Jump to content

Προβλημα με φιλτρο


gixxer

Recommended Posts

Σε ένα 20λτ έχω ένα Hailea RP200 (ουτε 2 μηνων :P ) το οποίο σημερα μετα τον καθαρισμό του σταματησε να λειτουργεί...

Αλλαξα πριζα, το ξανανοιξα, τιποτα... στο ενυδρειο φιλοξενουνται 2 akysis vespa και 2 amano.

Το φιλτρο σταματησε να λειτουργει πριν περιπου 2 ωρες.

Θα χασω ολη την βιολογια μεχρι την Δευτερα το απογευμα που θα μπει νεο?

Προτεινετε μου αν μπορειτε καποιο άλλο γιατι αυτο έτσι κι αλλιώς το ειχα να δουλευει στο μαχ αλλά το νερο δεν ηταν οσο καθαρο θα ηθελα.

Αλλαγές γινονται 2 φορες την εβδομάδα και η τροφή εξαφανιζεται σε μερικά λεπτα - δεν ειναι βρωμικη η αμμος αλλά αιωρούνται μικροσωματιδια στο νερο (οχι πλαναρια) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα magi 200 που ειναι και οικονομικο και βαλτω να ριχνει απο πανω με το σπρει μπαρ να οξυγονωνει το νερο. και αμα ειναι δυνατουτσικη η ροη, βαλτω να ριχνει προς το τζαμι, αν και νομιζω με το σπρει μπαρ εισαι οκ!!

γυρω στα 10 ευρω εχει. εκτος αν εχεις εγγυηση στο αλλο και στο αλλαξουνε...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτο που έχω παιρνει περισσοτερο βιολ. υλικο και γι΄αυτο το προτιμησα.

Το resun το ειχα και το χαρισα μολις την περασμενη εβδομάδα...

Θελω κατι ποιο ποιοτικο σαν κατασκευη και αποδοση

Θα στρωνω ξανα σαν @#%%$ ας ειναι μια και καλή

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αεραντλία ή έχτρα κυκλοφορητή βάλε να χτυπάει το βιολογικό υλικό για να διατηρηθεί μέχρι την Δευτέρα η βιολογία... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες την κεφαλη να δεις μηπως απο τη βρωμα κολλησε η φτερωτη;

Link to comment
Share on other sites

Dias said: Ανοιξες την κεφαλη να δεις μηπως απο τη βρωμα κολλησε η φτερωτη;

Ειχες δικαιο... :P Ναι μεν την ειχα ανοιξει και ριξει νερο αλλά ενας επιμελής καθαρισμός ξανα σημερα (τωρα το ειδα) με πινελακι και βουαλα!! το φιλτρο δουλεψε! :thumbup:

Εσωσα τιποτα?

Επίσης αν σε 35λτ μπει το Εheim biopower 160 ειναι υπερβολή - εννοώ θα πιανει βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...