσω τα silicates αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει τα φυτά το συγκεκριμένο

Μην βαζεις! Χωρις φωσφορικα τα φυτα δεν μπορουν. Μονο κακο θα κάνεις στο συστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

οι γαρίδες τα πάνε καλά πάντως έχουν ξεκινήσει και αλλάζουν δέρμα και γίνονται δραστήριες ….

Σιγουρα γαριδες πηρες;;;; :wacko: :P Πλακα κανω!

Μαλλον ηθελες να γράψεις κελυφος :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Σιγουρα γαριδες πηρες;;;; :wacko: :P Πλακα κανω!

Μαλλον ηθελες να γράψεις κελυφος :)

 

Χαχαχχα συγνώμη η δύναμη της συνήθειας από το φίδι ☺️☺️☺️

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...