Jump to content

Κολλημένα πτερίγια σε Betta


Recommended Posts

Εδώ και καιρό δεν ξέρω τι να κάνω με τον μονομάχο μου τον έχω γύρω στα 2 χρόνια και έχει χάσει σχεδόν όλο το μάκρος απο το λοφίο του και την ουρά του και φαίνεται σαν να είναι κολλημένα τα πτερίγια του. :thaman: Αυτό ξεκίνησε απο τον Σεπτέμβρη, έχω πάρει διάφορα αντιβιωτικά για Fungus και Finrot αλλά δεν του κάνουν τπτ.. Η αλήθεια είναι οτι δεν του έιχα πάρει θερμοστάτη.. Αγόρασα έναν θερμοστάτη χθες σαν τελευταία λύση.. Ο μονομάχος απο όρεξη είναι μια χαρά τρώει κανονικά, όποτε με βλέπει ανεβαίνει στην επιφάνεια και πηγαινοέρχεται.

Το ενυδρείο μου έιναι 20 λτ έχει φύλτρο (το έχω γύρω στα 2 χρόνια) και αντίσταση σταθερά στους 26 βαθμούς απο PH και άλλα στοιχεία τέτοια δεν ξέρω να σας πω δεν έχω τα μηχανήματα. :thaman: έχω ένα αληθινό φυτό μέσα Vallisneria americana (gigantea) και ένα apple snail.

Σας στέλνω και 2 φωτογραφίες αν και δεν είναι και πολύ καθαρές.

Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ πάρα πολυ!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό δεν ξέρω τι να κάνω με τον μονομάχο μου τον έχω γύρω στα 2 χρόνια και έχει χάσει σχεδόν όλο το μάκρος απο το λοφίο του και την ουρά του και φαίνεται σαν να είναι κολλημένα τα πτερίγια του. Αυτό ξεκίνησε απο τον Σεπτέμβρη, έχω πάρει διάφορα αντιβιωτικά για Fungus και Finrot αλλά δεν του κάνουν τπτ.. Η αλήθεια είναι οτι δεν του έιχα πάρει θερμοστάτη.. Αγόρασα έναν θερμοστάτη χθες σαν τελευταία λύση.. Ο μονομάχος απο όρεξη είναι μια χαρά τρώει κανονικά, όποτε με βλέπει ανεβαίνει στην επιφάνεια και πηγαινοέρχεται.

Το ενυδρείο μου έιναι 20 λτ έχει φύλτρο και αντίσταση σταθερά στους 26 βαθμούς απο PH και άλλα στοιχεία τέτοια δεν ξέρω να σας πω δεν έχω τα μηχανίματα. :thaman: έχω ένα αληθινό φυτό μέσα Vallisneria americana (gigantea) και ένα apple snail.

Σας στέλνω και μία φωτογραφία αν και δεν είναι και πολύ καθαρή.

post-15621-1267186192_thumb.jpg

post-15621-1267186234_thumb.jpg

post-15621-1267186691.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έγινε συνένωση των 2 θεμάτων σου.

Θέλω να μας πεις ΟΛΕΣ και με ΑΚΡΙΒΕΙΑ τις ρουτίνες που ακολουθείς. Δηλαδή τάισμα (κάθε πότε, πόσο, ποιες τροφές), αλλαγές νερού, λίτρα ενυδρείου, αν έχεις φίλτρο και ποιο καθώς επίσης θέλω να ξέρω και ποια φάρμακα έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα και με ποια διαδικασία (πόσες μέρες, τι έκανες μετά κλπ) και γενικώς πες τα μας όλα όσα ξέρεις και δεν ξέρουμε για να δούμε πως θα βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε συνένωση των 2 θεμάτων σου.

Θέλω να μας πεις ΟΛΕΣ και με ΑΚΡΙΒΕΙΑ τις ρουτίνες που ακολουθείς. Δηλαδή τάισμα (κάθε πότε, πόσο, ποιες τροφές), αλλαγές νερού, λίτρα ενυδρείου, αν έχεις φίλτρο και ποιο καθώς επίσης θέλω να ξέρω και ποια φάρμακα έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα και με ποια διαδικασία (πόσες μέρες, τι έκανες μετά κλπ) και γενικώς πες τα μας όλα όσα ξέρεις και δεν ξέρουμε για να δούμε πως θα βοηθήσουμε!

