Jump to content

ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΠΟΤΑΣΑ (ΥΔΡΟΞΙΔΙΟ ΤΟΥ ΝΑΤΡΙΟΥ) ???


giorgoskriti

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα !!! να μαι και παλι με τρελες απορείες όπως πάντα ..

Γεμίζοντας το ενυδρείο μου πηγάν όλα καλά μονο που οταν εκανα τις πρώτες μετρήσεις τα πραγματα δεν ητανε και τοσο ευχάριστα. Το PH μου βρίσκετε καπου πανω απο το 9,5 κατι βεβεα που ήταν αναμενόμενο αφου χρισημοποίηση χαλικι απο παραλια (αφου το ξεπληνα και το αφαλατωσα με υδροχλωρικο οξύ - βρασιμο - και ξανα ξεπλυμα). Τώρα το ρποβλημα μου ειναι να μαλακώσω λιγο το νερο (το GH ειναι στο 30!!) γιατί αν το αφήσω έτσι δεν βλέπω να στρώνει ποτέ. Εβαλα και 2 ανούβιες και 2 βελισνεριες μεσα και ανησυχώ μηπως τα χασω.

Ενας φίλος ''επιστήμων'' αλλα χωρίς σχεση με ενυδρεία μου προτεινε να βαλω καυστικη ποτάσα μου ειπε οτι ειναι αρκετά δυνατό οξύ και σε μικρές ποσότητες δεν θα κανει κακο στα ψάρια αργοτερα.

Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά. τι λετε να δοκιμάσω ??

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον συντοπιτη ,

καταρχας εβαλες ανθρακα για μια βδομαδα για να τραβηξει ουσιες που θα ειχε η αμμο;

Οσο για το gh με συχνες αλλαγες νερου θα πεσει (εμενα ηταν 23 και με μια γεναια αλλαγη λογω μετακινησης πηγε στο 19 )

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε γιατί το υδροξείδιο του νατρίου θα σου πάρει ΟΛΟ το CO2 και τα φυτά θα υποφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ROUSSAKS ,,

Κανόνισε εσυ που εισαι απο το ηρακλειο να κανουμε καμια παρεα και να ανταλαξουμε αποψεις. Επίσης μπορώ να σου δώσω πολύ καλα υλικα που μου εχουν περισεψει απο το στύσιμο και απο την μερία σου οτι σου περισευει απο ζωντανα φυτά η ψαράκια καλοδεχούμενα. το e-mail μου ειναι giorgos_ira@freemail.gr μου στελνεις στοιχεία να επικοινωνίσουμε αν θές φυσικά ....

Αναμένω και άλλα σχολια ,, και ευχαριστώ όλους..

Link to comment
Share on other sites

Tο ΝαΟΗ ή υδροξείδιο του νατρίου είναι βάση, ή άλκαλι και σε ουδέτερο νερό αν διαλυθεί θα διασταθεί σε κατιόντα νατρίου και υδροξύλιο= ΟΗ-

Το πεχά θα γίνει αλκαλικό, ανάλογα και με τη συγκέντρωση... εως πολύ αλκαλικό... μιλάμε για πάνω από 10 ... Ανάλογα πάντα με την συγκέντρωση....

Πες το φίλο σου τον επιστήμονα να μην περιμένει να πάρει το νόμπελ χημεία σύντομα....... :)

Φιλικά πάντα

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS !!!!

Δεν με προλαβατε και την εκανα την Λαλακια μου πάλι.. Προσθεσα περιπου 2 κουταλιες της σούπας καυστικη ποτάσα στο ενυδρείο μου ... Το αποτελεσμα ?? Δραματικοοο ... Το νερο έγινε λευκό σαν σύνεφο και δεν λεει να επανέλθει !!! Το PH οπως ειπε ο φιλος μας ποιο πανω αυξήθηκε και εγω τώρα κλαιω την μοίρα μου !!!

Παιδιά τι κανω τωρα το αδειαζω όλο το νερο και θα φτιαξει η πρεπει να τα βγάλω όλα απο μέσα και να τα ξεπλύνω κιολάς ???

