Jump to content

Απορια περι φιλτρων


kixlidatos

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους ΑΦΡΙΚΑΝΟΥΣ.Ειναι κυριακη,ζεστη,και η θαλασσα απεναντιμου.Μαρτυριο σκετο,δουλια βλεπεται.Και ετσι το εριξα στο διαβασμα και μου γεννηθηκε η εξης απορια.

Διαθετω δυο φιλτρα της RENA. το ενα ειναι Χ3 και το αλλο ειναι Χ4.Εδω μεσα διαβαζω οτι πολλα παιδια που εχουν δυο φιλτρα τα λειτουργουν παραλληλα ειτε για ασφαλεια ( αν χαλασει το ενα να εχουν το αλλο ) ειτε για οικονομια.

Το ερωτημα μου ειναι.Οταν λειτουργουν παραλληλα,η ροη του νερου δεν μειωνετε :bowdown: Και εξ αυτου ασχετα αν περνα και απο τα δυο φιλτρα λογο λιγοτερης ροης εχουμε χειροτερη φιλτρανση :bowdown: Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας,διοτι εδω μια αντικατασταση μηχανηματων σημενη 48 ωρες,και θα με ενδιεφερε παρα πολυ για ασφαλεια.

Και ενα δευτερο ερωτημα μου ειναι οτι η φιλτρανση μου για 600 λτ.καθαρο ειναι αρκετη ? Σας ευχαριστω και να περνατε καλα ,με πολυ θαλασσα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους τους ΑΦΡΙΚΑΝΟΥΣ.Ειναι κυριακη,ζεστη,και η θαλασσα απεναντιμου.Μαρτυριο σκετο,δουλια βλεπεται.Και ετσι το εριξα στο διαβασμα και μου γεννηθηκε η εξης απορια.

Διαθετω δυο φιλτρα της RENA. το ενα ειναι Χ3 και το αλλο ειναι Χ4.Εδω μεσα διαβαζω οτι πολλα παιδια που εχουν δυο φιλτρα τα λειτουργουν παραλληλα ειτε για ασφαλεια ( αν χαλασει το ενα να εχουν το αλλο ) ειτε για οικονομια.

Το ερωτημα μου ειναι.Οταν λειτουργουν παραλληλα,η ροη του νερου δεν μειωνετε :bowdown: Και εξ αυτου ασχετα αν περνα και απο τα δυο φιλτρα λογο λιγοτερης ροης εχουμε χειροτερη φιλτρανση :bowdown: Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας,διοτι εδω μια αντικατασταση μηχανηματων σημενη 48 ωρες,και θα με ενδιεφερε παρα πολυ για ασφαλεια.

Και ενα δευτερο ερωτημα μου ειναι οτι η φιλτρανση μου για 600 λτ.καθαρο ειναι αρκετη ? Σας ευχαριστω και να περνατε καλα ,με πολυ θαλασσα. :bowdown:

Γιατί να μειώνεται η ροή του νερού ??

Εγώ στα tropheus έχω τέσσερα παράλληλα φίλτρα

Μήπως εννοείς ΕΝ ΣΕΙΡΑ ????

Πόση λίτρα ανά ώρα έχουν τα Χ3 και Χ4 ???

Καλό είναι για 600 λίτρα να έχεις τουλάχιστον συνολικά τετραπλάσια (αφρικάνικο γαρ) ροή (2400 λίτρα ανά ώρα).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μειώνεται η ροή του νερού ??

Εγώ στα tropheus έχω τέσσερα παράλληλα φίλτρα

Μήπως εννοείς ΕΝ ΣΕΙΡΑ ????

Πόση λίτρα ανά ώρα έχουν τα Χ3 και Χ4 ???

Καλό είναι για 600 λίτρα να έχεις τουλάχιστον συνολικά τετραπλάσια (αφρικάνικο γαρ) ροή (2400 λίτρα ανά ώρα).

