Jump to content

Πλεκο με Δισκους


Geosid

Recommended Posts

δεν ηξερα σε ποια κατηγορια να αλω το θεμα ( στους δισκους Η στα ψαρια βυθου ) και ετσι το βαζω και στα δυο :)

Ποια ειδη απο πλεκο θα μπορουσα να βαλω μαζι με τους δισκους μου ?

απο θεμα συνθηκων νερου , θερμοκρασιας , λιτρων και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην βαλεις πλεκο με δισκους,γιατι υπαρχει περιπτωση να βεντουζαρουν στο δισκο με αποτελεσμα να τον χασεις.

Το ειχα διαβασει και σε ενα αλλο θεμα παλαιοτερα και νομιζα οτι ηταν σπανιο φενομενο μεχρι πριν 15 μερες.

Πηγα σε ενα φιλο που ειχε στο ενυδρειο του σκαλαρια(ψαρι με μεγαλη επιφανεια και αυτο) και 2 πλεκακια 4-5cm.

Κοιταω το ενυδρειο και ελειπε ενα σκαλαρι και τον ρωταω τι εγινε και μου λεει:

"Tα πλεκακια κολησαν πανω στο σκαλαρι και δεν φευγανε μεχρι που το φαγανε και ψωφισε".

Στη πραγματικοτητα κολησαν να το καθαρισουν,με αποτελεσμα να τραυματισουν τη βλενα του,το ψαρι εξαντληθηκε,πιθανον να αρρωστησε κιολας και το εχασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην βαλεις πλεκο με δισκους,γιατι υπαρχει περιπτωση να βεντουζαρουν στο δισκο με αποτελεσμα να τον χασεις.

Το ειχα διαβασει και σε ενα αλλο θεμα παλαιοτερα και νομιζα οτι ηταν σπανιο φενομενο μεχρι πριν 15 μερες.

Πηγα σε ενα φιλο που ειχε στο ενυδρειο του σκαλαρια(ψαρι με μεγαλη επιφανεια και αυτο) και 2 πλεκακια 4-5cm.

Κοιταω το ενυδρειο και ελειπε ενα σκαλαρι και τον ρωταω τι εγινε και μου λεει:

"Tα πλεκακια κολησαν πανω στο σκαλαρι και δεν φευγανε μεχρι που το φαγανε και ψωφισε".

Στη πραγματικοτητα κολησαν να το καθαρισουν,με αποτελεσμα να τραυματισουν τη βλενα του,το ψαρι εξαντληθηκε,πιθανον να αρρωστησε κιολας και το εχασε.

δεν είναι συμβατά όλα τα πλέκο με τους δίσκους.... Τα Ancistrus sp3 ας πούμε πληρούν όλες τις προδιαγραφές αλλά ζορίζονται λίγο λόγω θερμοκρασίας. Η γνώμη μου είναι ότι είναι οτι είναι must σε ένα οποιοδήποτε ενυδρείο μερικά ancistrus πχ γιατι θα ξεχάσετε τι πάει να πει άλγη και τι πάει να πει καθάρισμα τζαμιών :)

όσο για το σκαλάρι ήταν σίγουρα ήδη ταλαιπωρημένο και του την πέσανε οι πλέκο... ρώτα τον φίλο σου πόσο καιρό τα είχε μαζι και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα; Γνώμη μου οτι το σκαλάρι ήταν για κάποιο λόγο άρρωστο και έγινε οτι έγινε!

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Leporacanthicus cf. galaxias, Hypancistrus sp. L333, Hypancistrus zebra είναι τρία που μου έρχονται στο μυαλό που αντέχουν από θέμα συνθηκών και δεν είναι από τα είδη που βεντουζάρουν...

Υπάρχουν ψάρια που μπορούν να μπουν και μάλιστα πολλά... Το θέμα είναι ποια σου αρέσουν!

Link to comment
Share on other sites

Leporacanthicus cf. galaxias, Hypancistrus sp. L333, Hypancistrus zebra είναι τρία που μου έρχονται στο μυαλό που αντέχουν από θέμα συνθηκών και δεν είναι από τα είδη που βεντουζάρουν...

Υπάρχουν ψάρια που μπορούν να μπουν και μάλιστα πολλά... Το θέμα είναι ποια σου αρέσουν!

σαμπος θα τα βλεπω και καθολου ? εκει που θα χωθουν ουτε η μανα τους δεν θα τα βρισκει :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γιωργη τα ανσιστρους ειναι πολυ καλα και αντεχουν και πολυ ηψιλες θερμοκρασιες!!!δλδ οτι σου ειπαν και τα αλλα παιδια 2 απο αυτα και εισαι μια χαρα......κ ειναι πολυ καλη εργατες........τελικο μηκος αν θυμαμε καλα 13-15cm :)

Link to comment
Share on other sites

Hypancistrus zebra

ξερουμε τιμη και που τα βρισκουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Hypancistrus zebra

ξερουμε τιμη και που τα βρισκουμε ?

Παρακολουθείς τις εισαγωγές ή κάνεις παραγγελία σε κατάστημα, εκτός κι αν έχουμε κανένα ευχάριστο λίαν συντόμως :)

Τιμή... Ανάλογα την ηλικία και το αν είναι αναπαραγωγής ή WC, τα έχω βρει στην Ελλάδα από 80 έως 600... Έχω ακούσει και για 1200, αλλά δεν στο λέω σαν σίγουρη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθείς τις εισαγωγές ή κάνεις παραγγελία σε κατάστημα, εκτός κι αν έχουμε κανένα ευχάριστο λίαν συντόμως :)

Τιμή... Ανάλογα την ηλικία και το αν είναι αναπαραγωγής ή WC, τα έχω βρει στην Ελλάδα από 80 έως 600... Έχω ακούσει και για 1200, αλλά δεν στο λέω σαν σίγουρη πληροφορία.

του 80αρικου μου κανει του 1200 πρεπει να παω Κοστα ρικα για δουλεια και να τον αγορασω :buttrock::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

του 80αρικου μου κανει του 1200 πρεπει να παω Κοστα ρικα για δουλεια και να τον αγορασω :buttrock::hysterical::hysterical:

Αν είναι να έρθεις μέχρι εδώ, πετάγεσαι λίγο πιο κάτω και το πιάνεις μόνος σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το ενυδρείο μου το είδες απο κοντά, :buttrock:

ειναι γεμάτο απο διαφορα είδη "pleco",

τα οποια τα βλέπω συνεχώς :)

και ποτέ δεν ενόχλησαν δίσκο :hysterical:

όπως σου είπε και ο Νίκος υπάρχουν παρα πολλά είδη που μπορείς να βάλεις με τους δισκους

απλά διάλεξε τι σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...