Jump to content

Τα Sps αποδήμησαν εις Κυριον.....


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Σε ενυδρειο 800+ λιτρα(ηλικίας 6-7 μηνών), μετα απο μια έξαρση αμμωνίας(αγνωστο το γιατι, μπορει να ανακατευτηκε ο αραγωνιτης), εχασα αστραπιαια 2 sps και αλλα 2 εδειξαν σοβαρα σημάδια.

Μετα απο μεγάλες αλλαγές νερού, το σύστημα επανήλθε ξανά στα φυσιολογικά επίπεδα.

Παρόλα αυτα το ενα sps(με σοβαρα ασπρίσματα, περιπου το 40%), ηταν ψιλοστασιμη η κατασταση του.

Το αλλο (περιπου 20% ασπρισμα), ηταν πολύ πιο σταθερο και εδειχνε και σημαδια οτι μπορει να την γλυτωσει.

Ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα.

Σημερα το πρωι, ηρθε η χαριστικη βολή.

Το ενα ηταν εντελως bye (90% ασπρισμενο, μονο σε μερικα ακρα ειχε ακομα χρωμα, αλλα ουτε frag δεν εβγαινε) και το αλλο εχει φτασει η ζημια του στο 50%.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Επειδη μεσα στον βραχο, κυκλοφορουν κατι καβουρια που αν τα δουν τα alliens θα φοβηθουν, μπορει η ζημια να προερχεται απο εκει?

Πως καταλαβαίνουμε αν ενα sps, επαθε ζημια απο αυξημενες τιμες ή αν το δάγκωσε κάτι, όπως ενα καβούρι?

Και επειδη οπως ολοι ξερουμε καλά, επειδη ολα αυτα εχουν ενα μεγαλο κοστος, πως μπορω να απομακρυνω τα καβουρια?

Το σκεφτομαι πολύ σοβαρα να ξαναβαλω συντομα sps, αν και ειμαι full απο εξοπλισμο(calcium reactor κτλ) γιατι φοβαμαι μην παθω τα ιδια.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχουν δαγκώσει τα καβούρια θα έχουν σημάδια πάνω τους (τα κοράλλια)

μήπως δεν φταίνε τα καβούρια και είχες κάποιο πρόβλημα με το kh του ενυδρείου σου?? ή κάποια μεγάλη αλαγή στις παραμέτρους του νερού...

Τα καβόύρια μπορείς να τα πιάσεις βράδυ με ένα κόκκινο φακό (δεν τα τρομάζει αυτό το φως και ένα αυτοσχέδιο καμάκι και να τα κάνεις σουβλάκι)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεωρω οτι τα καβουρια δεν φταινε.

Μη σταθερο ΚΗ,αστρωτο ενυδρειο (6-7 μηνων δεν θεωρειται καλα στρωμενο για sps),υψηλη θερμοκρασια,πολλα ΝΟ3 ή PO4 και ισως καποιο παρασιτο μπορει να ειναι καποιες αιτιες.

Ποια ηταν η τελευταια προσθηκη που εκανες στο ενυδρειο?Κοραλι,ασπονδυλο ή ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι η σταθερότητα του ΚΗ και τα μηδενικά φωσφορικά είναι άκρως καθοριστικά στην ομαλή ανάπτυξη και διατήρηση των sps.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τι KH θελουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι KH θελουμε?

8-12 αλλα κρατα το κοντα στο 11.Μετραει παρα πολυ να εχεις σταθερες τιμες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα καλυτερα κρατα το κοντα στο 7,5-8.Αν δεις οτι εχεις σκαμπανευασματα τοτε για λογους ασφαλειας εχε το στο 8,5-9.

Παντως πολλοι ειναι αυτοι που το εχουν γυρω στο 10-11 με πολυ καλα αποτελεσματα.Το 7,5 που σου ειπα ειναι παντως αρκετα κοντα στο φυσικο θαλασσινο νερο.

