Jump to content

Οριστική αποβολή μαθήτριας λόγω Facebook


Recommended Posts

...μην ξεχνάτε οτι πολλοί ενήλικες είναι στενόμυαλοι και λίιιγο πίσω...

http://news.ert.gr/el/ellada/koinonia/3317...s-logo-facebook

Η όλη ιστορία δείχνει πως η κοπελίτσα είχε όντως λόγους να μισεί την Διευθύντρια του σχολείου της.

Οι ενήλικοι δεν είναι στενόμυαλοι. Δεν είναι "χάρισμα" των ενηλίκων αυτό. Είναι θέμα παιδείας και μόρφωσης, όπου η έλλειψη αυτών μπορεί να συναντηθεί σε όλες τις ηλικίες κατά τη γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία δείχνει πως η κοπελίτσα είχε όντως λόγους να μισεί την Διευθύντρια του σχολείου της.

Οι ενήλικοι δεν είναι στενόμυαλοι. Δεν είναι "χάρισμα" των ενηλίκων αυτό. Είναι θέμα παιδείας και μόρφωσης, όπου η έλλειψη αυτών μπορεί να συναντηθεί σε όλες τις ηλικίες κατά τη γνώμη μου!

Να συμπληρωσω.... και Εμπειριών!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι ενήλικοι δεν είναι στενόμυαλοι. Δεν είναι "χάρισμα" των ενηλίκων αυτό. Είναι θέμα παιδείας και μόρφωσης, όπου η έλλειψη αυτών μπορεί να συναντηθεί σε όλες τις ηλικίες κατά τη γνώμη μου!

Συμφωνώ απόλυτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ποσο χαζα ειναι τα παιδακια..??

Πραγματικα με τι λογικη δινεις ολα τα στοιχεια σου ελευθερα...Ονοματεπωνυμο,φωτογραφιες,θρησκευτικες-πολιτικες αντιληψεις,με ενα απλο Googleαρισμα βρισκεις οποιον θες και κατα την γνωμη μου το χειροτερο σε ελενχει οποιος θελει...

Εγω προσωπικα εχω Facebook αλλα αν μπει καποιος που δεν ειναι γνωστος μου στο προφιλ μου το μονο που θα καταφερει να κανει ειναι να δει την φωτογραφια μου(Αποφευγω να βαζω με το προσωπο μου) σε 50χ50 pixels... :P

Στην συγκεκριμενη περιπτωση η κοπελα ειναι τοσο καθυστερημενη που δεν εκανε Private το Group....

Aς προσεχε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο χαζος σε αυτην την περιπτωση μαλλον ειναι ο πατερας της κοπελιτσας..... :)

Link to comment
Share on other sites

Η όλη ιστορία δείχνει πως η κοπελίτσα είχε όντως λόγους να μισεί την Διευθύντρια του σχολείου της.

Οι ενήλικοι δεν είναι στενόμυαλοι. Δεν είναι "χάρισμα" των ενηλίκων αυτό. Είναι θέμα παιδείας και μόρφωσης, όπου η έλλειψη αυτών μπορεί να συναντηθεί σε όλες τις ηλικίες κατά τη γνώμη μου!

+1

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφη θεματος δεν νομιζω οτι χαρακτηριζει την σπουδαιοτητα της επισημανσης σου αφου αναλογα λαθη, οπως της μικρης μαθητριας κανουν και μεγαλοι που συμμετεχουν σε διαφορες διαδυκτιακες κοινοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις να κάνεις με εξουσία καλύτερα να είσαι προσεκτικός.

Όσο για την αντίδραση της διευθύντριας δείχνει κομπλεξισμό και ανασφάλεια από μέρους της.

Με μισείτε? Θα σας κάνω κακό, δεν θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερη, χειρότερη ίσως...

Ειδικά οι εκπαιδευτικοί πρέπει να ξέρουν οτι αν κάτι δεν πάει καλά στις σχέσεις τους με τους μαθητές φταίνε 100% αυτοί, αλλιώς είναι ακατάλληλοι για εκπαιδευτικοί και οι διευθυντές σχολείων είναι εκπαιδευτικοί και μάλιστα πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή.

100 μέλη από ένα σχολείο είναι πολλά για να είναι απλό σπάσιμο... :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις να κάνεις με εξουσία καλύτερα να είσαι προσεκτικός.

Όσο για την αντίδραση της διευθύντριας δείχνει κομπλεξισμό και ανασφάλεια από μέρους της.

Με μισείτε? Θα σας κάνω κακό, δεν θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερη, χειρότερη ίσως...

Ειδικά οι εκπαιδευτικοί πρέπει να ξέρουν οτι αν κάτι δεν πάει καλά στις σχέσεις τους με τους μαθητές φταίνε 100% αυτοί, αλλιώς είναι ακατάλληλοι για εκπαιδευτικοί και οι διευθυντές σχολείων είναι εκπαιδευτικοί και μάλιστα πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή.

