Jump to content

προσθήκη δεύτερης λάμπας


birgin30

Recommended Posts

προσθήκη δεύτερης λάμπας, είχα απο τεραριουμ ,σταρτερ κιτ,και έκανα τα εξής.εβγαλα το κινούμενο τμήμα απο το καπάκι το έκοψα στης 2 πλευρές για να βγαίνει το καλώδιο και να κλείνει το καπάκι..πηρα 2 γλαστρακια εκοψα τον πάτο και τα κολισα με σιλικόνη..και έτοιμο....οκ δεν θα είναι????γνωμες ....???

post-18964-1274694668_thumb.jpg post-18964-1274694688_thumb.jpgpost-18964-1274694703_thumb.jpgpost-18964-1274694720_thumb.jpg

:):thumbup::( τα κατάφερα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο!

Το μόνο που φοβάμαι είναι η σιλικόνη η οποία σε αντίστοιχες κατασκευές έχει ξεκολλήσει... :)

Link to comment
Share on other sites

και παλι το καλώδιο θα αγκαλιάζει καπάκι σε περίπτωσή που ξεκοληση η λαμπα δεν θα πεσι στο νερο...εγω τους υδρατουσ σκεφτόμουν μια και δεν ξερο αν κανη αυτο το κιτ σίγουρα για ενυδρεια ...αλλα νομίζω πως κανει...

Link to comment
Share on other sites

και παλι το καλώδιο θα αγκαλιάζει καπάκι σε περίπτωσή που ξεκοληση η λαμπα δεν θα πεσι στο νερο...εγω τους υδρατουσ σκεφτόμουν μια και δεν ξερο αν κανη αυτο το κιτ σίγουρα για ενυδρεια ...αλλα νομίζω πως κανει...

well contessa dirgini αυτα τα κιτ δεν εχουν φτιαχτει μονο για ταραριουμ με σαυρες της ερημου που εχεις παντα χαμηλη υγρασια...τα χρησιμοποιουν,οπως και εγω,και σε τεραριουμ τροπηκων δασων στο οποια πφρεπει να εχουμε πολυ μεγαλη υγρασια...(εγω στον ενανα χαμελεοντα που εχω και τετοι εσωτερικα καθε μερα ψεκαζο τοσο νερο μεσα που τα κανω ολα μουσκεμα,μαζι και την λαμπα)

αυτο που ειπε ο boss για την σιλικονη παραπανω ειναι αληθεια,περισυ το καλοκαιρι μια τετοια ιδια ιδιοκατασκευη ξεκολησε και επεσε με το ενα ακρο μεσα στο ενυδρειο...το βρηκαν μετα απο καποιες μερες(δεν ξερω ποσες,εγω ελειπα 1,5 μηνες) με την λαμπα μιση μεσα στο νερο και αναμενη,και δεν συνεβει τιποτα...απολυτη στεγανωτητα

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστο!!!!!!!αυτο ακριβως ηθελα....ty delta

Link to comment
Share on other sites

well contessa dirgini αυτα τα κιτ δεν εχουν φτιαχτει μονο για ταραριουμ με σαυρες της ερημου που εχεις παντα χαμηλη υγρασια...τα χρησιμοποιουν,οπως και εγω,και σε τεραριουμ τροπηκων δασων στο οποια πφρεπει να εχουμε πολυ μεγαλη υγρασια...(εγω στον ενανα χαμελεοντα που εχω και τετοι εσωτερικα καθε μερα ψεκαζο τοσο νερο μεσα που τα κανω ολα μουσκεμα,μαζι και την λαμπα)

αυτο που ειπε ο boss για την σιλικονη παραπανω ειναι αληθεια,περισυ το καλοκαιρι μια τετοια ιδια ιδιοκατασκευη ξεκολησε και επεσε με το ενα ακρο μεσα στο ενυδρειο...το βρηκαν μετα απο καποιες μερες(δεν ξερω ποσες,εγω ελειπα 1,5 μηνες) με την λαμπα μιση μεσα στο νερο και αναμενη,και δεν συνεβει τιποτα...απολυτη στεγανωτητα

ok ευχαριστο ...και αν χρειαστης κανα τερα ακομα στηλε π.μ εχω 2 αποθηκευμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καταρχήν μπράβο που πιάνουν τα χέρια σου κάτι που λείπει απο εμένα

εχω το ίδιο ενυδρείο και ψάχνομαι να κάνω κάποιες τροποποιήσεις

αλλα το σκέφτομαι πολύ μιας και τα χέρια μου δεν πιάνουν και τόσο

ή να το πω αλλιώς φοβάμαι μήπως κάνω γκάφα

τέλος πάντων μου εδωσε καλή ιδεά αλλα πες μου τη λάμπα εβαλες

Τ5 και αν ναι ποσο μήκος έχει????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...