Το βασικο ειναι να ειναι καθημερινα σταθερο.Αυτο το πετυχαινεις με χρηση calsium reactor που θα εχει ρυθμιστει σωστα και θα παρακολουθειται στενα ή με τον εξης τροπο.Αν ξερεις οτι για να εχεις ΚΗ 8 πρεπει να προσθετεις 10 gr σκονη ,τοτε τα διαλυεις σε ενα μπουκαλι με νερο Α/Ο και καθε μερα ριχνεις το 1/7 ή τρεις φορες την εβδομαδα ριχνεις το 1/3.Ετσι αποφευγεις εντονα σκαμπανευασματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι KH θελουμε?

Το τι θέλουμε εξαρτάται άμεσα απο το τι θέλει κατά καιρούς το ενυδρείο μας.Γιά παράδειγμα στο δικό μου κρατώ ψηλά το ΚΗ πάνω απο 12 γιατί εκεί έχω δεί τα καλύτερα αποτελέσματα.Αυτό όμως γιά κάποιο άλο ενυδρείο και χωρίς συχνή παρακολούθηση μπορεί να είναι λάθος.

Χρειάζεται μελέτη και προσοχή πριν καταλήξεις στο τι ακριβώς είναι το καλύτερο γιά εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνησω με αυτα που λεει ο Ακης για το ΚΗ εκει μου πηγαιναν σουπερ χωρις κaμμενα tips κτλπ. Ομως ο κυριος λογος που πιστευω οτι εχασες τις ακρο ειναι η εξαρση της αμμωνιας εκει πρεπει να εστιασεις,γιατι ανεβηκε αμμωνια,μηπως πεθαναν τιποτα σαλιγγαρια και δεν τα πηρες ειδηση?μηπως καποιος γοβιος σου ανακατευει τον αραγωνητη?λογικα δεν πιστευω οτι φταει τιο kh εφοσον εχεις ρυθμισει σωστα τον ριακτορα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι κοκοβιοί τελικά ειναι προβλημα?

Εχω 2 που οπως ειναι φυσιολογικό, δεν κάνουν αλλη δουλεια ολη μερα απο το να ανακατευουν τον αραγωνιτη. Δεν θυμαμαι ποιοί ειναι ακριβως, αλλα ειναι αυτοί με τα λευκά με το χρυσοκιτρινο κεφάλι.

Αυτο το ελαχιστο επιφανειακό ανακάτεμα του αραγωνίτη, μπορει να δημιουργησει προβλημα?

Επισης, στα δυο άκρα του ενυδρειου, επειδη προφανως βαρανε οι κτκλοφορητες, εχει σηκωθει ο αραγωνιτης και φαινεται ο πάτος του ενυδρειου.

Αυτο βεβαια εχει γινει εδω και αρκετο καιρο και δεν το πειραζω.

Το θεμα ειναι οτι αυτο θελω να το φτιαξω, αλλα ανυσηχω παλι μην εκτοξευτεί η αμμωνία.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια αν δεν σου πετανε αμμο πανω στα κοραλια,δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το τι θέλουμε εξαρτάται άμεσα απο το τι θέλει κατά καιρούς το ενυδρείο μας.Γιά παράδειγμα στο δικό μου κρατώ ψηλά το ΚΗ πάνω απο 12 γιατί εκεί έχω δεί τα καλύτερα αποτελέσματα.Αυτό όμως γιά κάποιο άλο ενυδρείο και χωρίς συχνή παρακολούθηση μπορεί να είναι λάθος.

Χρειάζεται μελέτη και προσοχή πριν καταλήξεις στο τι ακριβώς είναι το καλύτερο γιά εσένα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιω οζον.

Αυτο μπορει να ενοχλει καπου?

Link to comment
Share on other sites

Πως το λειτουργείς; Με ώρες και αν ναι πόσες ή με controller και αν ναι που είναι ρυθμισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Πως το λειτουργείς; Με ώρες και αν ναι πόσες ή με controller και αν ναι που είναι ρυθμισμένος.

Το λειτουργώ με controller, το οποιο ειναι ρυθμισμενο στα 350.

