Jump to content

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ


andria

Recommended Posts

Να ρωτήσω τα φυτά τα πιο απλά που δε θέλουν CO2 θέλουν κάποιο ειδικό απόστρωμα?Γιατί πήρα χαλίκι 10 κιλά και μου είπαν ότι αν βάλω αληθινά φυτά θέλει κάτι μπαλίτσες τησ JBL για να παίρνουν τα απαρίτητα στοιχεία τα φυτά. Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα που πήρα το χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν θες πες μας ποιά φυτά σκοπεύεις να βάλεις για να σου πούμε συγκεκριμένα.

Γενικά τα φυτά που έχουν χαμηλές απιτήσεις σε φως, έχουν και χαμηλές απαιτήσεις σε διοξείδιο και λίπασμα.

Κάποια όμως είδη με πλούσιο ριζικό σύστημα όπως οι κρυπτοκορύνες οι εχινόδοροι και άλλα, θα εκτιμήσουν την λίπανση στις ρίζες, χωρίς να σημαίνει οτι χωρίς αυτήν δεν θα αναπτυχθούν.

Σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις λεπτό χαλίκι κάτω από 3-4 χιλιοστά ώστε να αναπτυχθούν οι ρίζες εύκολα.

Μπορείς να εμπλουτίσεις στην αρχή με ταμπλέτες βυθού τις ρίζες των φυτών ατομικά ώστε να πάρουν τα πάνω τους και μετά ρίχνεις λίγο υγρό λίπασμα και καμιά τεμπλέτα αραιά και που όταν δείς οτι η ανάπτυξή τους μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τα φυτά τα πιο απλά που δε θέλουν CO2 θέλουν κάποιο ειδικό απόστρωμα?Γιατί πήρα χαλίκι 10 κιλά και μου είπαν ότι αν βάλω αληθινά φυτά θέλει κάτι μπαλίτσες τησ JBL για να παίρνουν τα απαρίτητα στοιχεία τα φυτά. Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα που πήρα το χαλίκι?

Αυτά τα φυτά μου είπαν ότι μπορώ χωρίς CO2:

Φυτα αργης αναπτυξης που τρεφονται απο τις ριζες τους:

Crinum natans και Crinum thaianum

Sagittaria platyphylla και S. subulata

Vallisneria americana, asiatica και spiralis

Echinodorus amazonicus (amazon sword), E. major, E. bleheri και άλλα πρασινα ειδη Echinodorus

Cryptocorynes ολες...

Aponogeton crispus

Φυτα αργης αναπτυξης που τρεφονται απο το φυλλωμα τους και χρησιμοποιουν τις ριζες τους για να συγκρατουνται:

Αnubias

Microsorium pteropus (java fern)

Bolbitis heudelotii

Vesicularia dubyana (java moss)

Φυτα γρηγορης αναπτυξης:

Ceratophyllum demersum (hornwort)

Shinnersia rivularis

Limnophila sessiliflora

Bacopa monnieri

Egeria (Elodea) densa

Hygrophila difformis

Hygrophila polysperma (η πρασινη, οχι η κοκκινη)

Hygrophila corumbosa (πιο αργης αναπτυξης αλλά μη απαιτητικη)

Ludwigia repens

Vallisneria gigantea

Κάποια από αυτά θα βάλω αρχικά και βλέπουμε. Το χαλίκι που πήρα είναι 4-6 χιλιοστά.Κάνει?Ήταν το μόνο σε φυσικό χρώμα. Μπορώ δηλαδή μόνο με ταμπλέτες και λίπασμα χωρίς ταμπλέτες να βάλω φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Είχα επιτυχία και με παχύτερο χαλίκι από αυτό οπότε δεν νομίζω να δυσκολέψει ιδιέταιρα τα φυτά σου, απλά προσπάθησε εκεί που θα είναι τα φυτά με πολλές ρίζες να έχει βάθος πάνω από 6εκ. και να γίνει σωστό κόψιμο ριζών (με κοφτερό ψαλίδι αφαιρείς τα 2/3 του μήκους των ριζών) και σωστό φύτεμα (απλωτά οι ρίζες με προσοχή να μην τραυματιστούν)

Link to comment
Share on other sites

Είχα επιτυχία και με παχύτερο χαλίκι από αυτό οπότε δεν νομίζω να δυσκολέψει ιδιέταιρα τα φυτά σου, απλά προσπάθησε εκεί που θα είναι τα φυτά με πολλές ρίζες να έχει βάθος πάνω από 6εκ. και να γίνει σωστό κόψιμο ριζών (με κοφτερό ψαλίδι αφαιρείς τα 2/3 του μήκους των ριζών) και σωστό φύτεμα (απλωτά οι ρίζες με προσοχή να μην τραυματιστούν)

Άρα να ξεκινήσω με καμιά anubia βάζοντας κάποια ταμπλέτα μόνο για βοήθεια έτσι?Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η τάση να δένουμε στα ξύλα τις ανούμπιες και τα άλλα φυτά που χρησιμοποιούν τις ρίζες τους για στήρηξη, παρ' όλα αυτά μπορείς να την φυτέψεις αλλά άσε τον πράσινο "κορμό" της, έξω γιατί θέλει φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω τα φυτά τα πιο απλά που δε θέλουν CO2 θέλουν κάποιο ειδικό απόστρωμα?Γιατί πήρα χαλίκι 10 κιλά και μου είπαν ότι αν βάλω αληθινά φυτά θέλει κάτι μπαλίτσες τησ JBL για να παίρνουν τα απαρίτητα στοιχεία τα φυτά. Εσείς τι λέτε να κάνω τώρα που πήρα το χαλίκι?

