Jump to content

Recommended Posts

μήπως μπερδεψες το Oodinopur με το Omnipur, ??

το Oodinopur είναι για Oodinium.........

Ο Σταμάτης πρότεινε το Omnipur, το οποίο στις οδηγείες του αναφέρει και το Oodinium. Στις οδηγίες του Omnipur γράφει ότι αντιμετωπίζει βακτηριακές μολύνσεις (το έχω), σήψη πτερυγίων (το έχω), βλέννα δέρματος (το έχω), Trichodina (δεν ξέρω τί είναι), Oodinium (το έχω), δερματοσκώληκες και βραγχιοσκώληκες (πως μου ξέφυγαν?), τραυματισμοί και πληγές δέρματος (τα έχω)!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....Η μυρωδιά είχε υποχωρήσει, αλλά άρχισα να ανακατέυω τον βυθό με αποτέλεσμα να βγουν πολλές φυσαλίδες οι οποίες μύριζαν σαπίλα-αυγουλίλα.....

Ενδειξεις Υδροθειου.

Θανατηφορο δηλητηριο.

Δεν "τρυπαγες" μαλλον την αμμο και εκανε αναεροβιες περιοχες οπως λεγαμε.

Μαλλον χρειαζεσαι μεγαλυτερες αλλαγες ή αλλο ενυδρειο. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον χρειαζεσαι μεγαλυτερες αλλαγες ή αλλο ενυδρειο. :)

Δεν το κατάλαβα αυτό... :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω να αλλαξουν χωρο τελειως τα ψαρια.

Ας σου γραψει και καποιος πιο εμπειρος σε αυτα, αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ σοβαρο προβλημα το υδροθειο στο νερο.

Οχι πως ειναι αυτο το προβλημα μονο, αλλα μπορει να συνυπαρχει, βαση των συμπτωματων δηλητηριασης των ψαριων, κλουβιο αυγο και φυσαλιδες απο το βυθο.

Ισως να ηταν αυτο το ερεθισμα να αρρωστησουν τα ψαρια και απο αλλες ασθενειες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έριξα σήμερα Omnipur... Είδα καλύτερα το Nigrolineatus και τα πτερύγια του κοντεύουν να εξαφανιστούν από το σάπισμα... υπερβάλλω λίγο, αλλά όντως έχουν μικρύνει πολύ και οι άκρες τους δείχνουν χάλια!

Δεν είδα μέσα στις οδηγίες για πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να το αφήσω... Anyway, θεωρώ ότι κρατάει όσο οι περισσότερες θεραπείες, δηλαδή 7-8 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρε συ Νίκο να το άφηνες χωρίς υπόστρωμα μέχρι να συνέλθουν τα ψάρια?

Η απολύμανση της άμμου και των υλικών θα είναι πιό εύκολη και τα ψάρια θα ξεφύγουν εντελώς από το στρες που τους προκαλούν οι τυχόν αναθυμιάσεις... για σκέψου μήπως να τη σιφωνάρεις όλη... :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρε συ Νίκο να το άφηνες χωρίς υπόστρωμα μέχρι να συνέλθουν τα ψάρια?

Η απολύμανση της άμμου και των υλικών θα είναι πιό εύκολη και τα ψάρια θα ξεφύγουν εντελώς από το στρες που τους προκαλούν οι τυχόν αναθυμιάσεις... για σκέψου μήπως να τη σιφωνάρεις όλη... :)

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως δημιουργείται το υδροθείο... :)

Θεωρητικά, χτες με το "τρύπημα" που έκανα σε όλη την άμμο, εξαφάνισα όλες τις εγκλοβισμένες φυσαλίδες. Αλλά, υπάρχει περίπτωση να ξαναδημιουργηθούν??? Επίσης, όσα ξύλα είχαν "ποτίσει" αυτή τη μυρωδιά, τα ξαναέβρασα. Δεν μπορώ να πω πως ξεβρώμισαν πλήρως, αλλά σίγουρα καθάρισαν.

Επίσης μου φαίνεται περίεργο να δημιουργήθηκε υδροθείο, αφού, καθημερινά η άμμος σκάβεται από τα πλέκο και τα Cory. Δεν ήταν λίγες οι φορές που έφταναν το τζάμι του πάτου.