Είναι 2 χρονών.. Τον ταϊζω 2 φορές την ημέρα Πρωί και Βράδυ λίγα φυλλαράκια ή 1-2 σκουλικάκια μαζί με 1 φύλλο απο τροφή που λέγεται Betta μόνο για μονομάχους (περιέχει κόκκινα φυλλαράκια και αποξυραμένα σκουλίκια. Κάθε 2 εβδομάδες κάνω αλλαγή στο νερό το ενυδρείο είναι 20 lt ; Εχω ένα φύλτρο γύρω στα 2.5 χρόνια μάρκα Aquael μικρό δεν χρειάζεται μεγαλύτερο.. Εχω χρησιμοποιήσει το Fungistop της TETRAMedica Το omnipur της Sera και το Costapur από την ίδια εταιρία, αυτά απο αντιβιωτικά απο βιταμίνες έχω χρησιμοποιήσει την Fishtamin απο την Sera. Τα αντιβιωτικά τα χρησιμοποίησα με τον ίδιο τρόπο όλα δηλαδή.. 5 ml για 4 ημέρες μετά αλλαγή νερού και ξανά μετα απο μία εβδομάδα επειδή τα συμπτώματα επεμεναν.. Θέλω να προσθέσω οτι δεν του έβαλα το 1 αντιβιωτικό πίσω απο το άλλο αφηνα περιθώριο καποιες εβδομάδες μήπως και δω καλυτέρευση αλλά τπτ .. Επειδή στο παρελθόν είχα δηλητηριάσει το πρώτο μου χρυσόψαρο απο υπερβολική δόση απο φάρμακο.. Πριν μία εβδομάδα περίπου χρησιμοποίησα παλι το Costapur αλλά πάλι τπτ..

Σας βοηθάνε αυτές οι πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές .

Να μην βάλεις τίποτα .

Να το αφήσεις το ψαράκι στην ησυχία του να κάνει αξιοπρεπή γεράματα .

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι καλές .

Να μην βάλεις τίποτα .

Να το αφήσεις το ψαράκι στην ησυχία του να κάνει αξιοπρεπή γεράματα .

Πιστεύεις οτι έχει γεράσει? Εγώ νόμιζα οτι έχει ακόμα μέλλον δεν ζουν 4 χρόνια? Γεράματα είναι..? Δεν μπορώ να το πιστέψω.. Είναι σίγουρα αυτό ή έχει αρρωστήσει? Πως μπορώ να σιγουρευτώ? Δεν θέλω να πεθάνει απο κάποια ασθένεια.. Αλλα φυσιολογικά στην ώρα του.. Εχω δεθεί λιγάκι μαζί του.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι έχει γεράσει? Εγώ νόμιζα οτι έχει ακόμα μέλλον δεν ζουν 4 χρόνια? Γεράματα είναι..? Δεν μπορώ να το πιστέψω.. Είναι σίγουρα αυτό ή έχει αρρωστήσει? Πως μπορώ να σιγουρευτώ? Δεν θέλω να πεθάνει απο κάποια ασθένεια.. Αλλα φυσιολογικά στην ώρα του.. Εχω δεθεί λιγάκι μαζί του.. :thaman:

Ότι σου είπε ο Σταμάτης... Άσε το ψαράκι να ησυχάσει! 2 χρόνια στα χέρια σου μπορεί να σημαίνει άλλον ένα ή και περισσότερα χρόνια μέχρι να έρθει στα χέρια σου. Φρόντισε να κάνεις σωστές αλλαγές νερού με προετοιμασία (πρώτε σε κουβά με αεραντλία και αντιχλώριο και να έχει θερμοκρασία ίδια με αυτή του νερού του ενυδρείου). Τάιζε όπως ταΐζεις, δίνε και τις βιταμινούλες του και φρόντισέ τον όσο μπορείς καλύτερα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε ο Σταμάτης... Άσε το ψαράκι να ησυχάσει! 2 χρόνια στα χέρια σου μπορεί να σημαίνει άλλον ένα ή και περισσότερα χρόνια μέχρι να έρθει στα χέρια σου. Φρόντισε να κάνεις σωστές αλλαγές νερού με προετοιμασία (πρώτε σε κουβά με αεραντλία και αντιχλώριο και να έχει θερμοκρασία ίδια με αυτή του νερού του ενυδρείου). Τάιζε όπως ταΐζεις, δίνε και τις βιταμινούλες του και φρόντισέ τον όσο μπορείς καλύτερα :thaman:

Να ρωτήσω κάτι καθε πότε πρέπει να του βάζω βιταμίνες? Σε κάθε αλλαγή νερού ή και συχνότερα..? Στο φίλτρο έχω και ενεργό άνθρακα και ξέρω οτι απορροφά τα φάρμακα αρα και τις βιταμίνες να τον βγάλω?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Για τις συμβουλές σας..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι καθε πότε πρέπει να του βάζω βιταμίνες? Σε κάθε αλλαγή νερού ή και συχνότερα..? Στο φίλτρο έχω και ενεργό άνθρακα και ξέρω οτι απορροφά τα φάρμακα αρα και τις βιταμίνες να τον βγάλω?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Για τις συμβουλές σας..