να συμπληρωσω κι εγω στην ιδια ερωτιση το χαλικι που πηρα απο πετσοπ ειναι ετοιμο μου ειπε δεν χρειαζετε πλησιμο ομως θελω να βαλω φυτα μεσα χαμιλα σαν γκαζον, η ερωτιση ειναι να παρω νεο χαλικι και ειδικο χωμα η να μεινω ετσι αν παρω ψιλοχωμα να το βαλω απο πανω και το χοντρο απο κατω?

και τελος ποια ειναι τα φυτα που φενονται σαν γκαζον?

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα-λιπασμα εχει ζωη 6 μηνες περιπου και ειναι αναγκαιο σε πολυ απαιτητικα φυτεμενα, παντα με την προυποθεση οτι μετα που θα ειναι πλεον αχρηστο, να ξεστησεις το ενυδρειο και να το ξαναρχισεις απο την αρχη.

Εγω ειχα και το μετανοιωσα θα μπρουσα να κανω τη δουλεια μου οπως τωρα με ταμπλετες λιπασματος καθε τρεις μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Το υποστρωμα-λιπασμα εχει ζωη 6 μηνες περιπου και ειναι αναγκαιο σε πολυ απαιτητικα φυτεμενα, παντα με την προυποθεση οτι μετα που θα ειναι πλεον αχρηστο, να ξεστησεις το ενυδρειο και να το ξαναρχισεις απο την αρχη.

Εγω ειχα και το μετανοιωσα θα μπρουσα να κανω τη δουλεια μου οπως τωρα με ταμπλετες λιπασματος καθε τρεις μηνες.

δηλαδη θα το ξανακανεις? με τον τροπο που λες? δηλαδη με ταμπλετες λιπασματος?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θα το ξανακανεις? με τον τροπο που λες? δηλαδη με ταμπλετες λιπασματος?

Το εχω κανει ηδη, εβγαλα το αχρηστο πια υποστρωμα και λειτουργει μονο με αμμο και ταμπελετες :wub:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ταμπλετες τις JBL ειναι πολυ καλες και το σημαντικότερο τις ανανεώνεις μετα απο 1 χρονο.

Αν εχεις πολλα φυτα δυσκολα πρεπει να βαλεις CO2.

Κανε μια μπουκαλα DIY δεν ειναι τιποτα μην τη φοβάσαι.

Και θα με θυμηθείς θα κανεις δασος απο υγειει φυτα

Link to comment
Share on other sites

οταν λες co2 κανετο λιγο ποιο λιανα γιατι δεν σκαμπαζω τιποτα για το σιγκεκριμενο θεμα και ποσο κοστιζει.

οσο για το χαλικι εχω του εμποριου το ποροδες και οταν ρωτισα στο μαγαζι μου ειπε οτι τα φυτα που εχουν εμφανιση γκαζον εχουν μικρη διαρκεια ζωης και οτι μετα απο λιγους μηνες (3 με 4) χαλανε και θελει αλλαγμα ολο το χαλικι (αυτο που επαθες εσυ? )

Link to comment
Share on other sites

Για το CO2 πρεπει να ξερεις οτι εξαρτάται απο τον αριθμο τον φυτων που εχεις και τις απαιτήσεις τους.

Δεν μας λες τι φυτα εχεις η πρόκειται να βαλεις.

Τωρα για το γκαζον για να το κανεις πρεπει να εχεις εμπειρία.

Ασε τους πετσοπαδες τι σου λενε δεν παθαίνει τιποτα αν οι συνθηκες ειναι κατάλληλες και το φροντίζεις.

Και να σου χαλασει ξηλώνεις μονο το γκαζον και οχι το χαλίκι.

Το χαλικι δεν παθαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το DIV ΤΙ ειναι και πως φτιαχνεται?

ειδα ενα σχετικο ποστ του ιωαννη στελλα αλλα δεν καταλαβα αυτο το μπουκαλακι μπαινει μεσα στο ενυδρειο με τα συστατικα (ζαχαρη μαγια και σοδακαι νερο) αλλα στο σωληνακι ?τι κανω η μια ακρη ειναι μεσα στο μπουκαλι η αλλη ακρη που θα ειναι στην αεραντλια μηπως?

αν ειναι ευκολο καντετο λιγο ποιο λιανα για να το εμπεδωσω γιατι σκεφτομε να το κανω αυτο δεν μου περισευουν προς το παρον 200 ευρω για co2 μπουκαλα με τα παρελκομενατης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...