Δεν ξέρω... προβληματίζομαι...

Αν υπάρχουν γνώμες που τείνουν στο να βγάλω όλη την άμμο και να γίνει η σχετική απολύμανση θα το κάνω. Βέβαια, είμαι σίγουρος πως θα στρεσαριστούν έτσι κι αλλιώς τα ψάρια, αφού δεν είναι και λίγα, και αν χάσουν τις κρυψώνες τους, θα επικρατήσει πανικός.

Και μία ακόμα ερώτηση για όσους ξέρουν να μου απαντήσουν:

Διαβάζω γενικώς πως μετά από θεραπεία τοποθετούμε άνθρακα ΜΕΣΑ στο φίλτρο. Αυτό το "ΜΕΣΑ" παίζει ρόλο? Θέλω να πω, πως εγώ που έβαλα να λειτουργεί ξεχωριστό εξωτερικό φίλτρο με άνθρακα έχει διαφορά από το να τον έβαζα μέσα στο κυρίως φίλτρο? Αν η απάντηση είναι πως ο άνθρακας καθαρίζει και τα κατάλοιπα του φαρμάκου και από το φίλτρο, πως γίνεται αυτό, αφού όλοι βάζουν τον άνθρακα πάνω-πάνω στο φίλτρο, οπότε δεν είναι το ίδιο με το να είναι χωριστά ο άνθρακας?

Είναι ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν διαβάζοντας διάφορα στο φόρουμ όπως και στου εξωτερικού...

Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω ταυτιζομαι με την αποψη του Σπυρου (Delta66). :) Αν μπορεις βγαλε τα ψαρια σε καραντινα και συνεχισε εκει. Ξαναστησε το ενυδρειο απο την αρχη και τα ξαναγυριζεις. Δεν εχω καταλαβει γιατι κανεις τοσο μικρες αλλαγες νερου (ειδικα στην αρχη του προβληματος), ουτε και γιατι αντι να βαλεις τον ανθρακα στο φιλτρο, τον κρεμμασες απλα στο ενυδρειο (που δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ).- :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω ταυτιζομαι με την αποψη του Σπυρου (Delta66). :) Αν μπορεις βγαλε τα ψαρια σε καραντινα και συνεχισε εκει. Ξαναστησε το ενυδρειο απο την αρχη και τα ξαναγυριζεις. Δεν εχω καταλαβει γιατι κανεις τοσο μικρες αλλαγες νερου (ειδικα στην αρχη του προβληματος), ουτε και γιατι αντι να βαλεις τον ανθρακα στο φιλτρο, τον κρεμμασες απλα στο ενυδρειο (που δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ).- :)

Τις πρώτες μέρες γινόταν αλλαγή 80% 2-3 μέρες, μετά για 3-4 μέρες 50%, τώρα που κάπως σταθεροποιήθηκαν τα πράγματα κάνω 25%. Και οι πολλές αλλαγές δεν είναι και ότι καλύτερο. Ο άνθρακας, που βλέπεις και στις φωτογραφίες, ήταν σε αυτή τη κατάσταση για μία μέρα, επειδή ήταν παλιός και έπρεπε να πάρω καινούριο. Τον καινούριο που πήρα τον έβαλα μέσα σε ένα 2211, όπως γράφω και πιο πάνω και έτρεχε κανονικά, μέχρι να ρίξω το omnipur.

Σε ενυδρείο καραντίνα δεν μπορούν να μπουν. Δυστυχώς δεν είχα προβλέψει τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το ενυδρείο που είναι διαθέσιμο είναι 75L και αν τα βάλω όλα όσα παρουσιάζουν πρόβλημα θα παστωθούν. Επίσης δεν έχουν όλα τα ψάρια το ίδιο πρόβλημα. Θα έπρεπε να έχω τουλάχιστον 2 καραντίνες για να αντιμετωπισώ τα βακτήρια και τα παράσιτα... Άσε τα ψάρια που έχουν και από τα 2 προβλήματα. Δυστυχώς η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ούτε η καραντίνα μπορεί να σώσει την κατάσταση....

