Jump to content

Αρχη στην αλμυρα.


gante

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους αυτες τις μερες απεκτησα ενα ενυδρειο 130 λιτρα της Boyu (tl-55) θελω να ξεκηνισω τα πρωτα μου βηματα στο Nano reef.

ο εξοπλισμος ειναι

Θερμοστατης με controler της eliwell.

Δυο ανεμιστηρακια για ψυξη.

Ο μανισιος φωτισμος με δυο λαμπες pl 24w και diy moon light.

A/O

2 skimer το ενα μανισιο και το δευτερο δωρο (δεν ξερω μαρκα).

10 κιλα νεκρο αραγον. και θα παρω 10 ακομη.

Θα παρω το οργανο για την αλατοτητα αυριο και αλατι, ποιας εταιριας μου προτεινετε θελω περιπου 8 κιλα αν δεν κανω λαθος και αλατοτητα 1026.

Θελω να στρωσει με βραχο ζωντανο και θελω να σας ρωτησω με ποια σειρα να αρχισω το κυκλο.

Την πρωτη μερα να φτιαξω την αλατοτητα?

Την δευτερη να βαλω αργον.? και αφου ξεθαμποσει το νερο να βαλω βραχο καρβουνο και αντιφ/ρο?

Μπορω πανω στον αραγον. να βαλω μερικα νεκρα βραχια για βαση και πανω τους να στησω τα ζωντανα? θα χρειαστω περιπου 5 κιλα νεκρο και 15 ζωντανο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους αυτες τις μερες απεκτησα ενα ενυδρειο 130 λιτρα της Boyu (tl-55) θελω να ξεκηνισω τα πρωτα μου βηματα στο Nano reef.

ο εξοπλισμος ειναι

Θερμοστατης με controler της eliwell.

Δυο ανεμιστηρακια για ψυξη.

Ο μανισιος φωτισμος με δυο λαμπες pl 24w και diy moon light.

A/O

2 skimer το ενα μανισιο και το δευτερο δωρο (δεν ξερω μαρκα).

10 κιλα νεκρο αραγον. και θα παρω 10 ακομη.

Θα παρω το οργανο για την αλατοτητα αυριο και αλατι, ποιας εταιριας μου προτεινετε θελω περιπου 8 κιλα αν δεν κανω λαθος και αλατοτητα 1026.Οι περισότεροι χρησιμοποιούμε αλάτι tropic marine pro-reef

Θελω να στρωσει με βραχο ζωντανο και θελω να σας ρωτησω με ποια σειρα να αρχισω το κυκλο.

Την πρωτη μερα να φτιαξω την αλατοτητα?1025-1026

Την δευτερη να βαλω αργον.? και αφου ξεθαμποσει το νερο να βαλω βραχο καρβουνο και αντιφ/ρο?+skimer

Μπορω πανω στον αραγον. να βαλω μερικα νεκρα βραχια για βαση και πανω τους να στησω τα ζωντανα?πολύ καλή λύση αρκή ο βράχος να πατά όσο πιο λίγο γίνεται πάνω στον αραγωνίτη θα χρειαστω περιπου 5 κιλα νεκρο και 15 ζωντανο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να στρωσει με βραχο ζωντανο και θελω να σας ρωτησω με ποια σειρα να αρχισω το κυκλο.

Την πρωτη μερα να φτιαξω την αλατοτητα?[/color]1025-1026

Την δευτερη να βαλω αργον.? και αφου ξεθαμποσει το νερο να βαλω βραχο καρβουνο και αντιφ/ρο?+skimer

Μπορω πανω στον αραγον. να βαλω μερικα νεκρα βραχια για βαση και πανω τους να στησω τα ζωντανα?πολύ καλή λύση αρκή ο βράχος να πατά όσο πιο λίγο γίνεται πάνω στον αραγωνίτη θα χρειαστω περιπου 5 κιλα νεκρο και 15 ζωντανο.

Ευχαριστω.

Σευχαριστω φιλε μου για την απντηση σου αυριο βαζω αλατι και καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φαινεται οτι εχεις διαβασει τα μαθηματα σου :welcome:

Οποτε το αποτελεσμα θα ειναι καλο.

Αν μπορεις να στριμωξεις ακομα μια λαμπα,καντο.

Περιμενουμε εξελιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως φαινεται οτι εχεις διαβασει τα μαθηματα σου :P

Οποτε το αποτελεσμα θα ειναι καλο.

Αν μπορεις να στριμωξεις ακομα μια λαμπα,καντο.

Περιμενουμε εξελιζεις.

Καταρχας σε ευχαριστω και αν μπορεις να μου δωσεις καμια ιδεα για το στριμογμα εχω αλλη μια ιδια μανισια να τη βαλω η να πατενταρω καποια αλλη? και τι μου συνηστας?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτην που εχεις.

Αν πιανουν τα χερια σου,δεν εχω κατι να σε συμβουλεψω μιας και δεν ξερω πως ειναι το καπακι αυτου του ενυδρειου και τι χωρο εχει.

Link to comment
Share on other sites

το Boyu (tl-55) βγενει με mh 150 watt και ειναι πραγματικα πολυ καλος ο φωτισμος του ,μπορεις λοιπον να βαλεις μια 150 w mh στα 20000 kel και θα εισαι ok. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...