Jump to content

Ο Γολιάθ το χρυσόψαρο έχει σπυράκι


Recommended Posts

Το ψαράκι χαρίστηκε σε οικογενειακούς φίλους και αφού την έβγαλε λίγο καιρό σε 15λιτρη γυάλα και άρχισε τα περίεργα το ανέλαβα μπας και δει άσπρη μέρα.

Το έχω τοποθετήσει μόνο του σε 90 λιτράκια, θερμοκρασία 18-20, καλή οξυγόνωση και φίλτρανση. Θα ήθελα να σιγουρευτώ για την πάθηση που έχει και αν μπορώ να το θεραπεύσω με κάποιον ελαφρύ τρόπο όπως μπανάκια σε αλατόνερο. Οι πρώην ιδιοκτήτες του δεν μπορούν να ασχοληθούν οπότε θα έχω τη χαρά να ασχοληθώ ξανά με τα χρυσόψαρα με τα οποία είχα μπει στο χόμπι το 1999. :)

Το ψάρι τρώει είναι ζωηρό αλλά κάποιες στιγμές κάθεται κάτω. Εκτός από το σημάδι αυτό έχει χάσει κάποια λέπια όπως και το χρώμα του, κατά τους ιδιοκτήτες, έχει ξεθωριάσει. Δεν μπορώ να διακρίνω κάποιο παράσιτο με το μάτι. Να αυξήσω προς το παρόν τη θερμοκρασία? Αν ναι, πόσο?

PC1027791.jpgPC102779b.jpgPC1027821.jpgPC102782b.jpgPC1027851.jpgPC102785b.jpgPC1027861.jpgPC102786b.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/index.php?id=356&L=14

Μπάνια και μας λες .

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να εντοπίσουμε την πάθηση από τις φωτο για να ψάξω για κάτι ελαφρύτερο? Γενικά είμαι κατά των φαρμάκων (ούτε ντεπον δεν παίρνω) αλλά φυσικά αν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο θα πάω στην πεπατημένη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σταμάτης είπε για μπάνια.... Οπότε ξεκίνα με ωριαία μπάνια και μετά βλέπουμε για όλο το ενυδρείο!

Θερμοκρασία στα ίδια επίπεδα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ο Σταμάτης είπε για μπάνια.... Οπότε ξεκίνα με ωριαία μπάνια και μετά βλέπουμε για όλο το ενυδρείο!

Θερμοκρασία στα ίδια επίπεδα!

Σωστός, δεν το έπιασα. :)

Link to comment
Share on other sites

...μια που μιλαμε για χρυσοψαρο ομως κι οχι για τροπικα ψαρια παρε καλυτερα αυτο :)

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

...μια που μιλαμε για χρυσοψαρο ομως κι οχι για τροπικα ψαρια παρε καλυτερα αυτο :)

Ευχαριστώ Imaikl! :thumbup:

Η μόνη διαφορά είναι στο marketing και την ποσότητα, αν δεις δεν δίνει pdf για αυτό, επίσης δεν ξέρω αν έρχεται Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε τελικά Γιώργο??? Όλα καλά με τον Γολιάθ?

Link to comment
Share on other sites

Το σπυράκι μετά το ωριαίο μπανάκι σε Omnipur σε δοσολογία που προτείνει το προιον, βλέπω διαφορές αλλά δεν ξέρω αν είναι βελτίωση, η πληγή από κόκκινη έγινε λευκή αλλά δεν θυμίζει μυκητίαση, περισσότερο αργή επούλωση.

Προτείνετε κι άλλο μπάνιο για να το βοηθήσω? Να αλλάξω τη συγκέντρωση στο μπάνιο? Κάποιο σκεύασμα στο ενυδρείο του μέχρι να αναρρώσει πλήρως?

Επίσης με προβληματίζει το οτι μπροστά μου τουλάχιστον την τροφή την φτύνει (της sera για fancy χρυσόψαρα, άλλη μια με σπιρουλίνα για αφρικάνες και μια στο τόσο λίγη πρωτεΐνη για αφρικάνες) αλλά μετά στον βυθό δεν βρίσκω υπολείμματα τροφής και υποθέτω οτι περιμένει να μαλακώσει, να δοκιμάσω flakes ή αρακά?

Να σημειώσω οτι τα περιττώματα αρχικά ήταν διάφανα αλλά όταν δοκιμάζω πρωτεϊνούχο τροφή βγαίνουν στο χρώμα της τροφής.

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στον γολιαθ φιλε μου.

ειχες δεν ειχες απεκτησες χρυσοψαρο :D

μπανακια στον γολιαθ και κανα ταιζμα με αρακα δεν θα του κανει

και κακο.

περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...