Jump to content

40 λιτρα και υπομονη για φουλ φυτεμα


lefteriskri

Recommended Posts

Λοιπον εδω και μερικες μερουλες ειπα να κανω το 40αρακι μου γλυκο.Αποφασισα να το κανω φουλ φυτεμενο με red cherry μεσα.Οσο για τα ψαρακια δεν ξερω ακομα.Παντως αν βαλω θα μπουνε μετα απο καιρο μαλλον και αυτα που εχω στο νου μου ειναι τα celestia pearl danio ή rasbora.Αμα εχετε και σεις καμια καλη προταση πειτε μου.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γινεται να μικρινω τις φωτο γιατι απο τι βλεπω ειναι τεραστια

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικες αλλες με την βοηθεια του Γιωργου(viciouscircle) που μου εδωσε μερικα φυτα και μερικες γαριδες.Περιμενω ενστασεις και προτασεις.Ολα καλοδεχουμενα

img077hm.jpg

img081k.jpg

Link to comment
Share on other sites

Riccia είναι αυτό;

Η πρότασή μου είναι να πάρεις 2-3 ξύλα με αρκετά κλαδία και διακλαδώσεις (μοπάνι ή μπανανια) και να τα βάλεις απο πάνω προς τα κατω να είναι σαν ρίζες. Επίσης θες πολλααα φυτά ακόμα. Δοκίμασε καμια hyrgophilia ή καμια cryptocoryne. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου το ξερω.Τωρα θα παρω μερικα κλαδακια που θελω και πολλα φυτα που βρηκα απο εναν φιλο.Θα γινει ζουγκλα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Απο φώς τι έχεις; Ρωτάω γιατί αμα θες φουλ, μπορεί να κρειαστείς κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από CPD μπορείς αν θέλεις να βάλεις και iriatherina werneri που είναι εντελώς safe ακόμα και για τον γόνο των γαρίδων. Εγώ αυτά έχω μαζί με τις γαριδούλες μου :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από CPD μπορείς αν θέλεις να βάλεις και iriatherina werneri που είναι εντελώς safe ακόμα και για τον γόνο των γαρίδων. Εγώ αυτά έχω μαζί με τις γαριδούλες μου :D
Σου επιζει γονος?
Link to comment
Share on other sites

Η Riccia ειναι ωραια και αν την αφησεις στην φυσικη της θεση, στην επιφανεια του νερου δηλαδη.

Οταν τη βλεπεις απο κατω ειναι σαν ιπταμενο νησι.

Σε κλαδακια μπορεις να δεσεις moss που εχει πιο λιγες απαιτησεις απο τη riccia, και θα σου πιασει πιο ευκολα και χωρις λιπασματα και διοξειδια.

(τα παραπανω που γραφω τα εχω δοκιμασει με επιτυχια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο φώς τι έχεις; Ρωτάω γιατί αμα θες φουλ, μπορεί να κρειαστείς κάτι παραπάνω

εχω 1w/l στα 6400 kelvin

Link to comment
Share on other sites

Η Riccia ειναι ωραια και αν την αφησεις στην φυσικη της θεση, στην επιφανεια του νερου δηλαδη.

Οταν τη βλεπεις απο κατω ειναι σαν ιπταμενο νησι.

Σε κλαδακια μπορεις να δεσεις moss που εχει πιο λιγες απαιτησεις απο τη riccia, και θα σου πιασει πιο ευκολα και χωρις λιπασματα και διοξειδια.

(τα παραπανω που γραφω τα εχω δοκιμασει με επιτυχια)

Αυτο σκεφτομαι να κανω απλως πρεπει να παω να αγορασω κλαδακια και δεν εχω παει ακομη

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από CPD μπορείς αν θέλεις να βάλεις και iriatherina werneri που είναι εντελώς safe ακόμα και για τον γόνο των γαρίδων. Εγώ αυτά έχω μαζί με τις γαριδούλες μου :D

Nα επιβεβαιωσω οτι τα Iriatherina werneri ειναι απο τους πιο ασφαλεις συγκατοικους για γαριδες. Εχουν τοσο μικρο οισοφαγο που τους ειναι αδυνατον να τραφουν ακομα και με τον γoνο των γαριδων.

Σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορουν να μπουν σε 30 λιτρα καθαρα ! Τουλαχιστουν 80αρι για μια ομαδα των 6-8. Επισης θελουν υψηλη θερμοκρασια ανω των 27 C το οποιο δεν ειναι ο,τι καλυτερο για τις γαριδες..

Tα CPD σπανιως αρπαζουν κανενα μωρο red cherry.

Οσο για το ενυδρειακι , καλη αρχη και να το χαιρεσαι. Θελει μερικα φυτα ακομα για να δειξει, ειναι νωρις ακομα για να πει κανεις το οτι,δηποτε.

Link to comment
Share on other sites

τα neon είναι ασφαλή για τα γαριδάκια; Θεωρούνται πολύ ειρηνικά ψαράκια, αλλά δεν είχα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Nα επιβεβαιωσω οτι τα Iriatherina werneri ειναι απο τους πιο ασφαλεις συγκατοικους για γαριδες. Εχουν τοσο μικρο οισοφαγο που τους ειναι αδυνατον να τραφουν ακομα και με τον γoνο των γαριδων.

Σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορουν να μπουν σε 30 λιτρα καθαρα ! Τουλαχιστουν 80αρι για μια ομαδα των 6-8. Επισης θελουν υψηλη θερμοκρασια ανω των 27 C το οποιο δεν ειναι ο,τι καλυτερο για τις γαριδες..

Tα CPD σπανιως αρπαζουν κανενα μωρο red cherry.

Οσο για το ενυδρειακι , καλη αρχη και να το χαιρεσαι. Θελει μερικα φυτα ακομα για να δειξει, ειναι νωρις ακομα για να πει κανεις το οτι,δηποτε.

σε ευχαριστω.Μαλλον cpd θα βαλω.Ειναι πανεμορφα.Το θεμα ειναι που θα βρω.ξερεις εσυ κανενα μαγαζι που να εχεις δει?

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικες αλλες φωτο παιδια.

img082q.jpg

img087fi.jpg

και εδω λιγο καροτακι για την σιλουετα τους :D

img078o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπουν και αλλες φωτο που εχω κανει μεγαλη αναβαθμιση στα φυτα.Το be continue

Link to comment
Share on other sites

οριστε και οι υπολοιπες που υποσχεθηκα

img090s.jpg

img094uk.jpg

img095nz.jpg

img096h.jpg

img097k.jpg

Τι εχετε να πειτε?εκανα καλη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι τα φυτακια μου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

:D:angry2::thumbup::thumbup::thumbup:

αντε και φουλ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φαίνονται!

Τώρα πρόσθεσε καμια πέτρα ή ξύλο και νομίζω είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεσαι παραπάνω φυτά! Ασ'τα να αναπτυχθούν :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...