Jump to content

Φωτισμος


stratos

Recommended Posts

Με κρεμαστο φωτισμο ποσο περιπου ποιο ψηλα θα πρεπει να βρισκεται σε cm το φωτιστικο μας απο την επιφανεια του νερου ωστε και να κανουμε δουλεια με τα Κοραλια μας αλλα και να μην ανεβαζουμε θερμοκρασια για το λογο το οτι ειναι πολυ κοντα.Στην περιπτωση μου τωρα εχω δυο φωτιστικα συστηματα, τα οποια ειναι και τα δυο κρεμαστα αλλα κανενα δεν κρεμεται απο το ταβανι.Φυσικα εχω ενω τελαρο οπου πατανε επανω.Το πρωτο συστημα αποτελειται απο 4, Τ5 39w, 3ειναι ασπρες και μια μπλε,Μηκος φωτιστικου 100cm οσο δηλαδη και το μηκος του ενυδρειου.Η αποσταση του απο την επιφανεια του νερου 13cm.Το δευτερο συστημα αποτελειται απο 3,Τ5 54w δυο ασπρες και μια μπλε ακτινικη το μηκος του ειναι 120cm και η αποσταση του απο την επιφανεια του νερου στους 20cm Η Θερμοκρασια μωνιμος στους 27 βαθμους και εχουμε χειμωνα, Βεβαια το σπιτι απο μονο του εχει 25 βαθμους που θεωρω πολυ, προσθετωντας και τον φωτισμο απο το ενυδρειο....... ειμαστε για ανεμηστερακια.Θα ηθελα να ξερω ποσο μπορω να σηκωσω τα φωτιστηκα ωστε να ειμαστε καλυμενοι απο ολλες τις μεριες. :D

Ευχαριστω εκτων προταιρων και καλες γιορτες να εχουμε

με Υγεια και Ευημερια για ολο τον κοσμο

Στρατος

Link to comment
Share on other sites

συνηθως καπου στα 20 εκ,ειναι καλα.

χρειαζεται βεβαια τσιλλερ,η αρκετα ανεμιστηρακια για την μεγαλη θερμοκρασια...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το πρωτο φωτιστικο με τις 4 λαμπες απο τους13 ποντους να ανεβει γυρω στους 20.Ωστοσο θα ηθελα την γνωμη απο καποιου που εχει κρεμαστο φωτισμο(Χωρις να γνωριζω Κωστα τι φωτισμους και καπακια χρησιμοποιεις στα ενυδρεια σου.)Ωστοσο το να βαλω ανεμηστερακια δεν ειναι προβλημα αφου καποια στιγμη θα τα χρειαστω αλλα το θεμα ειναι να μπουν σε λειτουργεια το καλοκαιρι και οχι τελη Δεκεμβριου.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι

οτι το σπιτι εχει 25βαθμους απο τα καλοριφερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...