Jump to content

Γνωριμία με το Aquazone


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το άψογα οργανωμένο σας portal. Ειλικρινά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Το όνομα μου είναι Νικήτας και είμαι Χημικός Μηχανικός .

Πριν 15 περίπου χρόνια είχα στήσει , στην Θεσσαλονίκη , ένα θαλασσινό ενυδρείο (μόνο ψάρια) με αρκετή θά έλεγα επιτυχία.Για επαγγελματικούς λόγους μετακoμiσα στην Αθήνα (όπου μένω από τότε) και αναγκάστηκα να το διαλύσω. Ομως το μεράκι δεν έφυγε ποτέ.

Αποφάσισα λοιπόν να ξανα-ασχοληθώ ,σοβαρά, με το στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου . Αυτή τη φορά όμως ο απώτερος σκοπός είναι ένα fish & reef aquarium.

Φρεσκάρωντας τις γνώσεις μου και διαβάζοντας τις απόψεις και πληροφορίες που βρίσκονται στο portal σας διαπίστωσα ότι η ολοκλήρωση ενός τέτοιου ενυδρείου κοστίζει αρκετά περισσότερα απ'ότι υπελόγιζα.

Η κατασκευή του tank,sump & γενικά του επίπλου είναι κάτι που μπορώ να κατασκευάσω σχετικά οικονομικά με ένα φίλο μου επαγγελματία τέτοιων κατασκευών.

Το βασικό ερώτημα είναι αν κανείς μπορεί να προχωρήσει σε ένα τέτοιο project σταδιακά . Σαυτή την περίπτωση ποιός θα ήταν ο βασικός εξοπλισμός που απαιτείται σε πρώτη φάση ,για να ξεκινήσει αυτή η διαδικασία , και ο οποίος θα μπορεί να συμπληρώνεται σιγά-σιγά.

Ποίος είναι αυτός ο εξοπλισμός και τα υλικά για ένα ενυδρείο 350-400 lts. Υπάρχει κάποιο απλοποιημένο διάγραμμα .

Ευχαριστώ

Νικήτας

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο forum μας Νικήτα και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Αντιλαμβάνομαι, ότι αναφέρεσαι στο επόμενο βήμα, αφού έχεις κατασκευάσει το κυρίως ενυδρείο και το sump.

Αυτά λοιπόν που θα χρειαστείς είναι

-ένας κυκλοφορητής επαναφοράς του νερού από το sump προς το κυρίως ενυδρείο

-skimmer

- δύο ή τρεις κυκλοφορητές για αρχή

-συσκευή α/ο

-ενεργός άνθρακας και αντιφως

Στο ενυδρείο σου πρέπει να τοποθετήσεις όλη την ποσότητα της άμμου, που απαιτείται και τη βάση στήριξης του βράχου. Κατόπιν μπορείς να προσθέτεις σταδιακά το βράχο, μέχρι να φτάσεις στη απαραίτητη ποσότητα, που θα είναι γύρω στα 40+ κιλά.

Αφού στρώσει και η τελευταία ποσότητα βράχου, θα χρειαστείς ένα φωτιστικό, που μπορείς να κατασκευάσεις μόνος σου, με τις λάμπες που επιθυμείς.

Με την πάροδο του χρόνου και την ωρίμανση του συστήματός σου, θα χρειαστούν κάποιες αναβαθμίσεις.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Νίκο,

Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

Πολύ εντυπωσιακό το ενυδρείο.

Ποιά είναι η γνώμη σου για το BLUE REEF 1000 της AQUA MEDIK ?

Νικήτας

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σου για το BLUE REEF 1000 της AQUA MEDIK ?

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από προκατασκευασμένα ενυδρεία και τους τύπους τους.

Έχω δει κάποια μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρείας, σε λειτουργία και έχω μέτριες εντυπώσεις, όσον αφορά τη ροή του νερού προς την πλάτη, όπου βρίσκονται τα φίλτρα και οι συσκευές.

Το κόστος αγοράς, επίσης, ίσως είναι λίγο τσιμπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα στην θαλασσινή παρέα μας...

Όπως σου προανέφερε και ο Νίκος το κόστος ενός έτοιμου ενυδρείου είναι αυξημένο και ίσως χωρίς κάποιο λόγο...

Θα σου πρότεινα την κατασκευή ενώς ενυδρείου και την αγορά του εξοπλισμού κομμάτι-κομμάτι !!!

Θα είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο forum!

Καλα σου λενε τα παιδια, κατασκευασμενο ενυδρειο ειναι πολυ ποιο καλυτερο απο το ετοιμο :buttrock:

Να κανεις και ενα μεγαλο σαμπ, αν εχεις χωρο.

Όπως σου προανέφερε και ο Νίκος το κόστος ενός έτοιμου ενυδρείου είναι αυξημένο και ίσως χωρίς κάποιο λόγο...

Θα σου πρότεινα την κατασκευή ενώς ενυδρείου και την αγορά του εξοπλισμού κομμάτι-κομμάτι !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας και καλη αρχη στο ενυδρειο σου.

Θα ειμαστε διπλα σου για ενα καλη νεα αρχη..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποια πρόοδος στα σχέδιά σου, αγαπητέ Νικήτα???

Έχουμε νεότερα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...