100 μέλη από ένα σχολείο είναι πολλά για να είναι απλό σπάσιμο... :)

Γιώργο νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι, ενώ οι απόψεις που εκφράζεις παραπάνω, σωστές ή λάθος δεν το εξετάζω, αλλά τις εκφράζεις εξίσου απόλυτα και αφοριστικά όσο πιθανώς και η "στριμμένη" διευθύντρια την οποία φυσικά δεν γνωρίζω.

Επί της ουσίας το μίσος ή η αγάπη για έναν εκπαιδευτικό "κερδίζονται" με καθημερινό αγώνα και πίστεψέ με είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι τα κριτήρια ποικίλουν και εξελίσσονται αλλά δεν είναι πάντα δίκαια ή λογικά. όπως συμβαίνει παντού στη ζωή.

Όσο για το αν 100 μέλη ή 1000 ή περισσότερα πλειοδοτούν σε ένα είδος ηλεκτρονικού "λιντσαρίσματος" ίσως, από πότε το μεγάλο πλήθος καθορίζει τι είναι σωστό ή λάθος ? (από πάντα να μου πεις αλλά αυτό δεν είναι και το ορθό).

Ανδρέας

PS

Προφανώς δεν έχω δει την εν λόγω σελίδα

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι είναι απαραίτητο να εμπνέει σεβασμό και αγάπη ένας δάσκαλός στους μαθητές του ώστε να είναι δεκτικοί στη γνώση όπως επίσης και πιστεύω οτι το επάγγελμα εκπαιδευτικός απαιτεί τέτοιες ικανότητες, οι μαθητές πάλι είναι ευθύνη του κράτους, δεν μπορείς να λες οτι φταίνε αυτοί επειδή είσαι ανίκανος να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με καταστάσεις μίσους είτε πρόκειται για μίσος προς Χίτλερ είτε προς τον Χριστό, είναι και τα δυο καταστάσεις αρνητισμού αυτού που το νιώθει. Αν αναλώνεσαι σε αυτά μόνο χάνεις, εκτός αν προσπαθήσεις να βοηθήσεις τους υπόλοιπους να δουν πόσο μάταια και αυτοκαταστροφικά είναι τέτοια συναισθήματα. Αλλά και πάλι ποτέ δεν είναι σωστό να το επιβάλεις όπως έκανε η εν λόγω διευθύντρια και ειδικά όταν με το λειτούργημά σου δια μορφώνεις ήθος σε ανηλίκους, εγκληματικό θα έλεγα.

Δηλαδή η κοπέλα τι κέρδισε που έφυγε? Έγινε καλύτερος άνθρωπος? Και τι μήνυμα πήραν οι υπόλοιποι μαθητές? Φόβο για την εξουσία?

Απλή καλή πατροπαράδοτη τρομοκρατία με παραδειγματισμό αν θέλετε τη γνώμη μου.

Ως Γιώργος φυσικά και απορρίπτω τέτοιες τακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η κοπέλα τι κέρδισε που έφυγε? Έγινε καλύτερος άνθρωπος? Και τι μήνυμα πήραν οι υπόλοιποι μαθητές? Φόβο για την εξουσία?

Νομίζω ότι δεν πήρε απαραιτήτως μάθημα φόβου για την εξουσία γιατί δεν είναι απαραίτητο να αφορά την εξουσία το εν λόγω περιστατικό. Αν αυτό το μάθημα της μεταδόθηκε από την απομάκρυνσή της από το σχολείο τότε για άλλη μία φορά μεταδόθηκε λάθος μήνυμα από την πλευρά των εχόντων τη λεγόμενη εξουσία. Αυτό δηλαδή είναι αν θέλεις το δικό μου μήνυμα. Δεν πρέπει και δεν έχει να κάνει με την εξουσία που ασκεί ή δεν ασκεί μία διευθύντρια (που ούτως ή άλλως πρέπει να την έχει και πρέπει να την ασκεί με φειδώ και στα πλαίσια της πργματικής παίδευσης με την αρχαία έννοια). Δεν ξέρουμε βέβαια και τι ακολούθησε σε προσωπικές συζητήσεις μεταξύ όλων των εμπλεκομένων μετά το συμβάν.

Το μηνυμα που έπρεπε να πάρουν οι μαθητές είναι ότι όλοι κρίνονται αλλά και ότι όλοι είναι υπεύθυνοι των πράξεών τους και των λεγόμενών τους στα πλαίσια θεσμών που θεωρητικά λειτουργούν.

ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που πήραν είναι πολύ πιο απλό!!

Εμείς σκεφτόμαστε πονηρά... και πιο πέρα!!

Οι μαθητές σκέφτονται απλα... παράδειγμα και ο ΚΩΣΤΗΣ... που είναι στην ηλικία τους....

Το είπα σε 3-4 άτομα αυτής της ηλικίας το συμβάν.... και μου είπαν όλοι την ίδια απάντηση!!