Ναι εν σειρα .Να δουλευει το ενα και να ρουφα απο το αλλο. Το Χ3 ειναι για 600 λτ.και το Χ4 για 800 λτ μου ειπαν οταν τα αγωρασα :bowdown: Ποσα λτ την ωρα δεν ξερω.Αλλα ελπιζω καποιος που τα εχει να με ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι οπαδός των εν σειρά φίλτρων.

Αν είναι παράλληλα και ανάλογα με την ιχθυοφόρτωση προς το παρόν είσαι καλά. Τσέκαρε στο manual δεν γράφει πόσα λίτρα ανά ώρα?

Αν τα βάλεις εν σειρά τότε θα χρειαστείς επιπλέον φίλτρανση για επαρκή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι οπαδός των εν σειρά φίλτρων.

Αν είναι παράλληλα και ανάλογα με την ιχθυοφόρτωση προς το παρόν είσαι καλά. Τσέκαρε στο manual δεν γράφει πόσα λίτρα ανά ώρα?

Αν τα βάλεις εν σειρά τότε θα χρειαστείς επιπλέον φίλτρανση για επαρκή κυκλοφορία.

Το μικρο το εχω 5 χρονια απο παλιο κοινονικο ενυδρειο και δεν εχω κανενα προβλημα.Το μεγαλο ειναι καινουργιο.Αν καταλαβα καλα μου λες να τα λειτουργω ανεξαρτητα.Ειναι καλυτερα.Σευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Rena Xp 3

Κυκλοφορία :1350 λίτρα / ώρα

Όγκος υλικών : 9,1 λίτρα

Rena Xp 4

Κυκλοφορία : 1550 λ/ώρα

Όγκος κάδου : 11,5 λίτρα

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Rena Xp 3

Κυκλοφορία :1350 λίτρα / ώρα

Όγκος υλικών : 9,1 λίτρα

Rena Xp 4

Κυκλοφορία : 1550 λ/ώρα

Όγκος κάδου : 11,5 λίτρα

:bowdown:

Σευχαριστω.Δηλαδη ειναι αρκετα.Μπορω να τα βαλω συνεχωμενα να λειτουργουν ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω.Δηλαδη ειναι αρκετα.Μπορω να τα βαλω συνεχωμενα να λειτουργουν ? :bowdown:

Tι ενοεις συνεχωμενα;

Βαλε και τα 2 να δουλευουν σαν να ειχες 1 μονο φιλτρο,το ενα δεξια και το αλλο αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Tι ενοεις συνεχωμενα;

Βαλε και τα 2 να δουλευουν σαν να ειχες 1 μονο φιλτρο,το ενα δεξια και το αλλο αριστερα.

Ετσι τα εχω βαλει.Το ερωτημαμου ειναι αν το μεγαλο φιλτρο μπορει να συνδεθει με την εξοδο του μικρου,το οποιο δεν θα συνδεετε με το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι τα εχω βαλει.Το ερωτημαμου ειναι αν το μεγαλο φιλτρο μπορει να συνδεθει με την εξοδο του μικρου,το οποιο δεν θα συνδεετε με το ρευμα.

Δεν ξερω κατα ποσο θα σε οφελησει αυτο,οταν το φιλτρο εχει ροη πχ 1500 λιτρα/ωρα,ειναι η ροη με αδειο καδο χωρις υλικα.

Οταν βαλεις τα υλικα,αναλογα με τη ποσοτητα μειωνεται και η ροη.

Αρα τα 1500/λιτρα μπορει να γινουν 1000 λιτρα/ωρα,οταν εσυ του προσθεσεις αλλο 1 καδο γεματο βιολογικο υλικο τοτε διπλασιαζεις τη βιολογια σου αλλα μειωνεις ακομα περισσοτερο τη ροη.

