Jump to content

Αφρικανικές Κιχλίδες 120l


Turtle

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Έχω στήσει ένα ενυδρείο 120λίτρα (1,00 * 40 * 30 ) με 3 Labidochromis Caureleus (Yellow Labs) σε αναλογία 1 Αρσενικό και 2 Θηλυκά. Τα ψάρια αυτή τη στιγμή είναι δεν είναι 5cm.

Θα ήθελα την βοήθεια ατόμων που γνωρίζουν να με συμβουλεύσουν εάν μπορώ να τοποθετήσω και επιπλέον ψάρια στο ενυδρείο.

Είναι δυνατό να μπούν 3 Psedotropheus Acei σε αναλόγια (1M+2F)?

Έχω διαβάσει ότι και αυτά τα ψάρια είναι φιλικά.. ..

Θα υπάρχει πρόβλημα όταν μεγαλώσουν και τα 6 στο κανονικό τους μέγεθος?

Τί αλλους συγκατοικους προτείνεται??? Σε τι αριθμούς???

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν έχω ασχοληθεί με αφρική σε ενυδρεία φίλων έχω δει να συνυπάρχουν Careuleus με Acei χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεδομένου των 120 λίτρων δέν θα σου πρότεινα παραπάνω από 1 αρσενικό και 2 θυληκά. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Turtle,πώς είσαι τόσο σίγουρος για το φύλο των ψαριών σου,αν είναι τόσο μικρά; :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ένα mbuna που είναι από τα αγαπημένα μου και μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου μαζί με τα labidos είναι τα iodotropheus sprengerae (που είναι και από τα σχετικά πιο ήμερα mbuna).

Φρόντισε να έχεις πολλές πέτρες στο ενυδρείο σου για να μπορούν να βρουν κρυψώνα όλα τα ψάρια σου.

Καλό είναι να μην έχεις περισσότερα από ένα αρσενικό από κάθε είδος, αλλά όταν τα ψάρια είναι μικρά κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Κατά τη γνώμη μου μπορείς να φιλοξενήσεις 8 ψάρια στα 120 λίτρα

(δύο είδη mbuna με αναλογίες 1Μ + 3F αν είναι δυνατόν ανα είδος).

Φυσικά πολύ καλό φιλτράρισμα και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού (25-30%).

Link to comment
Share on other sites

Απο φίλτρο είμαι καλυμένος και οι αλλαγές του νερού γίνονται κανονικά....

Πραγματικά για το φύλο των ψαριών δεν είμαι 100% σίγουρος..υπάρχει μία μικρή πιθανότητα ο αρσενικός να είναι κοπέλα :busted_cop: και έτσι να έχω 3 θηλυκά (αλλά και αυτό νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα)....

Όσον αφορά τις σπηλιές, ήδη υπάρχουν 10 στο ενυδρείο τις οποίες τα 3 labidos τις χαίρονται σαν τρελά....το καθένα διαλέγει και διαφορετική σπηλιά κάθε φορά και δεν νοιάζονται για καυγάδες κτλ όλα είναι παρα πολύ ήρεμα.

Υπάρχουν στιγμές που όλα είναι κρυμμένα και νομίζεις ότι πρόκειται για ένα ενυδρείο με πέτρες .....δίχως ψάρια :busted_cop:

Θέλω να διατηρήσω αυτή την ηρεμία στο ενυδρείο (μακροχρόνια) και οι κάτοικοι να απολαμβάνουν την διαμονή τους....αλλά μου μοιάζει κάπως άδειο....

Τα iodotropheus sprengerae είναι εύκολο να τα βρώ (Θεσσαλονίκη) και είναι εύκολο να ξεχωρίσεις το φύλο τους?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες....περιμένω και άλλες προτάσεις....

(Υπάρχει κάποιος που έχει δημιουργήσει τέτοιο μικρό ενυδρείο για mbuna?Ποιές οι εμπειρίες του?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...