Jump to content

Η ΚΟΡΗΜΟΥ


herbi

Recommended Posts

πολυ ομορφο ψαρι φιλε! :hysterical:

συμφωνω με τους υπολοιπους για τα ξυλα και τα φυτα.και θα ειναι καλυτερο για το ψαρι σου και θα ειναι ποιο ομορφο και θα το ευχαριστηθεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Xμμμ :hysterical::ooh2:

Δυο σχεδον ιδια ψαρια σε γεωγραφικους αντιποδες...

Τι σου κανει η εξελιξη...

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ψαρι σου κ φαινεται προσεγμενο κ υγιεστατο!

πολυ καθαρο κ το ενυδρειο.

οι φωτο ολα τα λεφτα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα και ευχαρστω για τα καλασας.

οντος το ψαρι του εχω μεγαλι αδιναμια.

τα ξυλλα τελικα αγοραστικαναι ειναι σε κουβα οπου μουλιαζουν και να φιγει η κυτρινιλλα αο βδομαδα θα βαλω και φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!! :hysterical:

Τελικά απο φυτα αποφάσισες να μην βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα και ευχαρστω για τα καλασας.

οντος το ψαρι του εχω μεγαλι αδιναμια.

τα ξυλλα τελικα αγοραστικαναι ειναι σε κουβα οπου μουλιαζουν και να φιγει η κυτρινιλλα αο βδομαδα θα βαλω και φωτο..

Γνωμη μου ειναι να τα βαλεις και με την κιτρινιλα...

Θα νιωσει πιο ανετα το ψαρι σου... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν την χρειαζεται την κιτρινιλα το ψαρι, γιατι ΔΕΝ καταγεται απο τον Αμαζονιο!

http://www.aquaticcommunity.com/arowana/asian.php

υπαρχουν παρα πολλα ειδη arowanas

http://www.aquaticcommunity.com/arowana/fish.php

herbi εκανες το τεστ με το ακουαφορτε στις πετρες?

Link to comment
Share on other sites

αγορασα τα ξυλα και τα ευαλα σε λεκανι για μουλιασμα οταν μπουν τα ξυλα μεσα θα βαλω και κανενα φυτακι οπως ανουμπιες και κερατοφιλο. foto σηντομα.

Link to comment
Share on other sites

δεν την χρειαζεται την κιτρινιλα το ψαρι, γιατι ΔΕΝ καταγεται απο τον Αμαζονιο!

http://www.aquaticcommunity.com/arowana/asian.php

υπαρχουν παρα πολλα ειδη arowanas

http://www.aquaticcommunity.com/arowana/fish.php

herbi εκανες το τεστ με το ακουαφορτε στις πετρες?

Kωστα θα μπορουσες να με ενημερωσεις για την ακριβη ονομασια του συγκεκριμενου ψαριου..??

Αν προκειται για το Scleropages formosus βρηκα πως ζει σε μερος του Ποταμου Malay Peninsula και

Cardamon Range...Στον πρωτο ποταμο μπορω να πω πως το νερο εχει χρωμα καφε...Στον δευτερο δεν μπορεσα να βρω καλες φωτογραφιες...

Επισης Blackwater δεν υπαρχει μονο στον Αμαζονιο μιας και το μαυρο-κιτρινο-καφε νερο προερχεται απο τις τανινες που ελευθερονται απο τα "νεκρα" ξυλα και φυλα που πευτουν στο νερο...Τωρα δεν ειμαι σιγουρος για το αν υπαρχουν ξυλα στην Ασια και την Ινδονησια :ooh2:

Τελος παντων επειδη χθες το βραδυ εψαξα για το συγκεκριμενο ψαρι μιας και μου κινησε το ενδιαφερον μπορω να παραθεσω καποιες πληροφοριες που βρηκα...

Πρωτον κατι το οποιο με δυσαρεστησε πολυ ειναι οτι το συγκεκριμενο ψαρι βρισκεται στην κοκκινη λιστα και παρολα αυτα υπαρχει στο εμποριο :thumbup:Εδω

Φιλε μου εχεις ενα υπεροχο και "σπανιο" ψαρι και ελπιζω να συνεχισεις να το χαιρεσαι για πολλα χρονια :thumbdown:

Φιλικα Κωστης!! :hysterical:

Υ.Γ Ολες οι πληροφοριες παρθηκαν απο Εδω(Αν εχετε χρονο ριξτε μια ματια... :bowdown: )

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

εχω ακομα καποιους ενδιασμους,αν και εμενα μου φαινετε για asian.

ειναι πολυ πιθανο να ειναι Scleropages jardinii η Scleropages leichardtii.(και οι δυο Αυστραλιακης καταγωγης)

θα μπορουσες να μας πεις herbi σε τι τιμη αγορασες το ψαρι?εχει μεγαλη σημασια...

ακομα και αν δεν ειναι η asian παντως,ο φιλος εχει ενα ψαρι παραπανω απο σπανιο για τα Ελληνικα δεδομανα,

για'αυτο respeeeeeeect!!!

(Κωστη δεν δουλευει το δευτερο λινκ)

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο λινκ εχει να κανει με το γνωστο (ελπιζω) σε ολους Fishbase που κατα την γνωμη μου ειναι η πιο εγκυρη πηγη....Ελπιζω να δουλευει τωρα...!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψαρι το αγορασα πριν 2 χρωνια κοντα μου το εφερε ενα pet sop οπου το παιδι ειναι καλος γνωστος μου ηταν 10 εκατοστα μορο ακομα και χατιρικα μου πειρε 90 ευρο.

