Jump to content

ποσα μπορω να βαλω μασα στο 75λτ.


Γιωργος guppy

Recommended Posts

Γεια σας , προκειτε να παρω το cayman 60 profecional.Σκοπος μου ειναι να βαλω καποι guppy,moly ή platy και corydoras.Θα ηθελα να μου πειτε ποσα ψαρια μπορω να βαλω ,τι αλλα ψαρια και αν θα γινεται να μπουν α αλλα.Τι φυτα να βαλω και γενικα να μου πειτε εκτοs τα corydoras σε τι βαθμους ζουνε τα ζωοτοκα. :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , προκειτε να παρω το cayman 60 profecional.Σκοπος μου ειναι να βαλω καποι guppy,moly ή platy και corydoras.Θα ηθελα να μου πειτε ποσα ψαρια μπορω να βαλω ,τι αλλα ψαρια και αν θα γινεται να μπουν α αλλα.Τι φυτα να βαλω και γενικα να μου πειτε εκτοs τα corydoras σε τι βαθμους ζουνε τα ζωοτοκα. :D:rasp::rasp:

Στα 75 λίτρα μη συνδυάσεις διάφορα είδη από ζωοτόκα. Προσωπικά θα σου έλεγα να βάλεις μόνο ένα είδος και σε αριθμό 2 αρσενικά με 6-7 θηλυκά. Φυσικά αν βάλεις ζωοτόκα ξεχνάς τα Corydoras!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , προκειτε να παρω το cayman 60 profecional.Σκοπος μου ειναι να βαλω καποι guppy,moly ή platy και corydoras.Θα ηθελα να μου πειτε ποσα ψαρια μπορω να βαλω ,τι αλλα ψαρια και αν θα γινεται να μπουν α αλλα.Τι φυτα να βαλω και γενικα να μου πειτε εκτοs τα corydoras σε τι βαθμους ζουνε τα ζωοτοκα. :D:rasp::rasp:

Αν εννοεις θερμοκρασια στους 25-26 εισαι καλα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στα 75 λίτρα μη συνδυάσεις διάφορα είδη από ζωοτόκα. Προσωπικά θα σου έλεγα να βάλεις μόνο ένα είδος και σε αριθμό 2 αρσενικά με 6-7 θηλυκά. Φυσικά αν βάλεις ζωοτόκα ξεχνάς τα Corydoras!

καποια neon tetra ισως και τι αλλα ψαρια μου προτεινετε να βαλω :D

Link to comment
Share on other sites

καποια neon tetra ισως και τι αλλα ψαρια μου προτεινετε να βαλω :D

Φιλε μου, αφου θες να ασχοληθεις με ζωοτοκα μενεις στα ζωοτοκα.

Μιλαμε και για μικρο ενυδρειο οποτε δεν εχεις και πολλες επιλογες..

Αποκλειεις και του ξιφοφορους που θελουν πιο πολλα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αφου θες να ασχοληθεις με ζωοτοκα μενεις στα ζωοτοκα.

Μιλαμε και για μικρο ενυδρειο οποτε δεν εχεις και πολλες επιλογες..

Αποκλειεις και του ξιφοφορους που θελουν πιο πολλα λιτρα...

Ποσα guppy μπορω να βαλω και καποιον γλυφτη για αλγη γιατι θα εχει ζωντανα φυτα και καποιο ψαρι το οπιο θα τρωει της τροφες απο τον βυθο?Τι φυτα μπορω να βαλω? :D

Link to comment
Share on other sites

Το νεράκι της βρύσης σου τι τιμές έχει;

Το νερό τι τιμές θα έχει όταν το στήσεις τρέξει στρώσει;

Αυτά πιστεύω οτι πρέπει να σε απασχολούν προς το παρόν.

Αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις και τι μπορείς να βάλλεις(μην κάνεις και εσύ το λάθος μου: διάλεξα τέτρα ενώ το νερό της βρύσης μου έχει ρΗ8.2 και gh26 γιατί εκτός από εσένα ταλαιπωρούνται και τα ψαράκια που δε φταίνε και τίποτα)...

Σταθεροποίησε τιμές στρώσε το νεράκι και τότε με δεδομένα θα βρείς και απο μόνος σου κάνοντας λίγο ψάξιμο και με λίγο διάβασμα τις πιθανές συνθέσεις...

Όλοι εδώ θελουν να σε βοηθήσουν κράτα αυτό,ακολούθησε τις διαδικασίες στρωσίματος και όταν θα είσαι έτοιμος ότι απορία έχεις την μοιράζεσαι.....

Καλή συνέχεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Το νεράκι της βρύσης σου τι τιμές έχει;

Το νερό τι τιμές θα έχει όταν το στήσεις τρέξει στρώσει;

Αυτά πιστεύω οτι πρέπει να σε απασχολούν προς το παρόν.

Αλλιώς δεν μπορείς να ξέρεις και τι μπορείς να βάλλεις(μην κάνεις και εσύ το λάθος μου: διάλεξα τέτρα ενώ το νερό της βρύσης μου έχει ρΗ8.2 και gh26 γιατί εκτός από εσένα ταλαιπωρούνται και τα ψαράκια που δε φταίνε και τίποτα)...

Σταθεροποίησε τιμές στρώσε το νεράκι και τότε με δεδομένα θα βρείς και απο μόνος σου κάνοντας λίγο ψάξιμο και με λίγο διάβασμα τις πιθανές συνθέσεις...

Όλοι εδώ θελουν να σε βοηθήσουν κράτα αυτό,ακολούθησε τις διαδικασίες στρωσίματος και όταν θα είσαι έτοιμος ότι απορία έχεις την μοιράζεσαι.....

Καλή συνέχεια... :rasp:

Εχω κανει μετρησεις αλλα πιο παλια και το ρΗ ηταν γυρω στο 7,2 με 7,6.Ευχαριστω :D ομως

Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω καταλάβει και εγω από τα διάφορα λάθη που έκανα στην αρχή είναι οτί κάλο είναι να μην παίζεις με τις παραμέτρους του νερόυ (τουλάχιστον μέχρι να αποκτήσεις κάποια εμπειρία)...

Στήσε το ενυδρείο σου έχε την υπομονή να στρώσει σωστά και μετά θα ασχοληθεις με τις πιθανές συνθέσεις...

Απλά μην διαλέξεις ψάράκια από την εμφάνιση και τα χρώματα(γνώμη μου πάντα) γιατί θα αλλάξεις πολλες συνθέσεις (εχοντας πολλές απώλειες) για να καταλήξεις τελικά σε αυτήν που είναι και η πιο ''λογική'' για το νερό σου(χωρίς να ταλαιπωρείσαι και να ταλαιπωρείς)...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αφου θες να ασχοληθεις με ζωοτοκα μενεις στα ζωοτοκα.

Μιλαμε και για μικρο ενυδρειο οποτε δεν εχεις και πολλες επιλογες..

Αποκλειεις και του ξιφοφορους που θελουν πιο πολλα λιτρα...

Ομως ακομα δεν μου εχετε απαντησει για το ποσα guppy να βαλω. :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησαν ποιο πανω 2 αρσενικα και 6 θηλυκα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...