Εφοσον χρειαζεσαι τετραπλασια βιολογια απο τα λιτρα σου, θα σου προτινα να τρεχουν και τα 2 ανεξαρτητα για τη μεγιστη δυνατη ροη και βιολογια.

Υποθετω οτι για να βαλεις 2 φιλτρα να δουλευουν παραλληλα πρεπει να υπερκαλυπτεις κατα πολυ την ροη που χρειαζεσαι,οποτε συνδεοντας τα παραλληλα, κερδιζεις παραπανω βιολογια και μειωνεις τη ροη σε τετοιο σημειο που παλι εχεις την απαρετητη ροη που χρειαζεσαι.

Δηλαδη αν ειχες ενα 120λιτρο δεν θα ειχες κανενα προβλημα να τα λειτουργεις παραλληλα.

Αν τελικα αποφασισεις να τα βαλεις να δουλευουν παραλληλα,καλο ειναι να αφερεσει τη φτερωτη απο αυτο που θα ειναι εκτος ρευματος.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα σε οφελησει αυτο,οταν το φιλτρο εχει ροη πχ 1500 λιτρα/ωρα,ειναι η ροη με αδειο καδο χωρις υλικα.

Οταν βαλεις τα υλικα,αναλογα με τη ποσοτητα μειωνεται και η ροη.

Αρα τα 1500/λιτρα μπορει να γινουν 1000 λιτρα/ωρα,οταν εσυ του προσθεσεις αλλο 1 καδο γεματο βιολογικο υλικο τοτε διπλασιαζεις τη βιολογια σου αλλα μειωνεις ακομα περισσοτερο τη ροη.

Εφοσον χρειαζεσαι τετραπλασια βιολογια απο τα λιτρα σου, θα σου προτινα να τρεχουν και τα 2 ανεξαρτητα για τη μεγιστη δυνατη ροη και βιολογια.

Υποθετω οτι για να βαλεις 2 φιλτρα να δουλευουν παραλληλα πρεπει να υπερκαλυπτεις κατα πολυ την ροη που χρειαζεσαι,οποτε συνδεοντας τα παραλληλα, κερδιζεις παραπανω βιολογια και μειωνεις τη ροη σε τετοιο σημειο που παλι εχεις την απαρετητη ροη που χρειαζεσαι.

Δηλαδη αν ειχες ενα 120λιτρο δεν θα ειχες κανενα προβλημα να τα λειτουργεις παραλληλα.

Αν τελικα αποφασισεις να τα βαλεις να δουλευουν παραλληλα,καλο ειναι να αφερεσει τη φτερωτη απο αυτο που θα ειναι εκτος ρευματος.

Σευχαριστω πολυ. :bowdown::bowdown: Με καλυψες.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φίλτρο έχει κατασκευαστεί για να δουλεύει υπό κάποιες συνθήκες.

Συνδέοντας την έξοδο ενός φίλτρου με την είσοδο άλλου, αυξάνεις την πίεση που χρειάζεται ο κυκλοφορητής του πρώτου, για να υπερνικήσει την αντίσταση (στραγγαλισμός) που συναντά το νερό όταν περνάει από τον κάδο του δεύτερου φίλτρου.Η ροή μειώνεται και ταυτόχρονα ο κυκλοφορητής δουλεύει "υπερωρίες" για να αντέξει το αυξημένο φορτίο.Στην καλύτερη περίπτωση καίγεται... :bowdown:

Σύνδεσε τα με τον παραδοσιακό τρόπο.Μερικές φορές τα εύκολα τα κάνουμε δύσκολα και στο τέλος κλαίμε. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φίλτρο έχει κατασκευαστεί για να δουλεύει υπό κάποιες συνθήκες.