επισης μου ειπαι οτι ειναι ασιατικο. τωρα τη να πω;;;;;;

επισης το ειδε και ενας περαστικος πανω στη μεταφορατου οπου εχει ενιδριο και μου εδιναι στο χερι 400 ευρο αν και νομιζα οτι με δουλευε μου ελεγε αληθια...

αλλα οταν καποιος αγαπαει κατι σαν πεδιτου δεν το αποχοριζεται ουτε για ολλο το χρυσαφι του κοσμου...(που λεει ο λογος)

Έγινε επεξεργασία - herbi
Link to comment
Share on other sites

Από όσα arowana έχω δει, είναι αυτή που έχει τις καλύτερες συνθήκες...

ναι εεεεεε???????? :ooh2::bowdown::thumbup::thumbdown:

παιδια το ψαρι το αγορασα πριν 2 χρωνια κοντα μου το εφερε ενα pet sop οπου το παιδι ειναι καλος γνωστος μου ηταν 10 εκατοστα μορο ακομα και χατιρικα μου πειρε 90 ευρο.

επισης μου ειπαι οτι ειναι ασιατικο. τωρα τη να πω;;;;;;

επισης το ειδε και ενας περαστικος πανω στη μεταφορατου οπου εχει ενιδριο και μου εδιναι στο χερι 400 ευρο αν και νομιζα οτι με δουλευε μου ελεγε αληθια...

αλλα οταν καποιος αγαπαει κατι σαν πεδιτου δεν το αποχοριζεται ουτε για ολλο το χρυσαφι του κοσμου...(που λεει ο λογος)

αλλος ενας λογος να πιστευω οτι ειναι asian.... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Η Jardini ειναι παιδια!Με βαλατε σε σκεψεις και εκατσα και το εψαξα.Αν δειτε φωτογραφιες απο ενηλικες Jardini θα το καταλαβετε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ να το χαίρεσαι.Το ψάρι δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι Jardini.?

Αν ναι μπορει καποιος να μου πει την λατινικη ονομασια του ψαριου γιατι δεν το βρισκω..??

Υ.Γ συγνωμη για τα offtopic της παρουσιασης και θα παρακαλουσα καποιον αρμοδιο Moderator να κανει μια μεταφορα της συζητησης ωστε να συνεχισουμε εκει και να μην χαλαμε το τοπικ...Ευχαριστω και παλι συγνωμη:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυστραλιακια ειναι και λεγεται Jardini Saratoga και το λατινικο της ονομα ειναι Scleropages jardini

ποιες διαφορες εντοπιζεις σε σχεση με την Ασιατικη?

εκτως οτι ειναι δυσκολο να τη δεις σε καταστημα!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ειδη:

all.jpg

1. Cross-Back Golden Arowana

2. Green arowana

3. RTG (Red Tailed Golden)

4. Yellow Tail

5. red arowana

6. Pearl Arowana / Northern Barramundi

7. Spotted Barramundi

8. Black Arowana

9. Silver arowana

για περισσοτερα:

http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=355155

δες και εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry291113

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι της ηξερα της Jardini και καθισα και το ξαναψαξα το θεμα επιδι με μπερδεψατε και ετσι της ξαναβρικα!Απο κει και περα ωραια η φωτο που εχεις βαλει με της arowanες αλλα αν καπιος δεν γνωριζει δεν μπορει να καταλαβει και πολλα πραγματα απο αυτην,θα σου δοσω εγω μια διευθυνση να μπεις που εχει καλητερες φωτο και και θα βρεις τι διαφορες εχουν.Οπιος ενδιαφερεται μπορει να μπει στο site australian arowanas οπου ειναι για Αυτσραλιακες Arowanες μονο και λεει ωραια πραγματα.Και για να δειτε το αλλο site με τις φωτο απο τις arowanες γραψτε αυτο mypalhs.com/forums/showthread.php?t=83036 στο google (ο τιπος τις εχει ολες και με τα σωστα τους ονοματα,οπιος γουσταρει τις Arowanες θα τρελαθει).Και sorry που τα δινω ετσι τα site και δεν τα βαζω οπως εσεις (να πατας το ονομα του site και να σε περναει αυτοματα σε αυτο) αλλα δεν γνωριζω και πολλα πραγματα απο τετια.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!! :hysterical:

εγω το εβαλα θεμα στο arofanatics.com που ειναι εξειδικευμενο φορουμ στα ψαρια αυτα και με καληψαν..

ειναι jardinii!!!

(για να ποσταρεις λινκ,απλα το κανεις copy-paste απο τη γραμμη αναζητησης!) :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια μικρη αλαγη και προσθεσα καποια ξηλα και αφερεσα της πετρες που δεν κανουν.

επισης μαλον θα βαλω και κανενα φιτακι αλλα αργοτερα..

οριστε και καποιες φοτο.........

post-16548-1259660519_thumb.jpg

post-16548-1259660536_thumb.jpg

post-16548-1259660551_thumb.jpg

post-16548-1259660565_thumb.jpg

post-16548-1259660578_thumb.jpg

post-16548-1259660592_thumb.jpg

post-16548-1259660607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...