Jump to content

Αμμωνία 5.0


Recommended Posts

Εκανα σήμερα το μεσημέρι τεστ για αμμωνία και βγήκε 5! Παναγία μου .Εκανα αμέσως μια γενναία αλλαγη 50%

και έβαλα nitrivec.Eiναι υπερβολικά υψηλή τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σήμερα το μεσημέρι τεστ για αμμωνία και βγήκε 5! Παναγία μου .Εκανα αμέσως μια γενναία αλλαγη 50%

και έβαλα nitrivec.Eiναι υπερβολικά υψηλή τι να κάνω?

Οντως ειναι πολυ υπερβολικη! :blink:

Κανονικα πρεπει να ειναι 0

Καλα βρε ποσα ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου και ποσα λιτρα ειναι??

Γιατι 5 αμμωνια ειναι παρα πολυ!

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αμμωνία μέτρησες ? την προηγούμενη μέτρηση πότε την έκανες ? με τι τεστ μετράς ?

Δώσε στοιχεία του ενυδρείου, και πόσο καιρό λειτουργεί

Γράψε και τις άλλες μετρήσεις εάν έκανες.

Link to comment
Share on other sites

ph 8.0 και έκανα το τεστ τις τετρα για αμμονία με τις σταγόνες και βγήκε μπλέ.Εχω 2 clown percula και 1 damsel

Ενυδρείο 750 λίτρα.ΝΑ σας πω ομως γιατι την έπαθα.Ειχα παρει βράχο απο θάλασσα και το εβαλα σε κουβά 1 βδομαδα με κυκλοφορητη για να σκοτωσω τα σκουλήκια.Δεν ήξερα ... Οταν έβαλα τον βραχο στην βδομάδα ήταν σε κατάσταση αποσυνθεσης .Τωρα αρχισε και πρασίνισε σαν να κάνει πράσινη αλγη και φτιάχνει το πράμα.

Τι να κάνω αλλο βρε παιδιά????

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα.

Προμηθεύσου υγρά τεστ, ΝΗ3 – ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 της salifert ή tropic marin που θεωρούνται πιο αξιόπιστα.

Παίρνεις καθημερινές μετρήσεις μέχρι να γίνουν όλες μηδενικές, και τότε θα πρέπει κανονικά να βάλεις το πρώτο σου ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις να μετρήσεις και με ένα άλλο τεστ το Ph και το ΝΗ3/4.

Το 5 ΝΗ3/4 είναι πολύ και τουλάχιστον θεωρητικά εχεις ΝΗ3 0,30 μια τιμή άκρος θανατηφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Ti βλακείες κανω ρε παιδι μου.Κυριε Αποστολε τι να πω την πατησα αυριο ξανά τεστ και θα σας ενημερώσω να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε!Χρηστο το ph εχω ηλεκτρονικό στυλό που το μετράω.Τωρα δέν ξερω εβαλα και κατι χάπια pactozin ετοιμης βιολογίας και nitrivec

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαινε αλλο παω στο ενυδρείο βγάζω ενα κομματι βράχο τον σπαω ήταν μαυρος απο μεσα,μουχλιασμένος.Σπαω αλλο ενα το ιδιο.Πως να μην έχω αμμονία .Εχει φαει πακέτο.Ο βράχος ηταν μεσογειακός και αρκετά πορωδες.Οταν τον πηρα ηταν γεμάτος κοραλλινη.Το ενυδρείο μου είναι 5 βδομάδων

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν ερωτηματικά για τη κατάσταση του βράχου σύμφωνα με τις περιγραφές σου αλλά και για την άμμο μια και την μάζεψες από λακκούβα στην ακροθαλασσιά ..

αν περιμένεις χωρίς να ρίχνεις τίποτα στο νερό .. η αμμωνία θα μηδενιστεί ( σιγούρεψε τη μέτρηση σου και με άλλο τεστ ) αν όμως ο βράχος σου είναι σάπιος όπως το περιγράφεις καλύτερα να το πετάξεις γιατί δεν θα σου προσφέρει τίποτα παρά μόνο προβλήματα ..

η πιο σίγουρη επιλογή χαμηλού κόστους είναι ο στεγνός < νεκρός> βράχος ..

αν θέλεις ζωντανό μεσογειακό .. θα πρέπει να έχεις καλή αναπνοή γιατί τα βραχάκια στα ρηχά έρχονται σε επαφή με κάθε είδους βρωμιά .. η τράτες είναι η καλύτερη πηγή για τέτοια βράχια ..

Link to comment
Share on other sites

...και όπως έχουμε ξανασυζητήσει, ο ζωντανός βράχος μεταφέρεται ζωντανός και τοποθετείται στο ενυδρείο. Διαφορετικά πρέπει να κουραριστεί με τους γνωστούς κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τωρα μιλώντας τωρα που τα αφαίρεσα και εκανα αλλαγη 50% θα φτίαξει το πράγμα έ? Θα κάνω τεστ το βραδυ (δεν εχω στο σπίτι θα προμηθευτώ αργότερα) και θα κάνω post τις μετρήσεις μου να δω που πάμε.

Salinity 1024

PH 8.1

O κυριος Αποστολος βαζει ρακί στα ψάρια του για να συνέλθουν εγω θα του βάλω κυπριακή ζιβανία μπας και συνελθει ή να την πιω εγω και να σταματήσω να πειράζω το ενυδρείο μου :blink::P:P

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η απομάκρυνση των νεκρών οργανισμών και η γενναία αλλαγή νερού, θα αποτελέσουν μια ανάσα στο σύστημά σου και ιδιαίτερα στα ψαράκια που φιλοξενεί. Η ισορροπία όμως του συστήματος χρειάζεται αρκετό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε μεγάλη χρονική διάρκεια με ανεβασμένες τιμές ΝΟ3, σίγουρα θα είχαν πρόβλημα τα ψαράκια.

ΠΡΟΣΕΧΕ με τις μεγάλες αλλαγές νερού που κάνεις, μην σου ξεφύγουν οι υπόλοιπες μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Miα αλλαγή εκανα 50% ελπίζω να φύγει η αμμονία!Αν μπορω να κανω κάτι για το καλό το ψαριων πεστε μου.Να βάλω ammo-lock μηπως???

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία όπως σου είπε και ο Τάσος θα μηδενιστεί σταδιακά.

Με τον βράχο τι θα κάνεις , είναι καλός , θα τον κρατήσεις ??

Link to comment
Share on other sites

To βράχο τον πέταξα απο προχτές το βράδυ.Θα βρω καλή πηγή να αγοράσω ζωντανό τροπικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια σας και να σας ενημερωσω οτι η αμμονία μου είναι 0. :wacko::wacko::wacko: Εκανα αλλαγές νερου 1 φορα τη βδομάδα και τελικά ολα πήγαν καλά!

Ναστε ολοι καλα!!!!!!!!!!!!!!!!! :buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...