Συνδέοντας την έξοδο ενός φίλτρου με την είσοδο άλλου, αυξάνεις την πίεση που χρειάζεται ο κυκλοφορητής του πρώτου, για να υπερνικήσει την αντίσταση (στραγγαλισμός) που συναντά το νερό όταν περνάει από τον κάδο του δεύτερου φίλτρου.Η ροή μειώνεται και ταυτόχρονα ο κυκλοφορητής δουλεύει "υπερωρίες" για να αντέξει το αυξημένο φορτίο.Στην καλύτερη περίπτωση καίγεται... :bowdown:

Σύνδεσε τα με τον παραδοσιακό τρόπο.Μερικές φορές τα εύκολα τα κάνουμε δύσκολα και στο τέλος κλαίμε. :bowdown:

:bowdown:

Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 2 διαφορετικα φιλτρα και οχι το ιδιο μοντελο με αποτελεσμα το μικρο να εχει και αλλες ανοχες σε συγκριση με το μεγαλο,αλλα και πολλα ανταλακτικα διαφορετικα.(για τη σκεψη των backup ανταλακτικων)

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για 2 διαφορετικα φιλτρα και οχι το ιδιο μοντελο με αποτελεσμα το μικρο να εχει και αλλες ανοχες σε συγκριση με το μεγαλο,αλλα και πολλα ανταλακτικα διαφορετικα.(για τη σκεψη των backup ανταλακτικων)

Απλα διαβασα πολλους να το κανουν η να συμβουλευωνται να το κανουν και σκευτηκα και εγω για ασφαλεια,αν θα μπορουσα να το κανω.Σας ευχαριστω :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φίλτρο έχει κατασκευαστεί για να δουλεύει υπό κάποιες συνθήκες.

Συνδέοντας την έξοδο ενός φίλτρου με την είσοδο άλλου, αυξάνεις την πίεση που χρειάζεται ο κυκλοφορητής του πρώτου, για να υπερνικήσει την αντίσταση (στραγγαλισμός) που συναντά το νερό όταν περνάει από τον κάδο του δεύτερου φίλτρου.Η ροή μειώνεται και ταυτόχρονα ο κυκλοφορητής δουλεύει "υπερωρίες" για να αντέξει το αυξημένο φορτίο.Στην καλύτερη περίπτωση καίγεται... :bowdown:

Σύνδεσε τα με τον παραδοσιακό τρόπο.Μερικές φορές τα εύκολα τα κάνουμε δύσκολα και στο τέλος κλαίμε. :bowdown:

αν δουλευει μονο το δευτερο δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα ουτε να καει ουτε να μειωθει η ροη αρκει να μην το παραγεμισουμε σφουγκαρια.

προσωπικη γνωμη και εμπειρια

Έγινε επεξεργασία - annateo
Link to comment
Share on other sites

αν δουλευει μονο το δευτερο δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα ουτε να καει ουτε να μειωθει η ροη αρκει να μην το παραγεμισουμε σφουγκαρια.

προσωπικη γνωμη και εμπειρια

Αρχιζω και μπερδευωμαι τωρα.Δηλαδη να δουλευει μονο το μεγαλο.Και ειναι αρκετο.Να κρατησω το μικρο για την κακια ωρα ? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και τα παιδια στην περιπτωση σου χρειαζεσαι μεγαλη ροη λογω του ειδους του ενυδρειου που εχεις στην κατοχη σου.

γιαυτο δουλεψε και τα δυο σαν ξεχωριστα φιλτρα.

εγω απαντησα στον fotisgt γιαυτο και το εβαλα σε παραθεση

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και τα παιδια στην περιπτωση σου χρειαζεσαι μεγαλη ροη λογω του ειδους του ενυδρειου που εχεις στην κατοχη σου.

γιαυτο δουλεψε και τα δυο σαν ξεχωριστα φιλτρα.