" Μα καλά... με τα πραγματικά της στοιχειά έκανε κάτι τέτοιο??"

Άρα... δεν είναι ότι δε θα το ξανακάνουν... αλλά θα είναι πιο προσεχτικοί!!

Να δεις που θα της ανοίξουν και σελίδα με φαν κλαμπ!!

Επισης.... όλοι είναι εναντίον της Μητέρας που το είπε στην Διευθύντρια....

Link to comment
Share on other sites

" Μα καλά... με τα πραγματικά της στοιχειά έκανε κάτι τέτοιο??"

Καλά τα λές πατριώτη αλλά το στοιχεία τόκανες στοιχειά και εγώ επειδή είμαι "παλιακός" προσπαθώ τόση ώρα να καταλάβω αν διαβάζεις Παπαδιαμάντη (το στοιχειό - τα στοιχειά της μαθήτριας) :)

Link to comment
Share on other sites

καλα τις κανανε ας προσεχε και αυτη τι περιμενε οτι δεν θα τι ρουφιανεψει κανενας? δεν φταινε σε ολα οι εκπαιδευτικοι τα περισοτερα παιδια σημερα στερουνται παιδίας απο τους γονεις τους.κακομαθημενα ειναι τα θεωρουν ολα δεδομενα με τα παπουτσακια των 150 ευρο ολο ψευτομαγκια και νταιλικι ειναι.ειδικα στην παιδία εχουμε βαρεσει την απολυτη διαλυση.και οι πολλες ελευθεριες βλαπτουν.

Link to comment
Share on other sites

καλα τις κανανε ας προσεχε και αυτη τι περιμενε οτι δεν θα τι ρουφιανεψει κανενας? δεν φταινε σε ολα οι εκπαιδευτικοι τα περισοτερα παιδια σημερα στερουνται παιδίας απο τους γονεις τους.κακομαθημενα ειναι τα θεωρουν ολα δεδομενα με τα παπουτσακια των 150 ευρο ολο ψευτομαγκια και νταιλικι ειναι.ειδικα στην παιδία εχουμε βαρεσει την απολυτη διαλυση.και οι πολλες ελευθεριες βλαπτουν.

Εγω διαφωνω πάλι...Δεν σας φαινεται καπως που εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρουμε δεδομενο οτι καποια στιγμη καποιος θα παιξει τον ρολο του ρουφιανου..?? :angry2:

Αν βλαπτει και η ελευθερια ας κλειστουμε σε κλουβια... :P

Μεγαλο μεριδιο ευθύνης εχουν και οι γονεις και το συστημα αλλα το μεγαλυτερο μεριδιο πιστευω το εχουν τα ατομα που ενεργουν απερισκεπτα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση αυτο το κοριτσι που δεν καθησε ποτε να σκευτει τις συνεπειες και τα αποτελεσματα των πραξεων του...Και ειναι απο τα λιγα θεματα που εγω προσωπικα δεν δικαιολογω τα παιδια μιας και αφου χρησιμοποιουν το διαδικτυο πρεπει να γνωριζουν τροπους αντιμετωπισης και προστασιας...Δεν δεχομαι να μου πει κανενας πως πρεπει να τους το μαθαινουν οι γονεις η το σχολειο... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω πάλι...Δεν σας φαινεται καπως που εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρουμε δεδομενο οτι καποια στιγμη καποιος θα παιξει τον ρολο του ρουφιανου..?? :angry2:

Αν βλαπτει και η ελευθερια ας κλειστουμε σε κλουβια... :P

Μεγαλο μεριδιο ευθύνης εχουν και οι γονεις και το συστημα αλλα το μεγαλυτερο μεριδιο πιστευω το εχουν τα ατομα που ενεργουν απερισκεπτα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση αυτο το κοριτσι που δεν καθησε ποτε να σκευτει τις συνεπειες και τα αποτελεσματα των πραξεων του...Και ειναι απο τα λιγα θεματα που εγω προσωπικα δεν δικαιολογω τα παιδια μιας και αφου χρησιμοποιουν το διαδικτυο πρεπει να γνωριζουν τροπους αντιμετωπισης και προστασιας...Δεν δεχομαι να μου πει κανενας πως πρεπει να τους το μαθαινουν οι γονεις η το σχολειο... :)

η ρουφιανια ειναι το χαρακτηριστικο της φυλης μας.ειναι στο dna μας απο την αρχαιοτητα μεχρι σημερα.ακομα και τωρα μας λενε να γινουμε ρουφιανοι και να καταγγελουμε οσους δεν κοβουν αποδειξεις.ρουφιανοι στην αρχαιοτητα ρουφιανοι στην κατοχη ρουφιανοι στην χουντα ρουφιανοι παντου.

η ελευθερια ειναι αγαθο, στις μερες μας δυστυχως γινεται καταχρηση.η ελευθερια μου τελειωνει εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...