Jump to content

Φωτισμός για φυτεμένο ενυδρείο


nkarvounis

Recommended Posts

Καλημέρα,

Οδηγούμε στην επιλογή των metal halide λαμπών για το φυτεμένο μου ενυδρείο.

Οι διαστάσεις του είναι 150 * 55 * 80 = 590 λίτρα καθαρό.

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας, τι λάμπες πρέπει να πάρω; πόσες; θερμοκρασία; watt; κπλ. επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω οιοδήποτε φωτιστικό ή πρέπει να είναι σετ με την λάμπα.;

HQL ή HQI;

Επίσης να σας επισημάνω ότι σκέφτομαι να κόψω τα καπάκια και να τις κρεμάσω από την οροφή.

δηλαδή κάτι τέτοιο :

http://www.aquaristic.net/AQa6e8c6ae649beb...2600+1124788725

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν είσαι ικανοποιημένος από τις pc;

Υ.Γ. για δες και το λινκ, δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

το link...>

HQL.doc

Δεν είναι αυτό που ήθελα, και δεν βλέπω την ανάπτυξη χρωματική κα μή που θα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

HQL ή HQI;

Θα διάλεγα όπωσδήποτε HQΙ για τον λόγο οτι εκπέμπουν ένα "συμπαγές" ηλιακό φάσμα, σε αντίθεση με τις κανονικές που παράγουν πολύ κίτρινο, λίγο κυανό και όχι πολύ ερυθρό.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μερικά links που μου έστειλε ο lasal προς ενημέρωση και των υπολοίπων

http://www.licht-kirschner.de/leuchten_aqu...n/hql_main.html

http://www.lamptech.co.uk/Spec%20Sheets/Osram%20HQIBT400.htm

http://www.lamptech.co.uk/

ευχαριστώ :)

Σίγουρα κοίταγα πάνω από 5000 Κ μέχρι 8000 Κ

ξέρει κανείς κόστος λαμπών στην Ελλάδα;

το ντουι από τι πρέπει να είναι; πορσελάνη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σίγουρα κοίταγα πάνω από 5000 Κ μέχρι 8000 Κ

GIESEMANN ECO 230 2*150 Watt HQI 10.000 Kelvin

Θα μπλεδίζει και θα είναι λίγο ψυχρό σαν φώς

Αν δεν σε ενοχλεί το φάσμα που θα είναι κάπως έτσι

http://www.webaquarium.it/immagineprodotti...e40spectrum.jpg

τότε θα είναι οτι πρέπει για τα φυτά, και θα σε ευγνωμονούν :rolleyes:

Ειδικά το glosso :)

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Lasal τα εχεις μπερδεψει λιγο, καταρχην αυτο που δινεις σαν jpeg ειναι για λαμπα κοντα στα 12500κελβιν, οχι 8000 που λεει ο Νικος. Ακομα και οι 10000 εχουν καποια μικρη αλλα υπαρκτη κιτρινιλα, εχω δοκιμασει ολα σχεδον τα φασματα τις αγορας και οι μονες λαμπες που δεν εχουν κιτρινιλα ειναι πανω απο 12.000 με 14000κελβιν. Δεν αναφερω τις 6000κελβιν γιατι ειναι σχεδον μονο κιτρινο στο ματι.

Με 8000 ή 10000 μπορει να παει μια χαρα νομιζω, εχω δει διαφορα φυτεμενα στο ιντερνετ ακομα και με τετοιες λαμπες, αν και οταν προσωπικα παντα πειραματιστικα με φυτεμενο, μπορει στο ματι να μου αρεσαν οι δεκαρες(10000κελβιν), ομως καλυτερη αναπτυξη ειχα δει με τις εξαρες(6000κελβιν). Κατι που ακομα και στο θαλλασινο σε χηση refugium με αλγες κτλ ισχυει και εκει. Με αλλο φωτισμο δινουν τα μεγιστα τα κοραλια και με αλλο οι αλγες! Ισως τα 8000κελβιν να ειναι το κλειδι, η μεση λυση.

Εχω βρει πολυ φθηνες λαμπες ΜΗ σε ειδικα καταστηματα για λαμπες, με κοστος 20-25 ευρω για τις 400watt / 6500κελβιν εξιδικευμενες για aquacalture και θερμοκηπια. Το μεγαλο προβλημα ειναι αλλου, οχι στις λαμπες, αλλα πως θα καταφερεις να φτιαξεις ενα καπακι μονος σου για αυτες τις λαμπες απο το να το αγορασεις ετοιμο. Και ο λογος ειναι οι παρα πολυ υψηλες θερμοκρασιες που σε ενα ξυλινο καπακι, ειναι αρκετα πιθανο να οδηγησουν ακομα και σε φωτια. Παρολο την χρηση κεραμικης βασης για να βιδωσει η λαμπα!

