Jump to content

Ich που δεν υποχωρει


Recommended Posts

λοιπον εχουμε και λεμε εδω και ΕΝΑΜΗΣΙ ΜΗΝΑ περιπου παρουσιαστηκε ick στο νεοστρωμενο τοτε ενυδρειο μου

στο οποιο υπηρχαν μονο νεον τετρα... απο τοτε μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει να το εξαλειψω...

κατα τη διαρκεια της θεραπειας γεννηθηκαν στο ενυδρειο μου αγνωστου μεχρι στιγμης ειδους ψαρακια τα οποια πιστευω πως ειναι νεον επισης εχουν μπει και 6 κορυντορας αενεους και 2 κουλι...

ενω τα εννηλικα ψαρια καθαρισαν απο την πρωτη βδομαδα στον γονο δεν φευγει με τιποτα...

εκει που καθαριζουν ολα εμφανιζεται παλι ενα που να εχει ick επισης εχασα και τα 2 apple snail που ειχα μεσα..

εδω και εναμησι μηνα εχω 29-30 βαθμουσ θερμοκρασια και εχω χρισιμοποιησει 2 μπουκαλια κινεζικο

φαρμακο για το ick και μολις τελειωσα και το costapur της sera...

εχω απογοητευτει τελειως καθως δεν εχω καταφερει να χαρω το ενυδρειο μου ακομα :thumbup:

αν εχει καποιος καμοια ιδεα παρακαλω να βοηθησει.. :)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

ΛΙΤΡΑ 210lt

ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ- εξωτερικο dolfin 500 lt/h με σφουγκαρι και μακαρονι και εσωτερικο sera fil 120 me σφουγκαρι και spirolax miny.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ λειτουργει 2μιση μηνες περιπου

ΨΑΡΙΑ 9 νεον τετρα 6 corrydoras aeneus 2 cuhli loach 50 ψαρακια αγνωστης ταυτοτητας 1 olive netrite snail

και πολλα νεαρα apple snail

ΡΟΥΤΙΝΕΣ 2 φορες τη μερα ταισμα στην μια προσθετω και sera fistamin στην τροφη

αλλαγεσ νερου 2 φορες τη βδομαδα 15% το 1/4 απεσταγμενο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

PH 7.2

KH 7

GH 8

NO3 20

NH3 τελειωσε το τεστ περιμενω να πληρωθω για να παρω αλλο.. (τελευταια μετρηση πριν 8 μερες 0)

no2 τελειωσε το τεστ δεν θυμαμαι τελευταια μετρηση

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ

υγρα τεστ της tropical

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΟΥ μονο στον γοννο

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΨΑΡΙΟΥ γεννηθικαν στο ενυδρειο εδω και 1 μησι μηνα (μαζι με το ich)

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ασπροι κοκοι σαν ζαχαρη που κρατανε περιπου τρεις μερες...

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ διαροη ρευματος που ειχε σαν αποτελεσμα να στραβωσει το στομα απο μερικα νεον χρησιμοποιησα MELAFIX

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΙΚΕ anti ich bodygyard και sera costapur

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ συμφωνα με τις οδηγιες της συσκευασιας

ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ το bodygyard το πρωτο μηνα και το costapur τις τελευταιες 10 μερες

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ?

ΠΡΟΣΦΑΤΕς ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ειναι πολυ μικρα και δεν φαινονται αλλα ειναι σιγουρα ich

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ εχω αποφυγει τη θεραπεια με αλατι γιατι εχω διαβασει οτι τα ψαρια και τα φυτα που εχω

ειναι ευαισθητα σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι μετρήσεις σου... Ο συνδυασμός kH με pH δεν μου κάθεται πολύ καλά.

Προετοίμασε νερό και άλλαξε το 50%. Βάλε και άνθρακα. Καθάρισε κάθε υπόλειμμα φαρμάκου που έχει το ενυδρείο σου. Σήκωσε φωτογραφίες. ΜΗΝ ρίξεις την θερμοκρασία κάτω των 30 βαθμών σε καμία περίπτωση για τουλάχιστον 10 μέρες συνεχόμενα.