Εδω να κανω καποιες παρατηρησεις σχετικά με το οζον.

Καταρχην το probe του controller, θελει συχνο καθαρισμα, το οποιο αν και επιφανειακα δεν φαινεται να εχει πιασει αλγη ή κατι τετοιο, μολις καθαριστει εχει μεγαλες αποκλισεις.

Στην γραμμή του Όζον υπαρχει μια αεραντλία και ενας αφυγραντηρας.

Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση, ειναι οτι οταν βαζω το οζον στο σκιμμερ, πεφτει η αποδοση του σκιμμερ τουλαχιστον στο 50%.

Ετσι ειναι ή κατι δεν παει καλα?

Βεβαια, να πω οτι και σκετη την αεραντλια να βαλω πανω στο σκιμμερ, παλι πεφτει η αποδοση του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα όλα μου τα σκληρά στο παρελθόν από το ozon όπως αποδείκτηκε τελικά. Και μιλάω για 30+ κομάτια.

Για μένα σαν πρώτη κίνηση σταμάτησε το ozon και κάνε άμεσα μια μεγάλη αλλαγή νερού, περίπου 50+%

Το λειτουργώ με controller, το οποιο ειναι ρυθμισμενο στα 350. και εγώ αλλά για κάποιο λόγο δεν ανέβαινε το redox και δούλευε πολύ το ozon

Εδω να κανω καποιες παρατηρησεις σχετικά με το οζον.

Καταρχην το probe του controller, θελει συχνο καθαρισμα, το οποιο αν και επιφανειακα δεν φαινεται να εχει πιασει αλγη ή κατι τετοιο, μολις καθαριστει εχει μεγαλες αποκλισεις. Οχι δεν θέλει πάρα πολύ συχνό καθάρισμα μη ξεχνάς ότι για να σταθεροποιηθεί θέλει 48+ ώρες. Απλά καλής ποιότητας probe.

Στην γραμμή του Όζον υπαρχει μια αεραντλία και ενας αφυγραντηρας.

Αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση, ειναι οτι οταν βαζω το οζον στο σκιμμερ, πεφτει η αποδοση του σκιμμερ τουλαχιστον στο 50%.

Ετσι ειναι ή κατι δεν παει καλα?

Βεβαια, να πω οτι και σκετη την αεραντλια να βαλω πανω στο σκιμμερ, παλι πεφτει η αποδοση του. Γενικά με το ozon πέφτει η απόδοση του skimmer αλλά για μένα μόνο η αεραντλία δεν είναι αρκετή θέλει και ένα ταφ για να μπορεί να τραβάει επιπλέον αέρα και να ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει και παλι αυτο με το ΤΑΦ αλλα δεν ειχα δωσει βαση.

Αλλα τωρα που βλεπω την πεσμενη αποδοση του σκιμμερ, κατι πρεπει να κανω.

Πως λειτουργει αυτο το ΤΑΦ και που μπορω να το προμηθευτω?

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα ΤΑΦ τύπου gardena στην είσοδο αέρα του skimmer.

Η μια άκρη πάει στο skimmer, μιας στο ozon και μια στον αέρα με ένα βανακι. (Το ΤΑΦ θέλει αλλαγή κατα διαστήματα γιατί το ozon καταστρέφει ότι δεν είναι κατάλληλο με χρήση ozon)

Και πάλι σου λέω ότι τουλάχιστον αυτή τη στιγμή σταμάτησε το ozon.

Link to comment
Share on other sites

Το όζον λειτουργούσε από την αρχή ή μπήκε μετά στο σύστημα?Όσο για την ακρίβεια που λες αν μπορέσω θα ανεβάσω μια μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πεί πολλές φορές εδω μέσα η ταυτόχρονη χρήση ozon μες skimmer μειώνει την δουλειά που έχει να κάνει το skimmer κάτι λογικό άλλωστε και γιά αυτό μας φαίνεται ότι δεν λειτουργεί σωστά.

Συμφωνώ ότι χρειάζεται πολύ προσοχή η χρήση το όζοντος.