Γνωμη μου ειναι να δωσεις κατι παραπανω για ενα ομορφο κρεμαστο καπακι, ενω για το ballast μαζι με την λαμπα εχουμε ακρες να τα αποκτησουμε σε πολυ λογικες τιμες απο εδω. :)

Link to comment
Share on other sites

Lasal τα εχεις μπερδεψει λιγο, καταρχην αυτο που δινεις σαν jpeg ειναι για λαμπα κοντα στα 12500κελβιν, οχι 8000 που λεει ο Νικος. Ακομα και οι 10000 εχουν καποια μικρη αλλα υπαρκτη κιτρινιλα,

Αμπααά καθόλου

Αχ αχ πάλι αυστηρός :rolleyes:

Μάριε γνώριζα απο την αρχη τι είχε παραγγείλει ο Νίκος γιαυτό και το έγραψα ποιο πάνω

GIESEMANN ECO 230 2*150 Watt HQI 10.000 Kelvin

Αυτός ειναι και ο λόγος που είπα "θα είναι κάπως έτσι"

Εκείνη την στιγμή ειχα δουλειά και βρήκα αυτήν την φωτογραφία πρόχειρη

:)

Αντε και καλορίζικο Νίκο, να βγάλεις πολλά φυτά, να μην προλαβαίνεις να κλαδεύεις

και οτι προλαβαίνεις να τα στέλνεις θεσσαλονίκη

:D

Link to comment
Share on other sites

Αμπααά καθόλου

Αχ αχ πάλι αυστηρός :D

Μάριε γνώριζα απο την αρχη τι είχε παραγγείλει ο Νίκος γιαυτό και το έγραψα ποιο πάνω

GIESEMANN ECO 230 2*150 Watt HQI 10.000 Kelvin

Αυτός ειναι και ο λόγος που είπα "θα είναι κάπως έτσι"

Εκείνη την στιγμή ειχα δουλειά και βρήκα αυτήν την φωτογραφία πρόχειρη

:rolleyes:

878[/snapback]

Παντα, παντα... :rolleyes::) Οχι βρε παιδια, με παρεξηγησατε :rolleyes: , δεν το καταλαβα καν οτι ισως ειχε τετοια αποχρωση το ποστ :D:D

Ωραιο φωτιστικο παντως...Νικο πολυ καλη αγορα, γιατι ομως δεν πηρες 250αρες λαμπες? Πολυ Hi-maintance θα ηταν το ενυδρειο μετα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή αναζήτηση και συζήτηση σε δύο ξένα FORUM που ασχολούνται αποκλειστικά με φυτεμένα, κατέληξα σε αυτές.

Ο λόγος είναι ότι με τις 250 θα είχα πάρα μα πάρα πολύ φως πράγμα που θα μου κατάστρεφε το ενυδρείο από θέμα άλγης συν ότι ο βασικός μου προβληματισμός ήταν αν θα έχω αρκετό φως στον βυθό. Οι HQI έχουν την ιδιότητα να διεισδύουν μέχρι τον βυθό για το ύψος του ενυδρείου που έχω άρα πιστεύω ότι θα είμαι ΟΚ.

Ο Amano συμβουλεύει τις 150αρες + 2 PC αλλά επειδή το φωτιστικό θα πήγαινε πολύ ακριβά θα κάνω πατέντα για τις PC.

Όσο για τα φυτά Γιάννη, θα φέρω σακούλες μόλις έρθω :):rolleyes:

Σε τι ύψος από το ενυδρείο λέτε να το βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του είναι 150 * 55 * 80 = 590 λίτρα καθαρό.
Ο λόγος είναι ότι με τις 250 θα είχα πάρα μα πάρα πολύ φως πράγμα που θα μου κατάστρεφε το ενυδρείο από θέμα άλγης συν ότι ο βασικός μου προβληματισμός ήταν αν θα έχω αρκετό φως στον βυθό. Οι HQI έχουν την ιδιότητα να διεισδύουν μέχρι τον βυθό για το ύψος του ενυδρείου που έχω άρα πιστεύω ότι θα είμαι ΟΚ.

Ο Amano συμβουλεύει τις 150αρες + 2 PC αλλά επειδή το φωτιστικό θα πήγαινε πολύ ακριβά θα κάνω πατέντα  για τις PC.

To 55 και το 80 ποιες διαστασεις ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...