Jump to content

Recommended Posts

Παιδια ειμαι αρχαριος στα ενυδρεια. Εχω προσεξει οτι ενα απο τα χρυσοψαρα μου κανει ακαθαρσιες λεπτες και μεγαλες σε μηκος και εχω διαβασει σε μια ιστοσελιδα για χρυσοψαρα οτι μαλλον ειναι dropsy. Αλλα δεν φουσκοσε καθολου το ψαρακι. Μπορει να ειναι κατι αλλο? Οτι και να ειναι πως μπορω να το θεραπέυσω ? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι αρχαριος στα ενυδρεια. Εχω προσεξει οτι ενα απο τα χρυσοψαρα μου κανει ακαθαρσιες λεπτες και μεγαλες σε μηκος και εχω διαβασει σε μια ιστοσελιδα για χρυσοψαρα οτι μαλλον ειναι dropsy. Αλλα δεν φουσκοσε καθολου το ψαρακι. Μπορει να ειναι κατι αλλο? Οτι και να ειναι πως μπορω να το θεραπέυσω ? :wootwoot:

Αυτό που περιγράφεις δεν σημαίνει απαραίτητα υδρωπικία (dropsy) αλλά πιθανώς εσωτερικά παράσιτα, ή κακές συνθήκες νερού, ή κακή διατροφή. Για να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος ουσιαστικά θα πρέπει να δώσεις αναλυτικές πληροφορίες για το ενυδρείο, τα ψάρια, τις συνθήκες και το περιβάλλον του, καθώς και τι ρουτίνες ακολουθείς (αναλυτικά). Πρέπει ο άλλος να σχηματίσει μια καλή εικόνα του ενυδρείου και της κατάστασης γενικά που επικρατεί σε αυτό, για να μπορέσει ίσως να φτάσει σε ασφαλή συμπεράσματα για το τι είναι πιθανό να συμβαίνει.

Τι ταΐζεις και πόσο?

Πόσο καιρό γίνεται αυτό με το χρυσόψαρο?

Τι συμπεριφορά έχει γενικότερα το ψάρι?

Αλλα εξωτερικά συμπτώματα υπάρχουν?

Σε πρώτη φάση τάισε με λίγο βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά (και τίποτα άλλο) για 2 ημέρες. Μπορεί απλά να είναι εντερικά προβλήματα λόγω διατροφής, οπότε αυτό θα το βοηθήσει. Εάν είναι εσωτερικά παράσιτα θα πρέπει να πας σε ανάλογα φάρμακα (πχ General Cure) για να τα καταπολεμήσεις. Επίσης, θα πρέπει να κάνεις γενναία αλλαγή νερού και καλό καθαρισμό βυθού.

Δώσε περισσότερα στοιχεία για να μπορέσει κάποιος να σου πει περισσότερα (ίσως..).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...