Το Nigrolineatus έχει τελικά κακό χάλι... Έχουν φανεί τα κόκκαλα από τα πτερύγια και την ουρά του. Τα μάτια του είναι πλήρως θαμπά... Είμαι σε σκέψεις για ευθανασία, αλλά δεν έχω τα κότσια! Ελπίζω σε θαύμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικολα στο ευχομαι (να γινει το θαυμα).- :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικολα στο ευχομαι (να γινει το θαυμα).- :)

Ευχαριστώ πολύ... :) Ελπίζω το Σάββατο να έχω ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο δείχνει (σίγουρα δεν είναι) υγειές. Αυτό που σε προηγούμενο ποστ παρουσίασα ως L191 τελικά πρέπει να είναι Nigrolineatus, αλλά πιο μικρό σε μέγεθος από αυτό που δυστυχώς έχασα... Αυτό το ψαράκι λοιπόν, παρουσίαζε πολύ έντονο το φαινόμενο του Oodinium και λίγο από σάπισμα πτερυγίων. Τώρα δείχνει αρκετά καλύτερα, με πολύ λιγότερα στίγματα (έως και καθόλου) στο σώμα του και με αρκετή ενέργεια στις κινήσεις του. Μάλλον θα είναι το μοναδικό που παρουσίασε έντονα προβλήματα και κατάφερα να το θεραπεύσω.

Είναι η 5η μέρα όπου το ενυδρείο τρέχει με θεραπεία Omnipur. Η θερμοκρασία ήταν για 2 μέρες στους 31 βαθμούς, από χτες την άφησα να πέσει στους 28 και σήμερα την ξανανέβασα στους 30. Δεν ξέρω αν κάνω καλά με αυτά τα σκαμπανευάσματα, αλλά φοβίθηκα να αφήσω αυτήν τη θερμοκρασία για πολλές μέρες. Την Τετάρτη κλείνει ο κύκλος της θεραπείας. Θα γίνει μία αλλαγή νερού κατά 50% και θα τρέξει άνθρακας για 2 μέρες ώστε να ρουφίξει ότι φάρμακο έχει απομείνει.

Αν έχετε να προσθέσετε κάτι πάνω στο τί πρέπει να κάνω, θα το δεχτώ με χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις ανεβοκατεβάσματα στη θερμοκρασία .

Δεν τρέχει τίποτα να αφήσεις τη θερμοκρασία για 15-20 μέρες στους 31 βαθμούς .

Στα υπόλοιπα οκ .

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις ανεβοκατεβάσματα στη θερμοκρασία .

Δεν τρέχει τίποτα να αφήσεις τη θερμοκρασία για 15-20 μέρες στους 31 βαθμούς .

Στα υπόλοιπα οκ .

Σε περίπτωση που όντως το μικρό Nigrolineatus δείχνει και είναι καλύτερα, αλλά ας πούμε ότι έχει μικρά στιγματάκια και τα πτερύγιά του είναι "κάπως", να επαναλάβω την θεραπεία μετά την αλλαγή νερού, ή να το αφήσω και θα θεραπευτεί?

Κάνω υποθετική ερώτηση, καθότι λόγω φαρμάκου, το νερό έχει γίνει ψιλοθολό, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω με μεγάλη λεπτομέρεια το Nigrolineatus. Το μόνο που κατάλαβα σίγουρα ήταν η ενέργεια που έχει (και του έλλειπε), καθότι όταν έπεσε ο φακός πάνω του εκτοξεύθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγουν τα στίγματα .

Thanx :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή "ψαριά" στο ίδιο, πάντα, ενυδρείο:

IMG_1500_resized.jpg

IMG_1502_resized.jpg

IMG_1501_resized.jpg

IMG_1503_resized.jpg

Είναι να τρελαίνεσαι πάντως! Το ενυδρείο μέχρι χτες έτρεχε με Omnipur που μου έχει κάψει πλήρως τα λίγα φυτά. Το ενυδρείο προ μερικών ημερών ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΤΗΚΕ! ...και σήμερα βρήκε νέους κατοίκους!

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις Νίκε!... :)

Γι'αυτό είμαι εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν!!

Τι ψαράκια είναι??

Ancistrus cf. cirrhosus ή αλλιώς Ancistrus sp.3 :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκο Hypancistrus zebra L046 όταν μεγαλώσουν θέλω ένα ζευγαράκι

Θα έρθει και η σειρά τους.... που θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...