Jump to content

Άλλο ένα Rsm


chrome1982

Recommended Posts

Εδώ και περίπου ένα μήνα στήνω σιγά σιγά το RSM. Προς το παρών δεν έχει τροποποιηθεί κάτι αλλά είναι στα άμεσα σχέδια.

Την Δευτέρα μπέικε ο ΖΑ και ξεκίνησε η φωτοπερίοδος για αρχή 4 ώρες και σιγά σιγά αυξάνουμε.

Έχει 12 κιλά ζωντανό βράχο (κουραρισμένο από το μαγαζί και 1,5 βδομάδα από εμένα) και 27 κιλά ΖΑ. Επιπλέον έχει προστεθεί μια korallia 2 Τα βιολογικά υλικά αφαιρέθηκαν και έχει τοποθετηθεί άνθρακας και αντιφωσφορος. Το σφουγγάρι που περιείχε κόπηκε περίπου στην μέση και ξανατοποθετήθηκε.

Οι πρώτες μετρήσεις είναι:

Ph 8,2

NH3 0,25

NO2 0,5

NO3 5

Αλατότητα 1024

Alkalinity 6

PO4 0

Ca 410

Mg 1170

Ακολουθούν φωτογραφίες και περιμένω σχόλια για το aquascape και τις μετρήσεις μου.

post-8550-1221076678_thumb.jpgpost-8550-1221076616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας και ιδιαίτερα στη θαλασσινή κατηγορία!!

Στην ειδική κατηγορία θα βρεις πολλές πληροφορίες για το Rsm, που θα σε βοηθήσουν σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε μου στην παρέα μας...

ωραίο το στήσιμο σου!

Προσπάθησε να ανεβάσεις το kH σου σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες, καλη συνεχεια.Ισως χρειαστεις μια κοραλια νανο ακομα για καλυτερη κυκλοφορια....

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις, τροποποιήσεις και λίγο πράσινη άλγη.

Θερμοκρασία 26 με 26,8

Αλατότητα 1025

Ph 8,2

ΚΗ 7 dkh

Mg 1100

Ca 410

NH3 < 0,25

NO2 0,025

NO3 5

PO4 0

Για την αύξηση της ΚΗ και του Mg είδη χρησιμοποιήται Seachem raise carbonate alkalinity σε υγρή μορφή και Seachem raise magnesium σε σκόνη. Η φωτοπερίοδος έχει φτάσει στις 10h και έχει εμφανιστεί πράσινη άλγη σε βράχο και τζάμια. Τα τζάμια καθαρίστηκαν, με τον βράχο τι να κάνω;

Κατασκευάστηκε βάση για τα ανεμιστηράκια τα οποία ελέγχονται από ένα eliwell IC 915/C, καθώς επίσης μεταφέρθηκε το κέντρο ελέγχου από το πλάι μέσα στη βάση του ενυδρείου. Ακολουθούν φωτογραφίες τις κατασκευής.

post-8550-1221903991_thumb.jpgpost-8550-1221903938_thumb.jpg

Αναμένετε μέσα στην εβδομάδα η αναπλήρωση νερού by stathis γιατί βαρέθηκα να το κάνω με το χέρι, καθώς και ένας κυκλοφορητής ακόμα tunze nano ή koralia nano

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας την ενότητα του forum με τον φωτισμό προβληματίστικα αρκετά με την ένταση του φωτος στο RSM και την φωτοπερίοδο. Επείδη σιγά σιγά ξεκίνησα να βάζω τα πρώτα μου μαλάκα κοράλια (ricordea, ζοανθήθες), θα μπουν και άλλα με περισότερες απαιτήσεις σε φως, έχω μερικές απορίες.

Τι είδους λάμπα είναι αύτη που φωτίζει σαν μπλέ και κάνει τα χρώματα τον κοραλίων σαν να φωσφορίζουν, είναι ακτινική ή τα μπλέ led που έχει για το βράδυ. Αν είναι τα μπλέ led μπορώ να τα αλλάξω και να βάλω κάτι ποιο δυνατό, γιατί δεν πετυχένουν το επιθημητό αποτέλεσμα, σαν πχ τις μπλέ λάμπες που μπαίνουν στα pc; Αν είναι η ακτινική τι μπορώ να κάνω που το rsm τις έχει μισή ακτινική μισή λευκή;

Τι φωτοπερίοδο θα πρέπει να ακολουθήσω; Αυτή την στιγμή είχα τα φώτα ανοικτά 12h δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά αυτό που ξέρω ήταν ένας λόγος για το ξέσπασμα της άλγης, ευτυχός σιγά σιγά έχω καταφέρει να την περιορίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα που αναφέρεις ειναι μια marine blue actinic και ειναι λάμπα που σου δείνει ένα φάσμα διαφορετικό απο αυτό που δεινουν οι λευκές.

Όσο αφορα τη φωτοπεριοδο ειναι πολύ 12 ώρες... μείωσέ το σταδιακά...

7-8 ώρες ειναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...