Please θελω τα φωτά σας και υποσχομε να μην ξανακάνω του κεφαλιού μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα γενναίες αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι ψαρια έχεις μέσα και αν ζούνε πλέον.Για να μαλακώσεις το νερο υπάρχουν τόσα προιόντα ενυδρειακής χρήσης,γιατί άρχισες τα χημικά?Ξεκίνα και αλλαγές νερου και βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγές νερού και πιστεύω οτι θα επανέλθει.Μην πειράξεις ξανά το νερό σου.Κάνε τις αλλαγές ρουτίνας σου κανονικά και μην προσθέτεις ούτε ενυδρειακά αλάτια ούτε buffer ούτε μαγειρικές σόδες.Το ενυδρείο θα τρέξει μια χαρά.Εχεις ψάρια μέσα;.

:)

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως η καυστική ποτάσα είναι το υδροξίδιο του καλίου ή καυστική σόδα ( το βάζουνε όταν φτιάχνουμε σαπούνι) και είναι ισχυρή βάση.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και πάλι ...

Τελικά τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο νομιζα,, το νερό καθάρισε και όλα δειχνουν φυσιολογικά. Βεβαια εγώ θα κάνω αλλαγή νερού αφού υποψιαζομε οτι το PH θα είναι στα ύψη.. Θα το μετρήσω και θα σας πω αποτελέσματα ετσι για να μαθένουμε κιολας απο τα ΛΑΘΗ μας ετσι δεν είναι ??

Σας ευχαριστω παντος για κάθε σας βοήθεια ..

καλημερα σε ολους ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και πάλι ...

Τελικά τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο νομιζα,, το νερό καθάρισε και όλα δειχνουν φυσιολογικά. Βεβαια εγώ θα κάνω αλλαγή νερού αφού υποψιαζομε οτι το PH θα είναι στα ύψη.. Θα το μετρήσω και θα σας πω αποτελέσματα ετσι για να μαθένουμε κιολας απο τα ΛΑΘΗ μας ετσι δεν είναι ??

Σας ευχαριστω παντος για κάθε σας βοήθεια ..

καλημερα σε ολους ..

Φυσικά μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και το σημαντικό είναι να τα εντοπίζουμε και να τα διορθώνουμε.Καλή συνέχεια με περισσότερη προσοχή,περιμένουμε νεώτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και παλι στο forum,,

Ταλαιπωριθικα αρκετα μεχρι να καθαρισω το ενυδρειο παιδια απο τα υπολυματα της καυστικης ποτάσας, μια ασπρη σκονη αγνώστου ταυτοτητας ειχε καλυψει ολο τον πυθμένα , τις πέτρες και τα φυτά. Αφου καθάρισα με ενα σφουγγαρι ότι μπορούσα έκανα ολική αλλαγη νερού. Νομίζω οτι ξεφορτώθηκα την περισοτερη βρωμία αφού καθάρισα και το φίλτρο.. Ξανα απο την αρχή λοιπόν .... Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι μπορεί να ηταν αυτή η ασπρη σκόνη και αν παρεμεινε μικροποσοτητα σε καποια σημεία αν ειναι βλαβερη ??

Θα ημουν υποχρεος αν υπηρχε καποια απαντηση ..

Φιλικα

Γιωργος..

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες όσον αφορά την άσπρη σκόνη δεν επιτρέπουν να βγάλουμε συμπεράσματα. Το πιο πιθανόν είναι να έχει σχηματιστεί κάποιο μετα νατρίου άλας ή κάποιο υδροξείδιο μετάλου το οποίο είναι αδιάλυτο στο νερό στις τιμές πεχά που έχουν δημιουργηθεί και να καταβυθήστηκε σαν ίζημα....

Τώρα το πως θα μπορέσεις να απαλλαχθείς από αυτό είναι ένα θέμα ...

ίσως με αλλαγές νερού και με την πτώση του πεχά να μπορέσει να επαναδιαλυτοποιηθεί και με περαιτέρω αλλαγές να απαλλαχθείς σταδιακά από αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκέφτηκα και έγω με πτώση του ΡΗ κατι μποπει να γίνει αν και ήδη με την αλλαγή του νερού η διαφορα ειναι μεγάλη...

Ευχαριστώ και παλι παιδια για την συμβολή σας ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...