Jump to content

εξωτερικο φιλτρο


tsiro

Recommended Posts

eheim 2215 καδος 4λτ

tetra ex 700 καδος 6.6 λτ

fluval 204 καδος ?

βρισκομαι σε αναζητηση εξωτερικου φιλτρου για το 96λτ ενυδρειο του carrefour,με σκοπο ομως να μου ειναι χρησιμο μελλοντικα μιας και σκεφτομαι ενα rio 240 με δισκους.ποιο πιστευεται οτι ειναι καταλληλο για καλη φιλτρανση μαζι με το εσωτερικο του rio?το μειονεκτημα του eheim ειναι οτι ερχεται αδειο απο aquaristic shop.

Link to comment
Share on other sites

Το eheim αξιοπιστο.Οπως και να εχει για δισκους θελεις 2 εξωτερικα φιλτρα.Αν δεν εχεις προβλημα τιμης 2217 καδος 6 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

εαν πας σε 2217,τοτε θα το δουλεψεις στο υπαρχον ενυδρειο σου με στραγγαλισμενη τη ροη,γιατι αλλιως τα ψαρακια σου θα κανουν σερφ στα κυματα που θα σηκωσει το 2217 σε τοσο λιγα λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

βασικα τη μεγαλη ροη σκεφτομουν και εγω για 2217 αλλα και την τιμη.τα αλλα φιλτρα θεωρουνται τοσο κατωτερα ποιοτικα?γιατι παντου ακουω υμνους για τα eheim.το 2217 εχει καδο οσο το εχ 700 και τη μιση σχεδον τιμη!τεσπα αν παω σε λυση 2215 αργοτερα με αλλο ενα δεν κανω δουλεια για δισκους σε 240λτ χωρις ομως το εσωτερικο?απλα ξεκιναω τις αγορες απο τωρα για μην μου ερθουν ολα μαζεμενα με τους δισκους :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εαν πας σε 2217,τοτε θα το δουλεψεις στο υπαρχον ενυδρειο σου με στραγγαλισμενη τη ροη,γιατι αλλιως τα ψαρακια σου θα κανουν σερφ στα κυματα που θα σηκωσει το 2217 σε τοσο λιγα λιτρα....

Δεν νομιζω .Το συγκεκριμενο φιλτρο το εχω σε 100 λιτρα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω .Το συγκεκριμενο φιλτρο το εχω σε 100 λιτρα ενυδρειο

δεν αμφιβαλλω,απλα το βρισκω υπερβολικο,τουλαχιστο για 100λιτρο ενυδρειο να εχεις ξεπερασει το 2215.

απο εκει και μετα.....

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ειναι υπερβολικο για 100 λιτρα.μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα.μετην σκεψη οτι ο φιλος μας ομως θελει να το χρησιμοποιησει αργοτερα σε δισκους και σε 240 λιτρα νομιζω οτι ειναι μια καλη επιλογη.για το τετρα δεν το εχω χρησιμοποιεισει και δεν μπορω να πω

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο που εχω τωρα ειναι 80λτ καθαρα οποτε 2217 δυσκολο.για τωρα θα προτιμησω κατι μικροτερο και για δευτερο ενα 2217.νομιζω οτι με δυο φιλτρα σαν αυτα θα ειμαι καλυμενος για 240λτ δισκους.

το θεμα ειναι αν τα eheim ειναι τοσο ανωτερα ωστε να δικαιολογουν τοσο μεγαλη διαφορα τιμης.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τώρα το 2215 και μετά στο 240άρι πάρε ΚΑΙ το EX700 ή κάποιο άλλο αντίστοιχο.

Ούτως ή άλλως θα έβαζα δύο φίλτρα στο μεγάλο ενυδρείο που σκοπεύεις να πάρεις.

To EX700 το έχω στο RIO125 και δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό.

Η ροή του από ένα σημείο και έπειτα έπεσε αρκετά (και δεν αλλάζει αυτό)

αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό για μένα δεν είναι πρόβλημα αν το έχεις παράλληλα με δεύτερο φίλτρο (το 2215 ας πούμε που σκέφτεσαι να πάρεις). Πάντως μόνο του δεν θα το έβαζα σε ενυδρείο 240 λίτρα.

Ποιτικά είναι άψογο και περιέχει και υλικά φίλτρου (το 2215 δεν περιέχει έτσι δεν είναι?).

EHEIM χρησιμοποιώ το 2028 σε άλλο ενυδρείο. Επίσης άψογο (αλλά μην τρελλαινόμαστε κιόλας!).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...