εγω απαντησα στον fotisgt γιαυτο και το εβαλα σε παραθεση

Εννοείς συνδεδεμένα σε σειρά με το δεύτερο σε λειτουργία;

Δημιουργήται υποπίεση στην εισαγωγή του δεύτερου άρα πάλι πέφτει το μανομετρικό και η φτερωτή δουλεύει με μεγαλύτερο φορτίο (φρεναρισμένη).Παρατήρησε τον όγκο κάδου των δύο φίλτρων που αναφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

αν δουλευει μονο το δευτερο δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα ουτε να καει ουτε να μειωθει η ροη αρκει να μην το παραγεμισουμε σφουγκαρια.

προσωπικη γνωμη και εμπειρια

Τα ενυδρειακα σφουγγαρια ειναι κατασκευασμενα για να περναει το νερο απο μεσα οσο το δυνατον ελευθερα.

Φραζουν οταν γεμισουν "βρωμια" αλλα συνεχιζουν να εχουν αρκετα καλη ροη.

Τα μικρα φιλτρακια εχουν μονο σφουγγαρια μεσα.

Οταν μιλαμε για 15-20 λιτρα καδο υλικων,τα σφουγγαρια ειναι μονο για μηχανικη φιλτρανση και σε μικρη ποσοτητα σχετικα με το βιολογικο υλικο.

Το βιολογικο υλικο πχ siporax η' substratpro σε μεγαλη ποσοτητα επιρεαζουν αρκετα τη ροη του φιλτρου σε συγκρηση με τα ενυδρειακα σφουγγαρια.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρειακα σφουγγαρια ειναι κατασκευασμενα για να περναει το νερο απο μεσα οσο το δυνατον ελευθερα.

Φραζουν οταν γεμισουν "βρωμια" αλλα συνεχιζουν να εχουν αρκετα καλη ροη.

Τα μικρα φιλτρακια εχουν μονο σφουγγαρια μεσα.

Οταν μιλαμε για 15-20 λιτρα καδο υλικων,τα σφουγγαρια ειναι μονο για μηχανικη φιλτρανση και σε μικρη ποσοτητα σχετικα με το βιολογικο υλικο.

Το βιολογικο υλικο πχ siporax η' substratpro σε μεγαλη ποσοτητα επιρεαζουν αρκετα τη ροη του φιλτρου σε συγκρηση με τα ενυδρειακα σφουγγαρια.

Εγω εχω και στα δυο φιλτρα συνολο 7 καλαθακια.Τα δυο εχουν σφουγγαρια και τα υπολοιπα ειναι siporax.Εγω δεν ρωτησα αν εχω καλη ροη η καλη φιλτρανση ( που πιστευω οτι εχω,αν οχι θαθελα να το μαθω ).Ρωταω αν μπορω να δουλευει με ρευμα μονο το μεγαλο και να διαπερνα το μικρο το οποιο δεν θα ειναι συνδεδεμενο με το ρευμα.Γιατι καπου το διαβασα αλλα δεν ξερω πως μπορω να σας το δειξω.Και σαν συμβουλη το ειδα.( Για οικονομια και αυτο που με ενδιαφερει για ασφαλεια σε περιπυωση που χαλασει το ενα να εχω χρονο) :bowdown: Απο τον διαλογο μας το συμπερασμα που εβγαλα ειναι.Να λειτουργουν και τα δυο ανεξαρτητα και να παρω και τριτο φιλτρο για την κακια ωρα. :bowdown::bowdown: Τα ενυδρεια ειναι σαν της γυναικες ΠΟΛΥΕΞΟΔΕΣ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορα μου στα σφουγγαρια και στο βιολογικο υλικο ηταν για τον φιλο annateo οχι για εσενα :bowdown:

Για αυτο και εβαλα σε παραθεση το κειμενο του.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Για αφρικανες δεν χρειζεται να συνδεσεις τα φιλτρα σε σειρα.

Αυτα γινονται σε δισκοενυδρεια και παλι υπο προυποθεσεις κλπ

Εσυ βαλε και τα δυο φιλτρα να λειτουργουν ανεξαρτητα σε καθε πλευρα του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...