Καθημερινή ενημέρωση για τις κινήσεις σου και τις μετρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι κινησεις μου μεχρι στιγμης ειναι

α) ανεβασα την θερμικρασια στο 31

β)εβαλα και δευτερο θερμομετρο για σιγουρια

γ)αλλαγη 50%

δ)εβαλα 2 μερες τον ανθρακα

ε)προσθεσα και βακτηρια σημερα biodigest

το ph ειναι τοσο γιατι χρησιμοποιω diy co2 με καλη διαχυση κανονικα ειναι πανω απο 7.5

ζ) οριστε και οι φοτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

3 foto

ξερω οτι δεν φαινεται τιποτα αλλα ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω...

επισης αν ξερει κανενας να μου πει εαν τα ψαρακια που φαινονται ειναι οντως νεον...

και μια ακομα ερωτηση μεχρι ποσους βαθμους μπορω να φτασω τη θερμικρασια χωρις να ψοφησουν τα ψαρια?

post-15543-1260473619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης αν ξερει κανενας να μου πει εαν τα ψαρακια που φαινονται ειναι οντως νεον... Ναι

και μια ακομα ερωτηση μεχρι ποσους βαθμους μπορω να φτασω τη θερμικρασια χωρις να ψοφησουν τα ψαρια? 30

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον δεν εγραψα τοσο καιρο γιατι περιμενα πρωτα να περασει η ασθενεια σιγουρα...

πλεον και ενω εχουν περασει 10 μερες χωρις ick :D:angry2: μπορω να σας πω πως

τελικα το ξεπερασα και τι εφταιγε (για οποιον τουλαχιστον ενδιαφερεται η εχει το ιδιο προβλημα)...

απο την στιγμη που αφαιρεσα το φαρμακο απο το ενυδρειο με την συμβουλη των παιδιων που απαντησαν πιο

κατω μεσα σε τρεις ημερες η ασθενεια εξαπλωθηκε και στα εννηλικα ψαρια και σε ενα corrydoras..

και ενω ειχα απογοητευτει βρηκα τι δημιουργουσε τελικα το προβλημα..

στο ενυδρειο υπηρχε διαρροη ρευματος που δεν φαινοταν με το δοκιμαστικο κατσαβιδι...

εγω ειχα αντιμετωπισει ξανα προβλημα με το ρευμα και ειχα τραβηξει γειωση στο καλοριφερ (γιατι η πριζα δεν ειχε)

η οποια οντως εκανε το κατσαβιδι να μην αναβει αλλα υπηρχε ακομα ρευμα μεσα στο νερο (μετρησα με βολτομετρο):hysterical::hysterical: ...

ετσι εκανα μια μετατροπη στην πριζα η οποια ηταν απο τις παλιες (με τις τρεις τρυπες και η γειωση στη μεση)

να μπορει να μπαινει το πολυπριζο και να λειτουργει η γειωση...

η διαρροη προκαλουνταν απο την οθονη του υπολογιστη (που ειναι στο ιδιο πολυπριζο)

και ελλειψη γειωσης καπως περνουσε στο νερο...

αυτο ηταν το ick μεσα σε 4-5 μερες ειχε εξαφανιστει χωρις φαρμακα και θερμοκρασια στους 26...

και το ηθικο διδαγμα-

1) το ick μπορει να προκληθει και απο μικρη διαρροη ρευματος

2)το καλοριφερ δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν γειωση

3)το ick περναει και χωρις φαρμακα αρκει να ζουν σε καλες συνθηκες τα ψαρια..

4)μπορει να υπαρχει διαρροη ρευματος ακομα και αν δεν αναβει το δοκιμαστικο

5)ειμαι τυχερός που δεν επαθα καμια ηλεκροπληξια :thumbup:

αυτα και ελπιζω στο μελλον το post μου να βοηθησει καποιον να μην περασει την

ταλαιπωρια πο περασα εγω και τα ψαρια μου

ευχαριστω τον ΣΤΑΜΑΤΗΣ και τον stormtrooper που απαντησαν στις ερωτησεις μου και θα βαφτισω δυο ψαρακια στο ονομα τους :thumbup::thumbup::thumbup: ...

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...