Προσωπικά το έχω σε μόνιμη 24ωρη χρήση και με συνεχή έλεγχο της καλής λειτουργίας τόσο του κοντρόλερ όσο και τους μετρητή, ρυθμισμένο στα 350.

Πιστεύω στην χρήση του όζοντος, όταν αυτη γίνεται με μέτρο και με την ανάλογη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχουμε πεί πολλές φορές εδω μέσα η ταυτόχρονη χρήση ozon μες skimmer μειώνει την δουλειά που έχει να κάνει το skimmer κάτι λογικό άλλωστε και γιά αυτό μας φαίνεται ότι δεν λειτουργεί σωστά.

έχει γραφτεί κάτι τέτοιο εδώ ? :bowdown:

είναι λάθος , το όζον βοηθά το skimmer να μαζέψει πιο πολύ βρωμιά από το νερό

αν δεις οτι το skimmer δεν δουλεύει σωστά μαζι με το οζον , τότε υπερβάλλεις στη ποσότητα όζοντος

ποσότητες από 0,01 μέχρι 0,03 mg /l είναι οι προτεινόμενες

αν ανέβεις από 0,1 -1,0 mg/l τότε έχεις μικροβιοκτόνο απολύμανση κάτι χρήσιμο σε μεγάλα ενυδρεία με υπερβολικό βακτηριακό φορτίο - δεν είναι η περίπτωσή μας - ( Aiken 2004 )

δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε κάθε ενυδρείο

μπορώ όμως να σου πω τι λέει η θεωρία πάνω σε αυτό

Έγινε επεξεργασία - spin
Link to comment
Share on other sites

έχει γραφτεί κάτι τέτοιο εδώ ? :bowdown:

είναι λάθος , το όζον βοηθά το skimmer να μαζέψει πιο πολύ βρωμιά από το νερό

αν δεις οτι το skimmer δεν δουλεύει σωστά μαζι με το οζον , τότε υπερβάλλεις στη ποσότητα όζοντος

ποσότητες από 0,01 μέχρι 0,03 mg /l είναι οι προτεινόμενες

αν ανέβεις από 0,1 -1,0 mg/l τότε έχεις μικροβιοκτόνο απολύμανση κάτι χρήσιμο σε μεγάλα ενυδρεία με υπερβολικό βακτηριακό φορτίο - δεν είναι η περίπτωσή μας - ( Aiken 2004 )

δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε κάθε ενυδρείο

μπορώ όμως να σου πω τι λέει η θεωρία πάνω σε αυτό

Το ίδιο πράγμα λέμε με διαφορετικά λόγια.Απλά νομίζει κάποιος ότι το skimmer δεν δουλεύει πολύ σωστά, επειδή παράγει λιγότερο αφρό λόγω χρήσης ozon.

Link to comment
Share on other sites

To skimming είναι μειωμένο, και ο λόγος είναι ότι οι οργανικές ενώσεις γίνονται λιγότερο skimmable από το όζον. Οι υπόλοιπες οργανικές στη συνέχεια θα απομακρυνθούν περισσότερο από βακτηριακές διαδικασίες από ότι πριν από την έναρξη του όζοντος στο ίδιο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

δώσε μου αν θέλεις πληροφορίες για τις πηγές σου

γιατί οι δικές μου τα λένε αλλιώς

τα ασταθή μόρια του όζοντος που περιέχονται στις φυσαλίδες τραβούν σα μαγνήτης τα οργανικά

μικρά οργανικά και ανόργανα σωματίδια συχνά έχουν όμοιο φορτίο και παραμένουν στο νερό , το όζον βοηθά ένα μέρος από αυτά να αλλάξει φορτίο και να προσκολληθεί στις φυσαλίδες

η ποσότητα του όζοντος που κάνει το skimmer να σταματήσει , είναι υπερβολική και χρησιμοποιείται μόνο για ειδικούς λόγους

ξέχασα πιο πάνω να αναφέρω ότι οι ποσότητα σε mg/l είναι η ποσότητα που περνάει από το skimmer ανά λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...