Jump to content

Γεια σας!!!!!


steliosvolos

Recommended Posts

Γεια σας κι απο μενα!!!!!!με λενε Στελιο και εχω ενα μηνα περιπου ενα 60αρι ενυδρειο!!!!!βασικα ακομη δεν εχω μαθει τις ονομασιες και απο διαφορα ειδη και εξοπλισμο του ενυδρειου αλλα θα τα μαθω!!!!!απο ψαρια παντως υπαρχουν γκαπυ,νεον,και δυο μικρα σκαλαρια!!!!!το ενα θηλυκο γκαπυ παντως ειναι ετοιμογεννο!!!!αυτα απο μενα!!!!!εχω καποιες αποριες βεβαια αλλα θα απευθυνθω στις σχετικες ενοτητες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο hobby Στέλιο!

Με το καλό τα γεννητούρια της γκαπίνας αλλα δεν το βλέπω να ζει και κανένα από τα μικρά αν μείνουν μέσα τα σκαλάρια σου...

Γενικά να ξέρεις με τη συμβατότητα των ψαριών ότι θα πρέπει με τις επιλογές που κάνουμε στο ενυδρείο μας να μιμούμαστε όσο το δυνατον περισσοτερο την φύση.

Άλλος βιότοπος τα γκάπυ, άλλος τα σκαλάρια.

Άσε που αν θα μεγαλώσουν τα τελευταία λίγο προβλέπω να πέφτει τρελό κινηγητό με όλα τα μικρότερα.

Αυτά από μένα...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρατηρείς και ανάλογα να ενεργείς....!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Στέλιο!Θα συμφωνήσω με τον faze αλλά μην πτοείσαι απλά πρόσεχε λίγο τις επιλογές σου!Καλή συνέχεια στον κόσμο των ενυδρείων!Φιλικά HAWAI!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!!!!!!με λενε Στελιο και εχω ενα μηνα περιπου ενα 60αρι ενυδρειο!!!!!βασικα ακομη δεν εχω μαθει τις ονομασιες και απο διαφορα ειδη και εξοπλισμο του ενυδρειου αλλα θα τα μαθω!!!!!απο ψαρια παντως υπαρχουν γκαπυ,νεον,και δυο μικρα σκαλαρια!!!!!το ενα θηλυκο γκαπυ παντως ειναι ετοιμογεννο!!!!αυτα απο μενα!!!!!εχω καποιες αποριες βεβαια αλλα θα απευθυνθω στις σχετικες ενοτητες!!!!!

Καλως ηρθες και απο εμενα!!!

Οπως πολυ σωστα ειπε και ο faze..

Θα σου πω και εγω οτι:

Αρχικα, γκαππυ και νεον δεν ταιριαζουν λογω του οτι τα μεν γκαππυ θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο και τα δε νεον θελουν μαλακο και οξινο νερο...

Εαν γεννησει η θυλικια με το καλο,δεν θα μεινει ισως και πολυ πιθανον κανενα ζωντανο,κανε μια προσπαθια και ριξε πολυ κερατοφυλλο στην επιφανια αλλα και παλι τα νεον ειναι ''σουμαχερ'' και τα σκαλαρια δεν πανε πισω( ''μερσεντεζ'') :unsure: ...

Επισης τα σκαλαρια θελουν μαλακο και οξινο νερο και μινιμουν υψος ενυδρειου 50 ποντους καθαρου υψους,βγαλε δηλαδη χαλικι,αμμο,υποστρωμα κλπ.

Επισης ζουνε σε κοπαδια με ελαχιστο αριθμο τα 4 σκαλαρια,μπορεις να βαλεις και ενα ζευγαρι μονο του και θα εχεις πολλες γεννες αλλα τα λιτρα να ειναι γυρω στα 160 μινιμουν..

Μπορει σε συνθηκες νερου να ταιριαζουν τα σκαλαρια με τα νεον αλλα οταν πια μεγαλωσουν τα σκαλαρια τα νεον θα ειναι σαν τροφη για αυτα...Στην φυση τα σκαλαρια τα βλεπουν σαν τροφη,οπως και στο ενυδρειο θα γινει το ιδιο...

Θα σου πω δυο τελευταιες συμβουλες,μην βαζεις τιποτα πλαστικο,ψευτικο κλπ. Βαλε φυτα και ριζες και καμια πετρουλα αλλα να προσεχεις εαν ειναι ασβεστολιθικη :bowdown: να ταιριαζει με το τι νερο θελουν τα ψαρακια σου...

Και για τα λιτρα σου θα ελεγα να βαλεις γκαππακια και να τρελαθεις στις γεννες,αρκει να εχουν κρυψωνες τα μικρα !!!

Αυτα απο εμενα για αρχη!!!

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες,σωστες οι παραπανω παρατηρησεις...

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγάλο hi! και απο μένα.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :unsure:

....βασικα ακομη δεν εχω μαθει τις ονομασιες και απο διαφορα ειδη......

Χρησιμοποιησε αυτα απο το Aquazone Photo Index.

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

και το google για αναγνωριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...