Jump to content

Update!!!


fotojohn

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 199
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια το σκιμερ δεν ξερω αν το ξερετε θεωρω οτι δουλευει απιστευτα....ειναι της Boyu και εχει αντλια 1200 λιτρα την ωρα στα 300 λιτρα ενυδρειου μου..

Link to comment
Share on other sites

φιλε saltasos...το μονο που θελω ειναι να βελτιωθει ακομα πιο πολυ

το σκιμερ ειναι απο την αρχη σχεδον...δουλευει εδω και 7 μηνες...

αυτο που με ανησυχει ειναι μην και απλωθει η πρασινη αλγη...αυτο φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

δείχνει να έχει τέτοια τάση ?

κόψε της το φαΐ, δηλ φωσφορικά – νιτρικά

φρόντισε να έχεις καλές λάμπες , έχει σημασία , Τ5 αλλαγή στο 6μηνο :)

Link to comment
Share on other sites

θα σε γελασω για την ταση της...οι τ5 ειναι οι ακτινικες θελουν και αυτες αλλαγη στο 6 μηνο?:)

ταιζω μερα παρα μερα...ισως καλο θα ηταν να παρω κανα παρασκευασμα με βακτηριδια....εχω να ριξω τρεις μηνες.... και να ριξω λιγο....

οπως ειπα παρηγγειλα απο ε βαυ κατι λαμπες μεταλ 150βατ στα 15000κελβιν....blue purpple τις χατακτηριζουν...κανω οτι μπορω.Στην αλλαγη λεω να βγαλω καποιες εξω και να τις τριψω...ε?

αυτες τις λαμπες παρηγγειλα...

http://cgi.ebay.com/150W-15K-HQI-Purple-Bl...%3D10%26ps%3D63

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι φωτο ειναι απο το κινητο μου....πριν λιγες μερες εβγαλα τη βαση απο μεσα διοτι ειχε πιασει πολυ βρομα και ειχα απηυδησει.....καπως ετσι ειναι λοιπον το ενυδρειο μου ενα χρονο περιπου μετα...προχθες εχασα και το μικρο μου μπλου τανγκ το τραβηξε ενα παλιο φιλτρο....το εβγαλα και το πεταξα...εχω μεινει μεσα με 15,000 λιτρα ανα ωρα κυκλοφορια με μονο βραχο και ανθρακα και αντιφωσφορο....300 βατ μεταλ χαλαιντ στα 15,00Κ και 2*ακτινικες....

post-1571-1260285147_thumb.jpg

post-1571-1260285202_thumb.jpg

post-1571-1260285437_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με ένα μπλέ ή μαυρο φόντο θα γινόταν πιο όμορφο!!

Θα έκρυβες και τα καλώδια. :)

Από μετρήσεις πως πάς?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι πρεπει να βαλεις κατι για φοντο!

τα ψαρακια σου θα το εκτιμήσουν!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο..?

εντωμεταξυ ψαχνω τη φωτογραφικη και δεν τη βρισκω επομενως παλι απο το κινητο η φωτο..

post-1571-1260441155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο...βλεπουν χρωμα τα ψαρια..ξερουμε...?πως θα εκτιμησουν το backround..?!

Link to comment
Share on other sites

Το backround θα το εκτιμήσεις εσύ πρώτα γιατί θα έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.Να είσαι σίγουρος πως τα ψάρια καταλαβαίνουν πάντως.

Link to comment
Share on other sites

θα εκτιμήσουν ότι θα νιωθουν πως απο εκεινη την πλευρα δεν κυνδινεύουν!

Δεν θα εκτιμήσουν το χρώμα όσο την ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

Απεκτησα εναν μανταρινο και ενα ζοανθις μπλε...ο μανταρινος αραγε θα αντεξει...?

η αλλη φωτο απο το κοραλλι εν ωρα φαγητου...

post-1571-1261131018_thumb.jpg

post-1571-1261131062_thumb.jpg

post-1571-1261131073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε καλη κατασταση και εχεις αρκετα κοπιποδα θα αντεξει. Μπορεις να τον βοηθησεις μηπως και φαει απο κατεψυγμενη τροφη cyclops, lobstereggs κτλ. Μην το παρακανεις ομως.

Γενικα παρατηρησε την κοιλια του στα πλαινα αν μερα με την μερα "μαζευει" τοτε δεν τρωει. Αν δεις και παραμενει σταθερα η φουσκωνει σιγα σιγα τοτε τρεφεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κυανο=λιγους καθαριστες(εριμητες σαλιγκαρια περιπου ενας ανα 4,5 λιτρα),αλλαγη στις λαμπες(ακτινικες καθε 6 μηνες,10κ καθε 8),κακια η λιγη κυκλοφορια(ξεκινα να σκεφτεσαι wave makers κανουν πολυ καλη δουλεια), προσπαθησε να βγαλεις οσο μπορεις με το χερι(σιφωνι με ενα λαστιχο μικρης διαμετρου π.χ. αεραντλιας) κ τελος αλλαγες νερου...

Σορρυ για το χρονικο lag αλλα το ειδα τωρα και μου εκανε εντυπωση! Απο που προκυπτει η φορμουλα 1 σαλιγκαρι / ερημιτης ανα 4,5lt ?

Δλδ στα 400lt που ειμαι εγω θα επρεπε να εχω 89 ερημιτες και σαλιγκαρια ? :)

Link to comment
Share on other sites

agorasa kai autin tin trofi mipos voithisei ligo....http://www.cyclop-eeze.com/index.php

simera ligo pou ton paratirousa tsimpage vraxo tora an etroge kati ksero go...

Link to comment
Share on other sites

Να γράφεις με ελληνικά φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε ενα yellow tang που πηρα ..ειναι η 2 μερα που το εχω χθες εριξα τροφη φλεικσ εφαγε ενα με δυο μικρα φυλλα....σημερα με τα πελετσ τιποτα τα εβαζε στο στομα και τα εφτυνε το ιδιο εκανε και χθες με τα φλεικς αλλα μετα εφαγε 2 μικρα...να ανησυχω η αν πεινασει θα φαει....το θεμα ειναι οτι ηδη η κοιλια του ειναι λιγο προς τα μεσα...

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και την αντικατασταση βραχου σιγα σιγα με ινδονησιακο μονο...

post-1571-1268036172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά πιο όμορφο.Στην αριστερή μεριά προσπάθησε να ξεμπουκώσεις λίγο περισσότερο το βράχο σου για να έχει καλύτερη κυκλοφορία αλλά και να γίνει πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...