Jump to content

επειγόντως βοήθεια


gantalf

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.

Είμαι ένας νέος σχετικά ιδιοκτήτης ενός ενυδρείου 100 λίτρων με άφρικάνικες κιχλίδες και τις έχω περιπού

4 μήνες.

Αυτή τη στιγμή έχω 6 κιχλίδες έναν πλακόστομο και τώρα έβαλα και μια αμερικάνικη κιχλίδα που ονομάζεται

bloody parrot (παπαγαλάκι).

Μήπως δεν έκανα το σωστό?

Ενώ μπήκε στο ενυδρείο πολύ καλά και είναι διπλάσια απο τις άλλες κιχλίδες, δεν του επιτέθηκε καμμία ίσα ίσα που αυτό της κυνηγάει.

Σήμερα από ότι βλέπω κάθεται πολύ στο πάτο με αποτέλεσμα να με αγχώνει ιδιαίτερα.

η Θερμοκρασία του ενυδρείου λόγω καύσωνα ειναι στου 29 βαθμούς.

Μήπως είναι υψηλή?

Δεν έχω κάνει καμμία μέτρηση νερού ακόμα.

Κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα γύρω στα 20 λίτρα

Άν αρχίσει να μένει στο πάτο μήπως ήρθε η ώρα του να ψοφήσει? υπάρχει κάτι που θα μπορέσω να κάνω προκειμένου να σωθεί. Παρακαλώ αν μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι δεν πανε μαζι αφρικανες με αμερικανες.Καλα θα κανεις το επιστρεψεις πισω.Για τα αλλα σε αφηνω στους ειδικους :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες.Αφρικανες και αμερικανες,δεν ταιριαζουν.Καθως και ο pleco με τις αφρικανες.Τα υπολοιπα ψαρακια πως ειναι;Οι μετρησεις σου,η φιλτρανση,η κυκλοφορια και η οξυγονωση;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum.

Είμαι ένας νέος σχετικά ιδιοκτήτης ενός ενυδρείου 100 λίτρων με άφρικάνικες κιχλίδες και τις έχω περιπού

4 μήνες.

Αυτή τη στιγμή έχω 6 κιχλίδες έναν πλακόστομο και τώρα έβαλα και μια αμερικάνικη κιχλίδα που ονομάζεται

bloody parrot (παπαγαλάκι).

Μήπως δεν έκανα το σωστό?

Ενώ μπήκε στο ενυδρείο πολύ καλά και είναι διπλάσια απο τις άλλες κιχλίδες, δεν του επιτέθηκε καμμία ίσα ίσα που αυτό της κυνηγάει.

Σήμερα από ότι βλέπω κάθεται πολύ στο πάτο με αποτέλεσμα να με αγχώνει ιδιαίτερα.

η Θερμοκρασία του ενυδρείου λόγω καύσωνα ειναι στου 29 βαθμούς.

Μήπως είναι υψηλή?

Δεν έχω κάνει καμμία μέτρηση νερού ακόμα.

Κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα γύρω στα 20 λίτρα

Άν αρχίσει να μένει στο πάτο μήπως ήρθε η ώρα του να ψοφήσει? υπάρχει κάτι που θα μπορέσω να κάνω προκειμένου να σωθεί. Παρακαλώ αν μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Αυτη η ωρα, δυστυχως στις περισσοτερες των περιπτωσεων, "ερχεται" απο τους "ιδιοκτητες" και οχι γιατι ετσι επρεπε να γινει. Ενυδρειο σωστο, χωρις μετρησεις, δεν μπορει να υπαρξει. Τα ειπαν και οι φιλοι πιο πανω.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Τι κιχλιδες ειναι οι αλλες? τι πλεκο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

έχω μια κιχλίδα kenyi, 2 σαμουράι, 1 blue johanni. 1 placostomous orange tail jaguar, (αυτες ειναι πολύ μικρές ακόμα) και 2 κιχλίδες κάπως μεγαλύτερες γύρω στα 8-9 εκατοστα τις οποίες δεν θυμάμαι το όνομα αλλα ειναι αφρικάνικες και αυτές. Έχω υπόστρωμα aqualit εσωτερικό φίλτρο της eheim έως και 150 λιτρα.

Το παπαγαλόψαρο το έχω βάλει εδώ και 5 μέρες, δεν φαίνεται πουθενά χτυπημένο αλλα κάθεται αρκετή ώρα στον πάτο και πλαγιαστό, αν ανοίξω το φώς πέρνει τα πάνω του αλλα και πάλι φαίνεται αρκετά φοβισμένο σαν να μην περνάει καλά. Οι αλλές κιχλίδες φαίνονται να περνανε πολύ καλά. Μπορειτε να με συμβουλέψετε? ευχαριστώ πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...