Jump to content

Ταιριάζουν;


Dimitris78

Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

'Εχω στο ενυδρείο μου ζωοτόκα και ήθελα να προσθέσω μελανοταινίες ή περλ γκουράμι ή κανά κούλι.

'Ηθελα να ρωτήσω αν μπορούν να συμβιώσουν τα παραπάνω είδη με τα γκάπυ, πλάτυ, μόλλυ.

Αν όχι, τι μου προτείνετε; θέλω να έχω και κάτι να μην είναι ζωότοκο, να έχει τις ίδιες απιτήσεις και να ζουν αρμονικά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα κρατούσα μόνα τους γιατί αν βάλεις γκουράμι μπορεί να έχεις ατυχήματα να σου δαγκώνει τις ουρές απ τα γκάπι, οι μελανοταινίες τώρα αν δεν βάζεις αλάτι μπορείς να τις βάλεις αλλά θέλουν λίτρα. Εγώ είμαι πάντως της γνώμης να τα κρατήσεις μόνα τους είναι και οπτικά καλύτερα και γι αυτά πιο σωστό. Κούλι μπορείς να βάλεις άνετα και εγώ έχω 3, 2 αγόρια και 1 κορίτσι :busted_cop: όπως και κανα πλεκάκι μικρό ή ανάλογα τα λίτρα σου κανα κοπαδάκι κορυ και θα είσαι σούπερ :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα κρατούσα μόνα τους γιατί αν βάλεις γκουράμι μπορεί να έχεις ατυχήματα να σου δαγκώνει τις ουρές απ τα γκάπι, οι μελανοταινίες τώρα αν δεν βάζεις αλάτι μπορείς να τις βάλεις αλλά θέλουν λίτρα. Εγώ είμαι πάντως της γνώμης να τα κρατήσεις μόνα τους είναι και οπτικά καλύτερα και γι αυτά πιο σωστό. Κούλι μπορείς να βάλεις άνετα και εγώ έχω 3, 2 αγόρια και 1 κορίτσι  :busted_cop: όπως και κανα πλεκάκι μικρό ή ανάλογα τα λίτρα σου κανα κοπαδάκι κορυ και θα είσαι σούπερ  :thumbup:

8611[/snapback]

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Μια χαρά τα κούλι :lmao: Θα βάλω αυτά τότε αλλά θέλουν πολλά φυτά για σκιές έτσι;

'Εχεις να μου προτείνεις και κάποιο συγκεκριμένο πλεκάκι νάναι μικρό;

Κόρυ πόσα θα μου πρότεινες για να αισθάνονται άνετα;

Το Synodontis flavitaeniatus θα το βρω εύκολα;

Νάσαι καλά :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Για το κόρυ θα χρειστείς σπηλιές και αρκετά φυτάκια για σκιές (αν θες σου λέω και πως να ξεχωρίσεις ζευγάρι :busted_cop: )

Μπρείς να βάλεις ανσίστρους που γίνονται μικρά, ανάλογα με το πόσα λίτρα έχεις.

Συνοδόντη δεν θα σου προτείνω, αν και έχω αλλά η δική μου είναι παρα πολύ ήσυχη και δεν μου πειράζει το ψαράκια τώρα αν θες δεν μπορώ να σου πω να μην πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

τα synodontis κυνηγουν το βραδυ που τα αλλα ψαρια ξεκουραζονται οποτε μπορει να φανε καποια απο τα μωρα που θα γεννηθουν καποια στιγμη,, στο ενυδρειο σου ..

οποτε καλυτερα αστο ..

προτημοτερο θα ηταν 5-6 corys η ενα ancistrus....

Link to comment
Share on other sites

...αν θες σου λέω και πως να ξεχωρίσεις ζευγάρι...

Αυτό, πολύ θα ήθελα να το μάθω! Εχω μερικά corydoras aeneus (bronze) και δεν ξέρω τι γένος είναι. Εχεις αναλυτικά στοιχεία για την διαλογή αρσενικών-θηλυκών? Θέλω να τους κάνω ξεχωριστό ενυδρείο, να πάρω και άλλα και να κάνω αναπαραγωγές. Οτιδήποτε πληροφορίες σχετικά, θα μου ήταν πολύ χρήσιμες (μη με παραπέμψεις σε ξένα sites, γιατί δεν μιλάω αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Από μόνες τους αυτές οι πληροφορίες, καταλαβαίνεις και συ, ότι δεν είναι αρκετές για να τα ξεχωρήσεις και ειδικά όταν έχεις διάφορα μεγέθη (ηλικίες). Ψάχνω πιο εξειδικευμένες πληροφορίες, που θα οδηγήσουν σε σίγουρη διάγνωση φύλου (αν υπάρχουν βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις συμβουλές σου και αγόρασα 3 corys και ένα ancistrus και είναι όλα μια χαρούλα. Πολύ πλάκα έχουν τα γατοψαράκια απο την μια άκρη στην άλλη κάνουν τρενάκι. :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - Dimitris78
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσε. Κούλι δεν βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...