Καταρχήν άλλαζε το 1/3 από το νεράκι κάθε εβδομάδα και όχι κάθε 2 εβδομάδες. Βιταμίνες θα βάζεις μία φορά την εβδομάδα. Ο άνθρακας δεν σου χρειάζεται. Κάθε πότε τον αλλάζεις και τι υλικά έχει μέσα το φιλτράκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν άλλαζε το 1/3 από το νεράκι κάθε εβδομάδα και όχι κάθε 2 εβδομάδες. Βιταμίνες θα βάζεις μία φορά την εβδομάδα. Ο άνθρακας δεν σου χρειάζεται. Κάθε πότε τον αλλάζεις και τι υλικά έχει μέσα το φιλτράκι σου?

Τον άνθρακα τον αλλάζω στις 3 εβδομαδες το φίτρο έχει έχει σφουγγαράκι μέσα για να μαζέυει τις βρωμιές μία θήκη για τον άνθρακα και παρέχει και αερα στο ενυδρείο μέσω ενός σωλήνα. Το έχω αρκετά χαμηλωμένο για να μην τον ενοχλεί και ταράζει το νερό..

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα τον αλλάζω στις 3 εβδομαδες το φίτρο έχει έχει σφουγγαράκι μέσα για να μαζέυει τις βρωμιές μία θήκη για τον άνθρακα και παρέχει και αερα στο ενυδρείο μέσω ενός σωλήνα. Το έχω αρκετά χαμηλωμένο για να μην τον ενοχλεί και ταράζει το νερό..

Δεν ξέρω το κατά πόσο ο άνθρακας απορροφάει τις βιταμίνες. Αλλά και για λόγους οικονομίας αλλά και πρακτικής, καλύτερα είναι να μουλιάζεις την τροφή σε 1-2 σταγόνες βιταμίνης και να τι;ς τρώει κατευθείαν το ψάρι. Το σφουγγάρι κάθε πότε το καθαρίζεις και πως? Με νερό βρύσης ή ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το κατά πόσο ο άνθρακας απορροφάει τις βιταμίνες. Αλλά και για λόγους οικονομίας αλλά και πρακτικής, καλύτερα είναι να μουλιάζεις την τροφή σε 1-2 σταγόνες βιταμίνης και να τι;ς τρώει κατευθείαν το ψάρι. Το σφουγγάρι κάθε πότε το καθαρίζεις και πως? Με νερό βρύσης ή ενυδρείου?

Στις 3 εβδομάδες και το σφουγγαράκι.. γιατί δεν προλαβαίνει να μαζέψει κάτι είναι μόνο ο μονομάχος και το σαλιγκάρι.. Με νερό που πίνουμε εμείς το καθαρίζω, όχι απο την βρύση όμως γιατί δεν έχουμε καθόλου καλό νερό εδώ στην κέρκυρα..

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 εβδομάδες και το σφουγγαράκι.. γιατί δεν προλαβαίνει να μαζέψει κάτι είναι μόνο ο μονομάχος και το σαλιγκάρι.. Με νερό που πίνουμε εμείς το καθαρίζω, όχι απο την βρύση όμως γιατί δεν έχουμε καθόλου καλό νερό εδώ στην κέρκυρα..

το φιλτρο πρεπει να το καθαριζεις με νερο ενυδρειου και μονο! Το νερο που πινουμε εμεις ή το νερο βρυσης εχει χλωριο και σκοτωνει τη βιολογια που χρειαζομαστε στο φιλτρο. (και η γνωμη μου ειναι καλυτερα να το καθαριζεις μονο οταν βουλωνει ή μειωνεται η ροη του)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο πρεπει να το καθαριζεις με νερο ενυδρειου και μονο! Το νερο που πινουμε εμεις ή το νερο βρυσης εχει χλωριο και σκοτωνει τη βιολογια που χρειαζομαστε στο φιλτρο. (και η γνωμη μου ειναι καλυτερα να το καθαριζεις μονο οταν βουλωνει ή μειωνεται η ροη του)

