Jump to content

Μονομαχίνα με σκαλάρια και Cherry Barbs


freedom

Recommended Posts

Ο μονομάχος έκανε φυσαλίδες δίπλα από το φίλτρο σε μια γωνία και υπέθεσα ότι είναι καιρός να του πάρω ζευγάρι. Όταν την έβαλα μέσα λοιπόν ο μονομάχος της επιτέθηκε και κριβόταν συνέχεια. Έτσι την έβαλα τώρα στο μεγάλο ενυδρείο 120L με σκαλάρια και cherry barbs. Γενικά έχω διαβάσει ότι δεν είναι σωστό γιατί πιθανότατα να την χάσω από στρές. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει να επιβιώσει; Τι πρέπει να προσέξω στην συμπεριφορά της ώστε να αποφύγω το μοιραίο; Δεν θέλω να την δώσω πίσω στο Pet shop μήπως και την δεχτεί κάποια στιγμή το αρσενικό. Παρακαλώ τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με τους μονομαχους δεν ειναι απλα τα πραγματα για την αναπαραγωγή τους. Δεν βαζουμε απλα ενα θηλυκο και περιμενουμε, μιας και ακομα και αν ειναι και οι δυο ετοιμοι για αναπαραγωγή αυτο θα κρατησει για καποιες ωρες μονο και πρεπει απο πριν να εχουμε φροντισει για το σπιτι του θηλυκου.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις τωρα είναι να μην γινει στοχος η μονομαχίνα σου. Θεωρω πιο πιθανο να την πειραζουν τα μπαρπς. Τωρα επειδη τα θηλυκα συνηθως δεν εχουν μεγαλα και εντυπωσιακα πτερύγια, ισως αν εχεις αρκετα φυτα ή αλλες κρυψωνες να μην εχεις σοβσρο προβλημα. Δεν ξερω ομως ακριβως τι αλλα ψαρια και σε τι ποσοτητες εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως με τους μονομαχους δεν ειναι απλα τα πραγματα για την αναπαραγωγή τους. Δεν βαζουμε απλα ενα θηλυκο και περιμενουμε, μιας και ακομα και αν ειναι και οι δυο ετοιμοι για αναπαραγωγή αυτο θα κρατησει για καποιες ωρες μονο και πρεπει απο πριν να εχουμε φροντισει για το σπιτι του θηλυκου.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις τωρα είναι να μην γινει στοχος η μονομαχίνα σου. Θεωρω πιο πιθανο να την πειραζουν τα μπαρπς. Τωρα επειδη τα θηλυκα συνηθως δεν εχουν μεγαλα και εντυπωσιακα πτερύγια, ισως αν εχεις αρκετα φυτα ή αλλες κρυψωνες να μην εχεις σοβσρο προβλημα. Δεν ξερω ομως ακριβως τι αλλα ψαρια και σε τι ποσοτητες εχεις...

Μόνο 4 σκαλάρια και 8 cherry barbs έχω τα οποία δεν πειράζουν τα φτερά από τα σκαλάρια ούτε την μονομαχίνα. Το πρόβλημα είναι ότι την βλέπω συνέχεια κρυμένη και φοβισμένη μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω αλλα να ξερεις πως η αναπαραγωγη τους δεν ειναι ευκολη και καλο θα ειναι να μην το επιχειρησεις ακομη αν δεν εχεις πειρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Οτι αλλο θες πες μας

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω αλλα να ξερεις πως η αναπαραγωγη τους δεν ειναι ευκολη και καλο θα ειναι να μην το επιχειρησεις ακομη αν δεν εχεις πειρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Οτι αλλο θες πες μας

Πριν κάνω οτιδήποτε από δω και πέρα θα ρωτήσω και θα διαβάσω περισσότερο. Ευχαριστώ!

H μονομαχίνα θα την βγάλει καθαρή μαζί με τα άλλα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαρμπ μπορεις να της τσακισουν την ουρα εχε το νου σου.

Δεν μπορεις να την βαλεις σε καποιο αλλο χωρο να ειναι μονη της;

Link to comment
Share on other sites

Μυρίζομαι βάζο πάλι :D

Και δεν τά' λεγα;

:thumbup::wootwoot::D

μέχρι στιγμής μπορεί να κρύβετε αλλά σιγά σιγά αρχίζει να ξεθαρεύει. Εντομεταξύ πιο φιλησυχα ψαράκια από τα barbs δεν έχω ξαναδεί! Ούτε cardinals! Μέχρι στιγμής ούτε με μονομαχίνα ασχολούνται ούτε με σκαλάρια. Από ότι φαίνετε έχουν πολύ δουλειά να κάνουν στον βυθό που τσιμπολογούν συνέχεια και δεν τα ενδιαφέρει τίποτε άλλο.

Παίζει η μονομαχίνα να πάει σε ενυδρείο μικρό που θα μου δώσει φίλος.

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::wootwoot:

Παίζει η μονομαχίνα να πάει σε ενυδρείο μικρό που θα μου δώσει φίλος.

Εαν ειναι 15 λιτρα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι 15 λιτρα παιζει.

60 litra θα είναι βασίλησα! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε βρισκω αψογο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν την έχω βάλει ακόμα στο 60άρι. Μετά από 1 βδομάδα προσαρμόστηκε πλήρως και δεν φοβάται κανένα ψάρι αλλά και ούτε επιτίθετε. Κολιμπάει ανάμεσά τους κανονικά και μόνο λίγες φορές προτιμάει κάποιες μικρές κρυψώνες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αφου θελεις να την εχεις εκει και δεν εχει κανενα προβλημα αστην μονο εχε το νου σου αν δεις δακγωμενη ουρα την βγαζεις ή αν την δεις στρεσαρισμενη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...