Ευχαριστώ πάρα πολύ γιατις συμβουλές σας αυτό θα κάνω... :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος μου είναι 2 χρονών από τον Σεπτέμβριο και μετά τον έτρεχα στα petshop για να μου δώσουν μια σωστή αντιβίωση γιατι έβλεπα τα πτερίγια του μέρα με την μέρα να χάνονται χωρίς εμφανή σημάδια. Το ενυδρείο μου είναι 20 lt, στο ενυδρείο μου είχα μόνο φίλτρο kai όχι θερμοστάτη, θερμοστάτη του έβαλα πριν μερικές μέρες γιατί θεώρησα οτι ήταν η τελευταία μου λύση η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι σταθερά στους 26 βαθμούς.. άλλαζω το νερό κάθε 2 εβδομάδες αντιχλώριο βαζω σε κάθε αλλαγή νερού και και τον τάιζω 2 φορές την ημέρα.. Κινείται κανονικά και τρώει κανονικά δεν παρατηρήθηκε κάποια αλλαγή στην συμπεριφορά του. Μετα απο δύο μέρες που δουλεύει ο θερμοστάτης πέρα οτι η ουρά του και το λοφίο του είναι κολλημένα όπως πάντα..!! παρατήρησα στην ουρά του ένα γκρι με άσπρο πράγμα σαν σκόνη..

Σήμερα τον έβγαλα απο το ενυδρείο και τον έβαλα σε ένα ενυδρειάκι μεταφοράς που έχω και του έβαλα νερό απο το ενυδρείο μου και 2 σταγόνες omnipur :unsure: και είδα κάτι κόκκινα πραγματάκια να φεύγουν απο την ουρά του καθως προχωρούσε κάτι σαν βλέννα δεν ξέρω τι είναι πάντως είμαι σίγουρη οτι το προκάλεσε η θερμότητα και το φάρμακο μαζί πιστεύω οτι ο μονομάχος έχει finrot προχωρημένο στάδιο κι όλας!!!

Τον έβαλα πάλι στο ενυδρείο με omnipur γύρω στις 8 σταγόνες

Δεν μπορώ να σας αναφέρω μετρήσεις απο το ενυδρείο μιας και δεν έχω τα κατάλληλα όργανα μέτρησεις.. Ομως θέλω το ψαράκι να γίνει καλα, το έχω δύο χρόνια και είμαι πολυ δεμένη..

:D Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Εδω έχω κάποιες φωτογραφίες του

post-15621-1267382354_thumb.jpg

post-15621-1267382373_thumb.jpg

post-15621-1267382384_thumb.jpg

post-15621-1267382401_thumb.jpg

post-15621-1267382472_thumb.jpg

post-15621-1267382507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πήγαινε πάρε τεστάκια ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Αν πάρεις στικς πάρε να έχει και αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4) και όχι μόνο τα υπόλοιπα. Το ψάρι σου χάνει την προστατευτική βλέννα του σώματός του.

Τον άνθρακα τον έχεις μέσα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πήγαινε πάρε τεστάκια ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. Αν πάρεις στικς πάρε να έχει και αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4) και όχι μόνο τα υπόλοιπα. Το ψάρι σου χάνει την προστατευτική βλέννα του σώματός του.

Τον άνθρακα τον έχεις μέσα στο φίλτρο?

Μέσα στο φίλτρο είναι ο άνθρακας.. Απο που τα παίρνω αυτά? απο petshop?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φίλτρο είναι ο άνθρακας.. Απο που τα παίρνω αυτά? απο petshop?

Ναι από petshop. Ζητάς τεστ νερού και τονίζεις και για την αμμωνία.

Εφόσον έχεις άνθρακα μέσα δεν κάνεις τίποτα με τα φάρμακα και τσάμπα ταλαιπωρείς το ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι από petshop. Ζητάς τεστ νερού και τονίζεις και για την αμμωνία.

Εφόσον έχεις άνθρακα μέσα δεν κάνεις τίποτα με τα φάρμακα και τσάμπα ταλαιπωρείς το ψαράκι!

ο ανθρακας έχει αφαιρεθεί από χθες που κατάλαβα οτι είναι αρρωστος παλι..

Link to comment
Share on other sites

τοσο καιρο ο ανθρακας ειναι μεσα στο φιλτρο και εριχνες το φαρμακο?μου φαινεται οτι πηγε στραφι το φαρμακο.κανε μετρησεις του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνω θεραπεία αφαιρώ τον άνθρακα.. το γνωρίζω οτι απορροφά και βιταμινες και φάρμακα απλά φοβαμαι πως έφταιγε ο θερμοστάτης.. Το νερό επεφτε στους 20 και άλλες φορές στους 19 βαθμούς Το Betta στρεσαριστηκε απο την κατάσταση.. Και χειροτέρεψε η ασθένειά του..Απο χθες έχει γίνει πολύ ευδιάκριτη η ασπριλα στην ουρά του θα προσπαθήσω να σας στείλω φωτογραφίες αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...